Prostriedky na zušľachtenie a brúsenie povrchu – tmely

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytokPovrch. úpravy, maľby tapetyUrob si sám

Prostriedky na zušľachtenie a brúsenie povrchu – tmely

Prostriedky na zušľachtenie a brúsenie povrchu – tmely, drevo

Náš seriál o povrchovej úprave dreva pokračuje ďalšou časťou. V nej sa budeme venovať prostriedkom, ktoré slúžia na zušľachtenie povrchu dreva – tmely. Pomocou nich môžeme zjednotiť povrch dreva, zbaviť ho nedokonalostí, prípadne zakryť dierky.

1. Tmely

Tieto materiály sa z hľadiska zloženia radia k náterovým hmotám, ale slúžia na vyrovnávanie nerovností na dreve. Môžu sa používať na lokálnu úpravu plochy (opravné tmely) alebo na vyrovnávanie celej plochy dreva (podkladové) tmely. Dnes si môžete vybrať z veľkého množstva tmelov, presne taký aký potrebujete. Rozlišujeme ich podľa toho akú funkciu plnia:

– Podľa druhu spojiva – glejový, lakový, olejový a emulzný (vodový) tmel
– Podľa spôsobu nanášania – striekací, polievací a navaľovací tmel
– Podľa farby – transparentný a pigmentový tmel
– Podľa rozpúšťadiel – tmely s organickými a anorganickými (vodovými) rozpúšťadlami

2. Plniče pórov

Slúžia na zaplnenie pórov hrubých pórovitých drevín pod lakovým filmom, ktorý je leštený na vysoký lesk (niekedy aj pololesk). Bieliace prostriedky sa používajú na odstránenie farebných škvŕn, na osvieženie vzhľadu dreva ale na získanie zaujímavého odtieňa. Podľa spôsobu akým dochádza k zmene farby ich delíme na fyzikálne (pigmentové bielidlá – riediteľné vodou)  a chemické (peroxid vodíka, kyselina šťavelová, kyselina siričitá alebo jej soľ).

Prostriedky na zušľachtenie a brúsenie povrchu – tmely, drevo

Pri používaní tmelov si nezabudnite vybrať odtieň podobný farbe dreva, s ktorým pracujete. Po nanesení tmelu a jeho zaschnutí povrch dreva jemne prebrúste, najlepšie ručným šmirgľom, aby ste vyrovnali povrch dreva.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre