Podstrešná fólia – jedna z najdôležitejších častí šikmej strechy

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStrecha

Podstrešná fólia – jedna z najdôležitejších častí šikmej strechy

Podstrešná fólia, šikmá strecha, Dörken SK

Podstrešná fólia a jej kvalita na šikmej streche je jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje dlhodobú funkčnosť strechy hlavne z pohľadu ochrany tepelných izolácií pred vlhkosťou, ktorá znižuje ich tepelnoizolačné vlastnosti.

Podstrešná fólia, šikmá strecha, Dörken SK

Podstrešná fólia – alebo odborne nazývaná poistná hydroizolácia má v šikmej streche základnú funkciu: Poisťuje hlavnú hydroizolačnú vrstvu (krytinu) tým, že chráni nižšie položené vrstvy strešného plášťa (najmä tepelnú izoláciu) pred zrážkami ktoré môžu „vniknúť“ pod krytinu  hnaným dažďom a snehom. Vedľajšie funkcie môžu byť napr. odvádzanie vlhkosti zo strechy (paropriepustnosť), ochrana tepelnej izolácie pred náporom vetra (vetrotesnosť), mechanická odolnosť, funkcia dočasného zastrešenia (počas stavebnej fázy pred pokládkou krytiny), atď.

Delta Maxx X

Samozrejmosťou by mala byť dlhodobú životnosť, aby  fólia mohla spĺňať všetky tieto funkcie počas celej životnosti strechy!!! Na slovenskom trhu sa predáva veľké množstvo poistných hydroizolácií rôznej kvality a keďže Slovenská republika je členom EÚ, je možné na našom území distribuovať fólie, ktoré splnia nastavenie normy EN 13859-1.

Podstrešná fólia, šikmá strecha, Dörken SK

Problém normy EN

Norma EN 13859-1 neudáva kritériá (hodnoty), ktoré je potrebné docieliť, aby poistná hydroizolácia spĺňala svoju funkciu na streche, ale udáva len typ skúšky. Takže ak fóliu odskúšate predpísaným typom skúšky (je jedno aké „čísla“ dosiahnete), je všetko OK!!! Bez preháňania môžeme povedať, že podľa normy EN 13859-1 je možné deklarovať aj kancelársky papier ako poistnú hydroizoláciu. Takéto „vágne“ nastavenie európskej normy spôsobuje to, že na trh sa dostáva obrovské množstvo poistných hydroizolácií podradnej kvality. Čo však znamená kvalitná podstrešná fólia a ako rozoznať kvalitu od podradných produktov, keď všetky fólie vyzerajú veľmi podobne?

degradácia poistnej hydroizolácie
Totálna degradácia poistnej hydroizolácie po 4 rokoch z dôvodu nízkej kvality použitých materiálov pri výrobe.

Čo si overiť, keď kupujete „strechu“

Zákazníci si podstrešné fólie kupujú obvykle ako súčasť krytín. Na  stavebnom trhu je možné kúpiť podstrešnú fóliu už od 0,50 €/m2. Niektorí výrobcovia krytín ponúkajú k svojim produktom fólie „zadarmo”. Pri takejto podozrivo nízkej cene alebo výhodnej kúpe „zadarmo“ však výrobca musí niekde ušetriť. Najčastejšie sa to deje pri vstupných materiáloch (napr. nepoužitie UV stabilizátorov). Pri predaji sa fólia javí, že je v poriadku (mnohokrát nás presvedčí vyššia gramáž), a výrobca alebo distribútor sa spolieha, že po zakrytí fólie strešnou krytinou to už zákazník neskontroluje. Takže, pozor na „fólie zadarmo“.

Degradovaná mikroporézna poistná hydroizolácia
Degradovaná mikroporézna poistná hydroizolácia. Žiadne prehlásenie o vlastnostiach, žiadna potlač značky – výrobca neznámy. Nikto nepreberá na seba žiadne záruky.

Plošná hmotnosť / gramáž

Plošná hmotnosť alebo ľudovo nazývaná gramáž fólie je údaj, ktorý sa v mnohých prípadoch stáva hlavným predajným argumentom. Nakoľko vyššia plošná hmotnosť vzbudzuje u zákazníka, ale aj pokrývača, pocit vyššej kvality. Plošná hmotnosť však nie je údaj, ktorý hovorí o kvalite použitých materiálov pri výrobe, a tak v mnohých prípadoch výrobcovia použijú vyššiu gramáž ako čisto marketingový nástroj pri použití vstupných surovín nižšej kvality. Napr. nízke množstvo alebo žiadne UV stabilizátory. Preto pri plošnej hmotnosti v žiadnom prípade nemôžeme hovoriť ako o jedinom kvalitatívnom kritériu.

Podstrešná fólia, šikmá strecha, Dörken SK

UV žiarenie a kvalita jednotlivých vrstiev fólií

Nakoľko je podstrešná fólia výrobok na báze plastu, slnečné žiarenie ho poškodzuje. Tomu sa dá do určitej miery zabrániť tak, ak výrobca použije pri výrobe jednotlivých vrstiev dostatočné množstvo UV stabilizátorov. Tieto UV stabilizátory však stoja cca 8-krát viac ako základný materiál, preto niektorí výrobcovia v snahe docieliť lukratívnu cenu fólie použitie UV stabilizátorov obmedzujú alebo ich úplne vylúčia z výroby. Základným rozlišovacím znakom pri trojvrstvových (na dotyk látkových) fóliách je farba stredového filmu. Ten je vodotesný a zároveň paropriepustný, takže tento film v zásadnej miere ovplyvňuje aj funkčnosť celej fólie.

Zaujímavé: Bez dobrého dreva a jeho chemickej ochrany budú krovy v ohrození

Ak je farba stredového filmu biela, potom výrobca nepoužil pri výrobe UV stabilizátory a tento film sa rozpadáva už po niekoľkých dňoch na slnku. Drvivá väčšina takýchto filmov pochádza z produkcie hygienického priemyslu (napr. detské jednorazové plienky), kde sa, samozrejme, nepočíta so životnosťou na desaťročia.

Podstrešná fólia, šikmá strecha, Dörken SK

A ešte raz, o cene

Mnohokrát sa však stáva hlavným, dokonca jediným kritériom len cena fólie, ktorá vytlačí do úzadia všetky menované vlastnosti, čo v mnohých prípadoch vedie k defektom na streche už po niekoľkých mesiacoch. Takéto defekty následne vedú k dodatočným nákladom na opravu, ktoré neraz prevýšia samotnú pôvodnú cenu strechy. Pri výbere podstrešnej fólie preto treba mať na pamäti, že pri dodatočnej výmene nekvalitnej poistnej hydroizolácie je potrebné zaplatiť demontáž krytiny, latovania, kontralatovania a chybnej fólie a následne znova montáž kvalitnej fólie, kontralatovania, latovania a krytiny. Naše odporúčanie je: Hľadajte výrobky, ktoré ponúkajú záruky na viac, ako je predpísané zákonom, čo sú 2 roky!

Delta Maxx Plus

Ing. Milan Skokan
Dörken SK, s.r.o.

www.dorken.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre