Ako presvetliť tmavé podkrovie?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Obytné podkroviaStavba

Ako presvetliť tmavé podkrovie?

Ako presvetliť tmavé podkrovie

Bývanie v podkroví má svoje výhody aj nevýhody. Jednou z nevýhod je nedostatok svetla. Väčšina z vás nemá možnosť už pridať strešné okno a zasahovať do stavby, preto vám prinášame zopár možností a inšpirácií ako presvetliť tmavé podkrovie. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

 

 

1. Inštalujte strešné okná

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako presvetliť podkrovie, je inštalácia strešných okien. Tieto okná na vašej streche vpustia dovnútra prírodné svetlo, čím urobí vaše podkrovie otvorenejším a vzdušnejším. Navyše pomôžu aj vetrať priestor. Ak nemôžete inštalovať strešné okná, zvážte pridanie niektorých vysokých okien.

Strešné okná majú viacero výhod. Okrem toho, že zvýšia množstvo svetla vo vašom podkroví, tiež zlepšia jeho tepelnú pohodu. V lete môžete otvoriť strešné okná a nechať horúci vzduch uniknúť von. V zime môžete využiť slnečné žiarenie na vykurovanie vášho podkrovia. Strešné okná tiež pridajú vášmu podkroví estetickú hodnotu a vytvoria dojem väčšieho priestoru.

Pri výbere strešných okien je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, materiál, typ otvárania a izolácia. Tiež by ste mali zvážiť umiestnenie strešných okien tak, aby ste dosiahli optimálny efekt svetla a vetrania. Ak si nie ste istí, ako inštalovať strešné okná, odporúčame obrátiť sa na odborníka, ktorý vám poradí a urobí prácu za vás.

8. Využite podkrovný priestor pre rôzne účely

2. Použite svetlé farby

Svetlé farby odrážajú svetlo a robia priestor vizuálne väčší a svetlejší. Preto sa vyhnite tmavým farbám na stenách, podlahe alebo nábytku vo vašom podkroví. Namiesto toho použite bielu, béžovú, svetlo modrú alebo inú pastelovú farbu, ktorá dodá vášmu podkroví čerstvý a čistý vzhľad.

Pri výbere farieb pre vaše podkrovie je dôležité zohľadniť aj jeho štýl a atmosféru. Ak chcete vytvoriť útulný a pohodový priestor, môžete použiť teplé a jemné odtiene, ako sú žltá, ružová alebo oranžová. Ak chcete vytvoriť moderný a minimalistický priestor, môžete použiť chladné a ostré odtiene, ako sú sivá, modrá alebo zelená. Ak chcete vytvoriť kontrast a dynamiku, môžete použiť kombináciu svetlých a tmavých farieb, ako sú biela a čierna, alebo béžová a hnedá.

Pri maľovaní stien vo vašom podkroví je tiež dobré dodržiavať niekoľko zásad. Ak máte nízky strop, môžete ho opticky zvýšiť tým, že ho namaľujete svetlejšou farbou ako steny. Ak máte skosený strop, môžete ho opticky zväčšiť tým, že ho namaľujete rovnakou farbou ako steny. Ak máte malé okná, môžete ich opticky zväčšiť tým, že namaľujete stenu okolo nich svetlejšou farbou ako zvyšok steny.

3. Pridajte osvetlenie

Ak nemáte dostatok prírodného svetla vo vašom podkroví, pridajte viac umelého osvetlenia. Môžete použiť stropné svietidlá, stojace lampy, stolové lampy alebo LED pásky, ktoré poskytnú dostatok svetla pre vaše aktivity. Snažte sa používať teplé a jasné žiarovky, ktoré budú pôsobiť príjemne a útulne.

Pri výbere osvetlenia pre vaše podkrovie je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, materiál, typ a umiestnenie svietidiel. Tiež by ste mali zohľadniť funkciu a atmosféru vášho podkrovia. Ak chcete vytvoriť pracovný alebo študijný priestor, môžete použiť silné a smerované osvetlenie, ktoré vám poskytne dostatok svetla na čítanie alebo písanie. Ak chcete vytvoriť relaxačný alebo spánkový priestor, môžete použiť slabé a rozptýlené osvetlenie, ktoré vám poskytne jemné a príjemné svetlo na oddych alebo spanie.

Pridajte osvetlenie do podkrovia

4. Zrkadlá

Zrkadlá sú skvelým spôsobom, ako presvetliť akýkoľvek priestor. Odrážajú svetlo a zväčšujú priestor opticky. Môžete použiť jedno veľké zrkadlo alebo viacero menších zrkadiel, ktoré zavesíte na stenu alebo postavíte na podlahu. Zrkadlá tiež pridajú vášmu podkroví štýl a eleganciu.

Pri výbere zrkadiel pre vaše podkrovie je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, materiál, rám a umiestnenie zrkadiel. Tiež by ste mali zohľadniť štýl a atmosféru vášho podkrovia. Ak chcete vytvoriť moderný a minimalistický priestor, môžete použiť jednoduché a geometrické zrkadlá bez rámu alebo s tenkým kovovým rámom. Ak chcete vytvoriť útulný a tradičný priestor, môžete použiť zdobené a okrúhle zrkadlá s dreveným alebo zlatým rámom.

Pri umiestňovaní zrkadiel vo vašom podkroví je tiež dobré dodržiavať niekoľko zásad. Ak máte nízky strop, môžete ho opticky zvýšiť tým, že umiestnite zrkadlo na stenu naproti oknu alebo strešnému oknu. Ak máte malé okná, môžete ich opticky zväčšiť tým, že umiestnite zrkadlo na stenu vedľa nich. Ak máte tmavé rohy, môžete ich presvetliť tým, že umiestnite zrkadlo na stenu oproti svetelnému zdroju.

5. Rastliny

Rastliny sú ďalším spôsobom, ako presvetliť a oživiť vaše podkrovie. Nielen že pridajú zeleň a farbu, ale tiež zlepšia kvalitu vzduchu a vytvoria príjemnú atmosféru. Môžete si vybrať rastliny, ktoré dobre znášajú tienisté podmienky, ako sú paprade alebo fikusy. Umiestnite ich na okenné parapety, poličky alebo stoly.

Pri výbere rastlín pre vaše podkrovie je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, farba, vôňa a potreba starostlivosti rastlín. Tiež by ste mali zohľadniť štýl a atmosféru vášho podkrovia. Ak chcete vytvoriť prírodný a rustikálny priestor, môžete použiť veľké a bujné rastliny s tmavozelenými listami. Ak chcete vytvoriť svieži a živý priestor, môžete použiť malé a farebné rastliny s jasnozelenými alebo pestrými listami.

Pri starostlivosti o rastliny vo vašom podkroví je tiež dobré dodržiavať niekoľko zásad. Ak máte suché podkrovie, môžete použiť rastliny, ktoré potrebujú málo vody, ako sú kaktusy, sukulenty alebo tillandzie. Ak máte vlhké podkrovie, môžete použiť rastliny, ktoré potrebujú viac vody, ako sú orchidey, bromélie alebo spatifily. Ak máte tmavé podkrovie, môžete použiť rastliny, ktoré potrebujú málo svetla, ako sú dracény alebo filodendróny.

6. Dekorácie

Dekorácie sú dôležitou súčasťou každého priestoru. Dodajú vášmu podkroví osobnosť a charakter. Môžete použiť obrázky, plagáty, vankúše, deky, sviečky, knihy alebo iné predmety, ktoré sa vám páčia a odrážajú váš štýl. Snažte sa však nepreháňať s dekoráciami, aby ste nevytvorili pocit neporiadku a stiesnenosti.

Pri výbere dekorácií pre vaše podkrovie je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, farba, materiál a umiestnenie dekorácií. Tiež by ste mali zohľadniť štýl a atmosféru vášho podkrovia. Ak chcete vytvoriť romantický a elegantný priestor, môžete použiť dekorácie s jemnými a svetlými farbami, ako sú biela, ružová alebo zlatá. Ak chcete vytvoriť hravý a veselý priestor, môžete použiť dekorácie s živými a kontrastnými farbami, ako sú červená, žltá alebo modrá.

Pri umiestňovaní dekorácií vo vašom podkroví je tiež dobré dodržiavať niekoľko zásad. Ak máte nízky strop, môžete ho opticky zvýšiť tým, že umiestnite dekorácie na stenu nad oknom alebo strešným oknom. Ak máte malé okná, môžete ich opticky zväčšiť tým, že umiestnite dekorácie na parapet alebo na stenu vedľa nich. Ak máte tmavé rohy, môžete ich presvetliť tým, že umiestnite dekorácie s jasnými farbami alebo svetelnými efektmi.

Upravte rozloženie podkrovia

7. Upravte rozloženie

Nakoniec môžete presvetliť svoje podkrovie tým, že upravíte jeho rozloženie. Skúste premiestniť nábytok tak, aby ste vytvorili viac otvoreného a voľného priestoru. Tiež sa vyhnite umiestňovaniu veľkých kusov nábytku pri oknách alebo strešných oknách, aby ste neblokovali prírodné svetlo. Ak máte možnosť, skúste vytvoriť rôzne zóny pre rôzne účely, ako je spanie, práca, relax alebo hra.

Pri výbere nábytku pre vaše podkrovie je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, farba, materiál a štýl nábytku. Tiež by ste mali zohľadniť funkciu a atmosféru vášho podkrovia. Ak chcete vytvoriť útulný a pohodový priestor, môžete použiť nábytok s mäkkými a teplými materiálmi, ako sú drevo, bavlna alebo vlna. Ak chcete vytvoriť moderný a minimalistický priestor, môžete použiť nábytok s tvrdými a chladnými materiálmi, ako sú kov, sklo alebo plast.

Pri umiestňovaní nábytku vo vašom podkroví je tiež dobré dodržiavať niekoľko zásad. Ak máte nízky strop, môžete ho opticky zvýšiť tým, že umiestnite nábytok s nízkou výškou, ako sú posteľ, pohovka alebo stolík. Ak máte malé okná, môžete ich opticky zväčšiť tým, že umiestnite nábytok s vysokou výškou, ako sú skriňa, knižnica alebo komoda. Ak máte tmavé rohy, môžete ich presvetliť tým, že umiestnite nábytok s svetlou farbou alebo s otvorenými policami.

8. Využite podkrovný priestor pre rôzne účely

Podkrovný priestor je veľmi flexibilný a ponúka vám mnoho možností, ako ho využiť pre rôzne účely. Môžete si vytvoriť svoj vlastný kútik na čítanie, kde si budete môcť vychutnať svoje obľúbené knihy a časopisy. Môžete si vytvoriť svoj vlastný domáci fitnes, kde si budete môcť cvičiť a udržiavať sa v kondícii. Môžete si vytvoriť svoj vlastný hosťovskú izbu, kde si budete môcť ubytovať svojich priateľov a rodinu. Môžete si vytvoriť svoj vlastný priestor pre svoje koníčky, kde si budete môcť venovať svojej tvorivosti a zábave.

Pri využívaní podkrovného priestoru pre rôzne účely je dôležité brať do úvahy niekoľko faktorov. Medzi ne patria veľkosť, tvar, osvetlenie a vetranie podkrovia. Tiež by ste mali zohľadniť vaše potreby, preferencie a rozpočet. Ak máte malé podkrovie, môžete ho rozdeliť na menšie zóny pomocou závesov, paravánov alebo poličiek. Ak máte veľké podkrovie, môžete ho rozdeliť na väčšie zóny pomocou nábytku, kobercov alebo stien.

Tieto tipy vám pomôžu presvetliť tmavé podkrovie a premeniť ho na priestor, ktorý budete milovať. S trochou času, peňazí a kreativity môžete vytvoriť svoj vlastný únik z reality vo vašom dome.

Galéria

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodné interiérové osvetlenie
za dobrú cenu TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

 1. Ahoj,
  máme s manželom starší dom po starých rodičoch.
  Dom má celkom veľké podkrovie, ale dodnes sme sa neodvážili ho nijako meniť…
  Hlavne kvôli tom, že nechceme zasahovať do stavby.
  Ale keď čítam koľko je možností ako si podkrovie prispôsobiť, som nadšená.
  Páči sa mi aj ako je v článku podrobne napísane ako si priestor zosvetliť, zväčšiť atď.
  Ďakujem, super článok 🙂

Komentáre