Domáca čistička odpadových vôd. Viete, ako ju využiť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


KanalizáciaStavbaTZBVideo

Domáca čistička odpadových vôd. Viete, ako ju využiť?

Domáca domová čistička odpadových vôd

Čistička odpadových vôd je jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť použitej pitnej vody z domácnosti a následne ju využiť. Odpadová voda je čističkou v niekoľkých krokoch zbavená hrubých nečistôt a organických prímesí. Výsledkom je úžitková voda, ktorá nájde uplatnenie na viacerých miestach okolo vášho domu.

 

 

Čo je čistička odpadových vôd?

Pitná voda, ktorá je v domácnosti využitá, väčšinou pokračuje do kanalizácie. V prípade, že v obci kanalizácia nie je, používajú rodinné domy čističky odpadových vôd (ČOV). Ide o prístroje určené na umiestnenie pod zem, ktoré vážia 100 až 160 kg. Nádrže na očistenú vodu sú väčšinou vyrobené z plastu.

Vedeli ste, že…
…prevádzkové náklady čističky odpadkových vôd sú len zlomkom nákladov na odvoz žumpy?

Voda najskôr pritečie do sedimentačnej nádrže, kde sa mechanicky očistí od hrubej špiny. V ďalšej časti príde voda do kontaktu s mikroorganizmami, ktoré rozkladajú organické nečistoty. V tomto kroku vzniká kal a výsledná očistená voda. Na záver sú tieto dve časti oddelené. Kal sa vracia späť do čističky a očistená voda väčšinou do retenčnej nádoby pre ďalšie využite, ktoré si popíšeme nižšie.

Nádrž ČOV čistička odpadových vôd

Nádrž ČOV čistička odpadových vôd

Domová čistička odpadových vôd

Domáca čistička odpadových vôd

Na čo využiť vodu z čističky?

Voda z čističky odpadových vôd je vďaka mechanickému a bakteriálnemu čisteniu zbavená väčšiny nečistôt. Samozrejme, že sa z nej opäť nestane pitná voda, no aj tak pre ňu môžete na dvore nájsť niekoľko využití.

Voda z čističky sa dá využiť napríklad na:

  • stavebné práce,
  • polievanie trávnikov,
  • polievanie okrasných drevín a kvetov,
  • čistenie záhradného nábytku a terasy,
  • umývanie áut či bicyklov
  • alebo splachovanie toaliet.

Osadená čistička do zeme

Systémy na čistenie vody čistička odpadových vôd

Prečerpávací systém čistička odpadových vôd

Na čo voda z čističky nie je vhodná?

Voda z čističky odpadových vôd nie je za žiadnych okolností pitná. Napriek účinnému procesu čistenia ide stále o úžitkovú vodu. Nie je preto vhodná na zavlažovanie úrodnej pôdy so zeleninou či ovocím alebo na oplachovanie plodín pred konzumáciou.

Voda z čističky odpadových vôd sa dá označiť za úžitkovú. Vďaka tomu ju môžete využiť okolo domu napríklad na zavlažovanie trávnika či okrasnej záhradky. Takto očistená voda môže prísť vhod aj pri umývaní terasy, áut či dlažby. Naučte sa, ako opätovne využiť očistenú vodu a ušetrite vďaka jej používaniu.

Galéria

Foto zdroj: pexels, ekotovar.sk
Redakcia

>> Bývajte zdravo s našimi spotrebičmi <<

 

Komentáre