Ako vybrať záhradný gril, grilovacia sezóna je za rohom

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

Ako vybrať záhradný gril, grilovacia sezóna je za rohom

Ako vybrať záhradný gril, grilovacia sezóna je za rohom, Gril na drevené uhlie, ply, elektricky gril, grilovanie na zahrade

Príjemné posedenie s rodinou alebo priateľmi pri chutnom grilovanom jedle je pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou každého leta. Tohtoročná grilovacia sezóna je za rohom, a tak je najvyšší čas zaobstarať si kvalitný záhradný gril. Ak plánujete svoju prvú kúpu, nájdete v našom článku zopár rád a tipov, ktoré vám výber značne uľahčia.

Brikety, elektrina či plyn – aké palivo zvoliť?

Pri výbere záhradného grilu sa stretnete s 3 druhmi palív. Všetky možnosti so sebou prinášajú klady a zápory a zároveň dodávajú jedlu špecifické vlastnosti:

Gril na drevené uhlie – tradičné drevené uhlie dodáva jedlám príjemnú dymovú chuť a arómu. Tento typ grilov je zároveň lacnejší a je známy nízkou poruchovosťou. Negatívom je náročnejšia údržba a zložitejšie upratovanie.
Elektrický gril – grilovanie na elektrine prináša zdravšie jedlá, ktorým však chýba ten pravý barbeque nádych. Tieto grily sú však výborne skladné a ľahko ich so sebou zbalíte aj na dovolenku. Grilovanie je však vždy závislé na elektrine, čo môže byť zjavným obmedzením.
Plynový gril – príprava jedál na plynovom grile zvýrazňuje chute, no jedlám stále chýba dymová aróma. Tú však ľahko zabezpečíte pridaním špeciálnej arómy alebo misky s okorenenou vodou. Voda sa bude odparovať a obohatí jedlo o charakteristickú vôňu. Tieto grily však patria medzi drahšie a palivo je v porovnaní s klasickými briketami taktiež drahšie.

Náš TIP:
Grilované mäso pravidelne obracajte a dbajte o to, aby bolo aspoň 20 cm nad plameňom. Predídete tak vzniku karcinogénnych látok a mäso si udrží svoju šťavu a jemnú chuť.

Aká veľkosť grilu je tá správna?

Pred kúpou by ste mali zvážiť, pre koľko osôb plánujete pripravovať jedlá. Ak hľadáte gril pre 4-člennú rodinu, určite sa obhliadnite po modeloch s grilovacou plochou aspoň 1600 cm2. Niektoré grily disponujú aj viacerými poschodiami, na ktorých môžete súčasne grilovať niekoľkonásobne viac mäsa či príloh. Nezabúdajte však, že s veľkosťou grilu stúpa aj jeho spotreba a nároky na palivo.

Neprehliadnite:
Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

Ako vybrať záhradný gril, grilovacia sezóna je za rohom

Prídavné funkcie grilu si ihneď obľúbite

Záhradné grily už dávno neslúžia iba na úpravu mäsa na rošte. Mnohé modely sú vybavené unikátnymi doplnkami, ktoré značne rozširujú ich použiteľnosť. Medzi najbežnejšie doplnky patria:

– kolieska
– odkladacie poličky
– termostat
– udiareň
– smart funkcie
– nadstavce roštov

Záhradný gril vám prinesie nielen viac možností na úpravu jedla, ale aj množstvo príjemných chvíľ s vašou rodinou alebo priateľmi. Grilované jedlá majú nezameniteľnú chuť a unikátnu vôňu a so správnym grilom zvládne ich prípravu skutočne každý. Pripravte sa na prichádzajúcu grilovaciu sezónu s novým záhradným grilom.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Vhodné grilovacie doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre