Pleseň v kúpeľni – odstránenie starého silikónu a vyspádovanie podlahy v sprchovom kúte

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanitaUrob si sám

Pleseň v kúpeľni – odstránenie starého silikónu a vyspádovanie podlahy v sprchovom kúte

Pleseň v kúpeľni – odstránenie starého silikónu a vyspádovanie podlahy v sprchovom kúte

Určite ste sa doma už stretli v plesňou v kúpeľni. Nech robíte čokoľvek, vždy sa objaví po nejakom čase. Obchody ponúkajú rôzne prípravky na zamedzenie plesne na sanite. No treba si uvedomiť aj to, že čím je silnejší prípravok na čistenie – chemikália, tým sa tesnenie rýchlejšie opotrebuje lebo sa narúša jeho štruktúra. Všimnúť si to môžete vtedy, keď priesvitný silikón, začne „žltnúť“ alebo začne strácať svoju priľnavosť a vtedy sa začne pleseň rozmáhať vo väčšom množstve. Vidieť to môžete napríklad v špárach sprchového kútu, kde vlhkosť, slabé vetranie a poškodený silikón vytvoria ideálne prostredie pre šírenie sa mikroorganizmov.

 

 

Je treba sa mať na pozore a v prvom rade odstrániť príčinu, prečo k tomu dochádza. Určite je na mieste sa zamyslieť nad tým či:

  • Je dobre odvetrávaná prebytočná vlhkosť?
  • Nezadržiava sa voda alebo vlhkosť v sprche kôli zle položeným dlaždičkám?
  • Je použitý správny typ silikónu?

V tomto článku si ukážeme príčinu, dôsledkom čoho vznikla pleseň u nás doma a popíšeme ako sme si s ňou poradili my.

Pleseň v kúpeľni a hľadanie príčiny
Pleseň v kúpeľni a hľadanie jej príčiny

Hľadanie príčiny, prečo sa u nás tvorí pleseň v sprchovom kúte bola jasná odpoveď. Nesprávne vyspádovaný sprchový kút. Stačila jedna obkladačka na podlahe a voda sa nám už zadržiavala pri dverách kútu. Síce nebolo jej veľa, ale to pre pleseň stačilo. A to sme vždy po sprchovaní streli sklo a podlahu silikónovou stierkou.

Odstraňovanie silikónu a sprchového kútu
Odstraňovanie silikónu a sprchového kútu
Odstraňovanie silikónu a sprchového kútu
Odstraňovanie silikónu a sprchového kútu

Demontovanie sprchového kútu bola nevyhnutnosť, nakoľko išlo o dlaždicu zasahujúcu pod prechodovú lištu pod dverami prilepenú silikónom. Na odstránenie starého silikónu sme sa rozhodli použiť škrabku cca 2 €, orezávací nôž a žiletku. Existuje aj odstraňovač starého silikónu, ktorý stačí aplikovať a ide to dolu ľahšie, no ten sme doma nemali. Tu chcem podotknúť, že ľutujeme chvíľu kedy sme si povedali „netreba ho, nie je toho veľa, to vyškrabkáme“. Ušetrili sme síce cca 12 €, ale to za tú pracnú robotu, to fakt nestálo. Ak budete čistiť od silikónu hliníkové lišty alebo iné krytky, ktoré majú rôzne zárezy, veľmi rýchlo zistíte, ako zle ide silikón dolu. Škrabkou sme tak akurát očistili roviny a v rohoch sme sa zase potrápili.

Odstránenie vystupujúcej dlaždice
Odstránenie vystupujúcej dlaždice
Poškodenie ďalšej dlaždice
Poškodenie ďalšej dlaždice

Odstránenie vystupujúcej dlaždice. Pôvodný zámer bol odstrániť dlaždicu, vytvoriť spád, vysilikónovať kút a hotovo. Vedeli sme, že máme len 1 ks poslednej pôvodnej dlažby. Boli sme opatrní, no ale viete ako to chodí, keď nemáte „svoj deň“. Poškodila sa obkladačka číslo 2 a bol problém. Keď muž hovoril, že ju nareže brúskou v špárovačke a bude to istejšie pri vysekávaní, som nesúhlasila aby nebol prach v celom dome. Keby som vedela, čo nás čaká by som aj u susedov prach utrela nie len v chodbe.

Odstraňovanie celej dlažby v sprche
Odstraňovanie celej dlažby v sprche
Natretie hydroizolácie v okolí sprchového žľabu
Natretie hydroizolácie v okolí sprchového žľabu

Odstránenie celej podlahy v sprche bola nevyhnutnosť, nakoľko po 3 rokoch výrobca tej dlažby zmenil rozmer z 30,5 cm na 29,5 cm a dlažba bola bledšia oproti pôvodnej. V okolí sprchového žľabu sme natreli povchové praskliny súvislou vrstvou jedlozložkovej hydroizolácie od výrobcu Den Braven, ktorú sme nechali schnúť cca 5 hodín. Papierovou páskou sa olepili spodky obkladačiek.

Vyspádovanie a prilepenie dlažby
Vyspádovanie a prilepenie dlažby

Narezanie a následné lepenie dlažby bolo to najťažšie, hlavne keď sa tým neživíte ako obkladač. Docieliť rovnakú šikminu zabralo dosť času ale podarilo sa. Pred aplikovaním sme si nakreslili ako musí dlažba vodu odvádzať, aby sa nám nezopakoval rovnaký scenár z pred 3 rokov a podľa toho lepili a vodováhou si kontrolovali spád. Dlažbu lepili lepidlom FX Quartz C2, výhodou tohto lepidla je podľa našich skúseností kratšia doba tvrdnutia a znížený sklz (čo oceníte hlavne pri lepení obkladačiek, kde sa nekĺžu zo steny). Dlažbu sme nechali schnúť do druhého dňa.

Schnutie škárovacej hmoty
Schnutie škárovacej hmoty

Dôkladné vyčistenie zbytkov lepidla zo špár po vytiahnutí krížikov Pri aplikovaní škárovačky sa nebude hmota zachytávať o zvyšky lepidla. Aplikovanie škárovacej hmoty sa robilo pomocou gumenej stierky. Hmota sa vtisla do škár, dlažba sa na hrubo utrela, ale NIE V ŠKÁRACH a nechala sa do ¾ zatvrdnúť.

TIP:
Odporúčame si plochy dlažby udržiavať čo najčistejšie, aby ste si nenarobili zbytočnú robotu s prebytočnou škárovačkou. Po úplnom zaschnutí to ide zle dolu.

Ošistenie zvyškov zo škárovania pomocou bavnenej handry
Ošistenie zvyškov zo škárovania pomocou bavnenej handry

Následne sa prebytočná hmota postierala mokrým penovým hoblíkom, ktorý škárovačku vyhladil. Po vytvrdnutí sa dlaždice poutierali suchou handrou, podlaha povysávala a umyla.

Čo sa dialo so sprchovým kútom následne si popíšeme v článku na pokračovanie: Ako správne aplikovať silikón v sprchovom kúte.

Foto: Ing. Roman Kahan
Text: Redakcia

>> Prevencia a zdravý
spôsob života TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    super článok.
    Som veľmi rada, že ste sem zaradili aj túto temu, lebo trápi určite veľkú časť ľudí. Hlave po čase určite….

Komentáre