Zvýšená kvalita bývania i úspora nákladov na energie: Vďaka rekonštrukcii môžete ušetriť stovky eur

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStavebné materiály

Zvýšená kvalita bývania i úspora nákladov na energie: Vďaka rekonštrukcii môžete ušetriť stovky eur

Zvýšená kvalita bývania i úspora nákladov na energie_rekonstrukcia budov

Úspora nákladov na energie verzus kvalita vnútorného prostredia: Zvýšenie kvality bývania si vyžaduje komplexnú obnovu. Komplexná obnova budovy má majiteľom a obyvateľom priniesť vyšší komfort bývania, úsporu nákladov na energie, zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, predĺžiť jej životnosť a zároveň zvýšiť kvalitu vnútorného prostredia. Obnova však môže mať pri zlých postupoch aj opačný efekt.

Majitelia, resp. spolumajitelia bytových domov pri diskusiách o nutnosti komplexnej obnovy budovy často skloňujú slovné spojenie „zníženie nákladov na energie“. Obnova vonkajšieho plášťa a strechy, zateplenie polystyrénom, výmena okien a mnohé ďalšie opatrenia prinášajú následne výraznú úsporu financií nielen počas vykurovacej sezóny, ale aj počas teplých mesiacov.

Zvýšená kvalita bývania i úspora nákladov na energie_rekonstrukcia budov

Odchádzajúca mierna zima nebola až taká náročná na vykurovanie, preto v budovách, ktoré sa komplexne obnovili napríklad minulý rok, spolumajitelia vo finančnom vyjadrení možno nepocítia až taký rozdiel. Všetko sa však môže ukázať už v lete, a to najmä v prípade, že bude horúce (čo je vysoko pravdepodobné). A že ľudia na chladenie svojich domácností budú využívať rôzne klimatické jednotky. Dobre komplexne obnovená budova totiž neznamená iba nižšie náklady na vykurovanie a nižšie zbytočné úniky tepla. Ale aj opak – priestory sa tak rýchlo a tak veľmi neprehrejú, a preto je menej náročné aj ich ochladzovanie. Kvalitnou rekonštrukciou dokážete znížiť energetické náklady v niektorých prípadoch až o 80%!

Zvýšená kvalita bývania i úspora nákladov na energie_rekonstrukcia budov

Kvalita vnútorného prostredia

Dom je pre ľudí akoby treťou kožou – prvou je koža tela ako najväčší orgán, druhou oblečenie. Keďže vo vnútri väčšina ľudí trávi 80 až 90 % svojho času, je veľmi dôležitá kvalita všetkých troch „koží“. Aj preto sa mení prístup firiem, ktoré sa venujú komplexnej obnove budov. „Pojem obnova budov sa v súčasnosti automaticky spája so znižovaním energetickej náročnosti, no zároveň sledujeme zmenu aj v prístupe realizačných firiem. Tie v posledných rokoch začínajú využívať hlavne rýchle riešenia a produkty s označením EKO. Alebo so zníženými emisiami s ohľadom na kvalitu vnútorného prostredia budov a životného prostredia,“ hovorí Ing. Branislav Augustín, Refurbishment and Waterproofing Manager zo Sika Slovensko.

Materiály a technologické postupy použité pri komplexnej obnove budov sa prejavia nielen na životnosti stavby a stave nehnuteľnosti, ale aj na pocite jej obyvateľov. Tí sa chcú cítiť príjemne, v pohode a komfortne fyzicky aj psychicky. Cieľom obnovy teda nie je len energetická úspora, ale aj tepelná pohoda, tiché prostredie, čerstvý vzduch. Dostatok denného svetla pri minimálnych nákladoch počas celého životného cyklu stavby.

Neprehliadnite:
Zatekajúca strecha? Poradíme vám, ako odstrániť zatekanie

Kvalitu vnútorného prostredia možno zvýšiť viacerými stavebnými alebo interiérovými zásahmi. Podľa našich skúseností je to však mnohokrát len o detailoch. Napríklad už použitím lepidiel alebo omietok, ktoré dokážu absorbovať kročajový hluk, resp. zvuk ako taký, sa vylepší pobyt v miestnosti, pretože v nej nedochádza k nepríjemným zvukovým odrazom,“ vysvetľuje odborník Ing. B. Augustín zo Sika Slovensko, ktorá bola v roku 2019 jedným z troch generálnych partnerov XIII. Medzinárodnej konferencie Komplexnej obnovy bytových domov a je tiež členom Združenia na podporu obnovy bytových domov.

