Praktické tipy, ako ušetriť na vykurovaní, straty tepla

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTZBVykurovanie

Praktické tipy, ako ušetriť na vykurovaní, straty tepla

Praktické tipy, ako ušetriť na vykurovaní, straty tepla

Pre väčšinu domácností je faktúra za vykurovanie jednou z najväčších položiek v rodinnom rozpočte. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste túto zimu mohli ušetriť na teple a vykurovaní. Poďme sa na nich spoločne pozrieť.

Základom úspechu je poznať funkcionalitu vášho vykurovacieho systému a jeho ovládacích prvkov. Ak ju ešte nepoznáte, nájdite si čas na jej osvojenie. Vo všeobecnosti sa odporúča znížiť výkon vykurovania približne pol hodinu pred spaním.

Znížiť teplotu môžete aj celkovo na termostate. Už zníženie o 1 °C vám ušetrí zaujímavé peniaze na celkovej spotrebe. Pomôže aj to, keď sa vyvarujete sušeniu oblečenia na radiátoroch, alebo ich prekrývaniu dlhými závesmi.

Zníženie celkovej teploty na termostate môže viesť k prvotnému pocitu chladu, najmä ak ste boli zvyknutí prekurovať svoj domov po celý deň. Pre komfort teda zvoľte teplé oblečenie a hrubšie ponožky. Môžete využiť aj elektrickú deku. V prípade, ak chcete ušetriť ešte viac, použite iba fľašu s horúcou vodou.

Praktické tipy, ako ušetriť na vykurovaní, straty tepla

Celkovú úsporu na vykurovaní vám môže zabezpečiť aj zmena dodávateľa. Rovnako vám poslúžia aj kvalitné termoizolačné okná s dobrým tesnením. Odporúča sa minimálne dvojsklo, ideálne trojsklo, ktoré výrazne znižuje tepelné straty.

Neprehliadnite:
Vyberte si do domácnosti vhodný spôsob vykurovania a ušetrite

Približne 25% tepla uniká v dome cez neizolovanú strechu a ďalších 35% úniku tepla majú na starosti slabo-izolované steny. Izolovať môžete aj samotné radiátory umiestnené na vonkajšej obvodovej stene domu, a to reflexnými panelmi umiestnenými na stene za radiátormi. Tie pomáhajú odrážať vyprodukované teplo späť do miestnosti.

Praktické tipy, ako ušetriť na vykurovaní, straty tepla

Málo-využívané miestnosti máte možnosť iba temperovať a raz na čas ich pri využívaní dokúriť prostredníctvom klasického elektrického ohrievača.

Ako šetríte na vykurovaní vy? Dajte nám vedieť a čítajte nás aj naďalej, pre ďalšie tipy a triky z oblasti bývania.

Foto: Unsplash, Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre