Alergény v záhrade: Ktorým rastlinám sa vyhnúť a čo naopak sadiť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Alergény v záhrade: Ktorým rastlinám sa vyhnúť a čo naopak sadiť?

Alergény v záhrade Ktorým rastlinám sa vyhnúť a čo naopak sadiť

Aj vy s prvým jarným dňom začínate kýchať a smrkať? Väčšinou ide o (alergény) alergiu na trávu, peľ, vonné silice či prach. Zbaviť sa na záhrade všetkých spomínaných alergénov je prakticky nemožné. Na druhej strane existujú rastliny a spôsoby úpravy, vďaka ktorým bude záhrada pre alergikov o niečo bezpečnejšia. Viete, ako na to?

 

 

Rozvírený peľ je nočnou morou každého alergika

Čím menšie častice vdychujeme, tým hlbšie sa dostanú do nášho dýchacieho systému. Ľahké a drobné peľové zrnká sa väčšinou presúvajú pomocou vetra, takže trápia každého, kto je voči nim citlivejší. Z toho dôvodu by ste sa mali vyhnúť sadeniu levandúľ, ľalií či papradia. Zo stromov vám neodporúčame smreky, duby a brezy.

Zamerajte sa radšej na okrasné rastliny a dreviny, ktoré sú odkázané predovšetkým na opeľovanie hmyzom. Tieto rastliny majú ťažšie peľové zrnká, ktoré sa neudržiavajú vo vzduchu. Medzi rastlinami tohto druhu nájdete tulipány, kosatce, papuľky, pivonky či hortenzie. Zo stromov je vhodná napríklad čerešňa.

Trávy sa na záhrade zbavíte len ťažko. Oproti vybetónovanej ploche prináša zároveň množstvo výhod. Ak ale patrí medzi zdroje vašich problémov, udržujte ju krátku a vyhnite sa výsadbe okrasnej trávy. V prípade, že je vaše telo citlivejšie na vonné silice, neodporúčame vám sadiť orgován, jazmín a už spomenutú brezu alebo ľaliu.

Rozvírený peľ je nočnou morou každého alergika

Vedeli ste, že…
… pre čistenie vzduchu od alergénov je vhodný aj Tis červený? Jeho plody však obsahujú látky s označením taxány, ktoré sú pre človeka jedovaté.

Ako prispôsobiť záhradu alergikom?

V poslednej časti nášho článku sa spolu pozrieme na spôsoby, ako zvýšiť bezpečnosť záhrady inak ako obmedzením výsadby. V prvom rade môžete svojpomocne založiť záhradné jazierko, ktoré pôsobí ako filter peľu, prachu a piesku. To isté platí aj o niektorých ihličnanoch a krovinách. Máme na mysli predovšetkým tujekrušpán (buxus).

Živý plot môžete skombinovať s trelážou. Ide o vyššiu vzdušnú oporu, ktorá nielen že zvýši pevnosť živého plota, ale zároveň posilní jeho schopnosti pohlcovať peľ a prach. Treláž či mriežku si môžete buď vyrobiť vlastnoručne z konárov, alebo ju môžete zakúpiť v obchodoch so záhradnými doplnkami.

Základom pre spokojný a pohodlný život alergika je zdravý životný štýl a rôzne režimové opatrenia. Medzi tie patrí aj snaha vyhnúť sa alergénom, ktoré problémy vyvolávajú. Napriek tomu, že sa ich v záhrade nevieme zbaviť na 100 %, dokážeme ich vo výraznej miere obmedziť.

Galéria

Foto: Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu
záhradu TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. My máme v záhrade napríklad väčšinu stromov ovocných, lebo sú hmyzom opelivé. Peľ neroznáša vietor.
    Neviete mi prosím poradiť ako zasadiť a pestovať tulipány tak, aby som z ních aj niečo mala?

Komentáre