Napriek bohatému produktovému portfóliu stavebných materiálov na súčasnom trhu dochádza často k problémom, ktoré súvisia s nevhodným použitím stavebných materiálov. Podľa odborníka sú tieto chyby spôsobené často nedostatočným plánovaním prác, uprednostnením materiálov, ktoré sú práve na sklade, hoci by realizátor obnovy potreboval iné, na objednávku.

Zvýšená kvalita bývania i úspora nákladov na energie_rekonstrukcia budov

Staré verzus nové

Spoločnosti, ktoré majú mnohoročné bohaté skúsenosti s komplexnou obnovou budov, vedia, že existujú veľké rozdiely medzi obnovou novšej a starej budovy. Nie všetky stavby je možné zatepliť. Tam, kde sa to nedá, používa sa sanačná termomalta. Pre investorov, ktorí okrem kvality dbajú aj na vizuál, chcú byť trendy a možno sa aj trochu odlíšiť od okolia, je riešením napríklad brizolit.

Podľa odborníka je potrebné realizátorov obnovy, ale aj investorov neustále vzdelávať. Respektíve rozširovať ich obzory v oblasti materiálov a technológií, pretože v tomto smere stále prežíva niekoľko mýtov. „Stále je tu určitá nedôvera v niektoré materiály ako napríklad v asfaltové pásy, ktoré boli v minulosti aplikované chybne a potom bol s nimi problém. Ide pritom o výborný materiál, ak sa použijú správne technické postupy. Ochranná NOP fólia sa zas často považuje za hydroizolačný materiál, hoci má len separačnú alebo ochrannú funkciu. A v tomto výpočte by som mohol pokračovať,“ hovorí Branislav Augustín.

Čas a skúsenosti taktiež ukazujú, že predstavy o materiáloch, ktoré vydržia dlho aj napriek nízkej cene, sú mylné. „Tu treba naozaj podotknúť, že najlacnejšie riešenia často nevydržia ani svoju deklarovanú životnosť, naopak, drahšie systémy fungujú dlhšie. Dôraz kladiem na slovo systémy – to je alfa a omega kvalitnej komplexnej obnovy každej budovy,“ delí sa o skúsenosti špecialista na obnovu bytových domov.

rekonstrukcia budov

Rozhodujúci začiatok

O výslednom efekte komplexnej obnovy budovy, o ušetrení nákladov na energie aj o kvalite vnútorného prostredia sa rozhoduje oveľa skôr, než sa začnú samotné práce. Rovnica, podľa ktorej komplexná obnova znamená zvýšenie kvality vnútorného prostredia, platí vždy len pri súčinnosti všetkých profesií, ktoré sa na obnove budovy podieľajú. Odborníci z praxe sa zhodujú, že výsledná kvalita obnovy je výrazne ovplyvnená dobrým, respektíve zlým návrhom v štádiu projektovania. Je to najmä o komunikácii medzi investorom, projektantom a realizátorom.

„Základným pravidlom, ktorým by sme sa mali riadiť pri obnove, je požadovať doriešenie detailov ešte v projektovej fáze. Často sa zabúda napríklad na to, že najväčšie úniky tepla sú cez netesnosti stavieb alebo priliehajúcich konštrukcií a ich napojenia, čiže ide o detaily. Kľúčové technológie sú vlastne stále tie isté, a to kvalitná hydroizolácia, kvalitné opláštenie budovy a kvalitná strecha,“ radí Branislav Augustín zo Sika Slovensko.

rekonstrukcia budov

Práca sa však nekončí ani po realizácii komplexnej obnovy budovy. Stále treba vykonávať kontrolu jestvujúcich konštrukcií a preventívne ich ošetrovať. Bez údržby a pravidelnej kontroly sa totiž z malých poškodení stávajú väčšie, čo môže mať za následok fatálne škody, ktoré si následne vyžiadajú veľké finančné prostriedky na svoju obnovu.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre