Podlahové kúrenie: ÁNO či NIE?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Podlahové a stenové vykurovanieStavbaTZBVykurovanie

Podlahové kúrenie: ÁNO či NIE?

Podlahové kúrenie ano ci nie

Podlahové kúrenie je dnes bežnou súčasťou mnohých rodinných domov a bytov. Ide o elegantný spôsob vykurovania, vďaka ktorému nemusíte mať v miestnostiach radiátory či iné vykurovacie telesá. Je ale podlahové kúrenie vhodné pre každého? Poďme sa spolu pozrieť na výhody a nevýhody tohto spôsobu kúrenia.

 

 

Výhody podlahového kúrenia, o ktorých ste možno nevedeli

V prvom rade musíme zmieniť umiestnenie vykurovacích telies do podlahy. V miestnostiach sa podlahové kúrenie vkladá do podlahy po celej ploche. Vďaka tomu je prúdenie tepla omnoho efektívnejšie ako u radiátorov. Skrytie vykurovacích telies do podlahy zároveň zlepšuje vzhľad miestnosti, keďže v nej nepotrebujete radiátory.

Vedeli ste, že…
… dnes je možné podlahové kúrenie používať aj ako klimatizáciu na chladenie?

Ďalšou výhodou je spôsob uvoľnenia tepla. Podlahové kúrenie sála teplo do okolia a ohrieva predmety v miestnosti. Výsledkom je šírenie tepla bez vírenia prachu – na rozdiel od radiátorov. Efektívnejšie kúrenie sa ďalej spája s nižšími prevádzkovými nákladmi, čo je v dnešnej dobe obzvlášť prínosné.

Podlahové kúrenie vykurovanie domov bytov

Podlahové kúrenie v domácnostiach

lacne podlahové kúrenie

Termostat setrenie penazi

Podlahové kúrenie – nevýhody, ktoré by ste mali poznať

S umiestnením kúrenia do podlahy sa spája hneď niekoľko nevýhod. Prvou z nich je vyššia obstarávacia cena v porovnaní s klasickým kúrením. Pri menej kvalitnej montáži alebo výrobku nižšej kvality môže ľahko vzniknúť netesnosť v systéme, ktorá sa hľadá veľmi ťažko.

Podlahové kúrenie je citlivé voči mechanickému poškodeniu. Akékoľvek vŕtanie do podlahy môže opäť spôsobiť stratu tesnosti.

Na záver spomenieme ešte jednu vlastnosť podlahového kúrenia, ktorou je vysoká tepelná zotrvačnosť. Znamená to, že ak kúrenie vypnete, trvá pomerne dlhú dobu, kým telesá prestanú sálať teplo. táto vlastnosť môže v istých prípadoch predstavovať nevýhodu, inokedy však benefit.

Podlahové kúrenie má svoje výhody, ktoré sú vykúpené aj niekoľkými nevýhodami. Ak zvažujete montáž podlahového kúrenia, nesnažte sa na ňom ušetriť. Prípadné nedokonalosti v montáži nájdete veľmi ťažko. Pred montážou vám preto odporúčame poradiť sa s odborníkmi.

Foto: Freepick, Unsplash
Redakcia

>> Vhodné vykurovanie do domu a bytu
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre