Materiály budúcnosti: inovatívne technológie v stavebníctve

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTechnológieVideo

Materiály budúcnosti: inovatívne technológie v stavebníctve

Materiály budúcnosti dom

Stavebný priemysel bol vždy hlavným smerom vo vývoji akejkoľvek civilizácie. Z tohto dôvodu architekti, počnúc starovekom, ochotne experimentovali a zavádzali nové technológie – materiály budúcnosti, samozrejme, založené na schopnostiach tých čias. Moderní stavitelia tiež nezaostávajú za špecialistami v iných oblastiach, snažia sa vyvinúť najefektívnejšie metódy a materiály, o ktorých si teraz povieme.

 

 

3-D tlač architektonických objektov

Najnovšie generácie už pri 3D tlači poznajú princíp fungovania tlačiarní, ktoré dokážu vytlačiť čokoľvek. V tomto smere uspeli aj developeri stavebníctva, ktorí vyvinuli unikátne tlačiarne schopné tlačiť obývateľné domy až po viacpodlažné a bytové domy. Ako ukázala prax, je ťažké preceňovať technológiu 3-D tlače.

3D tlač domu dom a materiály buducnosti

Nielen to, že pri výstavbe budov akejkoľvek veľkosti sa náklady znížia o 40 % (časové náklady a počet pracovníkov sa znížia desaťnásobne), produkcia stavebného odpadu sa zníži o 90 % a navyše je možné používať akékoľvek odpadové materiály a recyklovateľné materiály.

Samoopravný betón

Už viac ako 100 rokov je betón hlavným stavebným materiálom, najmä pokiaľ ide o objekty veľkých rozmerov, pričom nemusí ísť nevyhnutne o budovy. Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam tohto materiálu má významnú nevýhodu – pod vplyvom vlhkosti a atmosférických javov sa znižuje jeho životnosť. Vzhľadom na dlhú dobu používania materiálu nie je prekvapujúce, že sa našli nadšenci, ktorí vyvinuli unikátnu technológiu na jeho samoliečbu.

Samoopravný betón Materiály budúcnosti

Samoopravný betón Materiály budúcnosti

Nie je to fantázia, ale reálny proces vyvinutý holandskými špecialistami. Vytvorili unikátne zloženie, ktorého súčasťou je aditívum – laktát vápenatý, v ktorom sú „zabývané“ živé baktérie. Neviditeľní robotníci sa začínajú oživovať a aktívne sa množiť až vtedy, keď k nim vstúpi vlhkosť. Keďže vápenec je odpadovým produktom životne dôležitej činnosti mikroorganizmov, okamžite je jasné, ako môžu praskliny „zaceliť“.

Kompozit eko-materiálu Richlite

Špecialisti a architekti v stavebníctve považujú inovatívny materiál Richlite za materiál budúcnosti. A nie bezdôvodne. Špecialistom americkej spoločnosti Richlite sa podarilo vyvinúť neskutočne pevný, všestranný a stabilný materiál z papiera, ktorý je impregnovaný prírodnou živicou a následne lisovaný. Tento materiál, vyvinutý pred viac ako 70 rokmi, sa používal na výrobu priemyselných nástrojov a modelov používaných v leteckom, námornom, športovom, kulinárskom, architektonickom, dizajnérskom, strojárskom a automobilovom priemysle.

Kompozit eko-materiálu Richlite Materiály budúcnosti

Potom si to všimli dizajnéri špecializujúci sa na dizajn trvalo udržateľných budov, pretože papierový kompozit je taký odolný, že nie je horší ako tvrdé drevo, ktoré má značné náklady. Richlite je vyrobený z recyklovaných papierových produktov, čo dáva atraktívny vzhľad v akomkoľvek odtieni a štruktúre. Táto okolnosť robí výrobu atraktívnou zo všetkých hľadísk a pre spotrebiteľov je to cenovo dostupnejší analóg ebenu, ktorý má vynikajúce fyzikálne vlastnosti: vodeodolnosť, tepelná a požiarna odolnosť, hygiena, nízka absorpcia vlhkosti, vysoká hustota, pevnosť, má prirodzený a príjemný vzhľad.

Aerogél

Aerogél, nazývaný aj „zmrznutý dym“, je skutočne zázračný materiál, ktorý dokáže vyriešiť množstvo problémov, počnúc izoláciou budov, rozvodov kúrenia atď., čistením vodných plôch (vrátane mora) od ropy a iného znečistenia a končiace dobytím Marsu.

Aerogél Materiály budúcnosti

S fantastickým výkonom je aerogél jedným z najľahších pevných materiálov na svete, ktorý odolá výbuchu 1 kg dynamitu, odolá aj plameňu z plameňometu, ktorého teplota presahuje 1,3 tisíc stupňov. Napriek tomu, že aerogél bol vynájdený pred 80 rokmi, stále je považovaný za materiál budúcnosti (pravdepodobne kvôli cene).

Galéria

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Doprajte si domáce spotrebiče
ako z budúcnosti <<

 

Komentáre