Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Aký je v tom rozdiel?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavba

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Aký je v tom rozdiel?

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Uzavretie poistnej zmluvy sa nikdy nezaobíde bez informácií o poistnom krytí. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú pojmy, ktoré majú medzi sebou značné rozdiely. Prinášame vám stručný prehľad hlavných odlišností týchto druhov poistenia, aby ste sa vedeli rýchlejšie rozhodnúť, ktoré je pre vás vhodné.

 

 

Prečo poistiť dom či byt?

Poistenie vášho domu či bytu by nemalo chýbať v rebríčku priorít. Škoda, ktorú na vašom majetku zapríčiní cudzia osoba či prírodný živel, bude bez poistenia len vašou stratou. V prípade, že dôjde k poškodeniu exteriéru alebo interiéru vášho obydlia, máte s poistením nárok na kompenzáciu.

Poistenie nehnuteľnosti domu ci bytu

Poistenie nehnuteľnosti kryje vonkajšie časti domu a bytu

Ako vyplýva z označenia tohto poistenia, ide o službu pokrývajúcu tie časti vášho obydlia, ktoré sú „nehnuteľné“. Máme na mysli predovšetkým tieto položky:

  • obvodové múry,
  • vchodové dvere,
  • okná,
  • steny,
  • zabudované časti domácnosti
  • a iné.

Vedeli ste, že…
… v rámci poistenia nehnuteľnosti si môžete pripoistiť aj záhradu, bazén či oplotenie pozemku?

Poškodenie, ku ktorému sa vzťahuje nárok na kompenzáciu, má väčšinou prírodný charakter. Ide napríklad o škodu vzniknutú krupobitím, silným vetrom, víchricou či záplavami. Do krytia spadá tiež poškodenie spôsobené pádom lietadla, explóziou plynu, elektrickým skratom, krádežou či vandalizmom.

Skrat na elektrospotrebiči Poistenie nehnuteľnosti

Majetková ujma po krádeži Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie domácnosti zabezpečuje kompenzáciu poškodenia vybavenia

To, čo sa vo vašej domácnosti dá voľne presúvať, má na starosti poistenie domácnosti. Do tohto druhu poistenia tak spadá hlavne interiérové vybavenie, nábytok či elektronika.

Náš TIP:
Komplexné poistenie vám poskytne maximálnu ochranu vášho majetku. V prípade nečakaných udalostí tak vzniknuté škody nezaťažia váš rodinný rozpočet.

Medzi položky pokryté poistením domácnosti patrí:

  • všetok nábytok v domácnosti,
  • elektrospotrebiče,
  • šperky či starožitnosti.

Príčiny škôd sú do istej miery podobné ako u poistenia nehnuteľnosti. Okrem prírodných nešťastí máte nárok na kompenzáciu aj po poškodení vplyvom vandalizmu, požiaru, výbuchu či elektrického skratu. V krytí nechýba ani majetková ujma po krádeži.

Mnohí poskytovatelia poistných služieb ponúkajú v dnešnej dobe balíčky, ktoré zahŕňajú komplexné riešenia v podobe kombinácie poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. V niektorých prípadoch je možné aktivovať tieto služby aj samostatne. Nech už zvolíte ktorúkoľvek z týchto možností, uistite sa, že bude pre vás ich krytie dostatočné.

Galéria

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Žabezpečte si svoj domov
proti krádeži <<

 

Komentáre