Aktuálne trendy v novostavbách pre rok 2022

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Aktuálne trendy v novostavbách pre rok 2022

Aktuálne trendy v novostavbách pre rok 2022

Žijeme v najrýchlejšej dobe v akej sa kedy ľudstvo nachádzalo a výsledkom toho sú rýchlo meniace sa trendy, ktoré ovplyvňujú aj stavebnícky segment. Aké trendy v novostavbách nás čakajú v roku 2022?

Minimalizmus je smer

V jednoduchosti je krása

Minimalizmus je smer, v ktorom sa hľadá krása aj v tom najmenšom detaile jednoduchosti a je populárny v mnohých odvetviach. Výnimkou nie je ani stavebníctvo a tento trend je podporený aj faktom, že tie najjednoduchšie tvary majú väčšinou aj najnižšie náklady na prevádzku. Cieľom je dostať čo najväčší objem do čo najmenšieho obalu, pretože menšia plocha obvodových konštrukcií znamená menej minutej energie na vykurovanie. Najpoužívanejšie tvary sú kocka, obdĺžnik, alebo tvar písmena L. Výnimky však potvrdzujú pravidlo a pomaly, ale isto u nás pribúdajú aj domy s guľatým pôdorysom, v ktorých sa taktiež dajú dosiahnuť veľmi nízke náklady na prevádzku.

Prírodné farby aj materiály fasáda domu

Prírodné farby aj materiály

V rámci farieb fasád, ale aj izieb budú dominovať pastelové farby prírodných tónov. Tieto farby vyvolávajú pohodu, veselosť a príjemné pocity, ktoré v tejto dobe v pohodlí Vášho domova určite oceníte. Spomedzi materiálov budú patriť medzi najvyhľadávanejšie: mramor, terakota, travertín, kamenina, korok a drevo. Tieto materiály sú prírodného charakteru a vyznačujú sa solídnou udržateľnosťou, čo ide ruka v ruke s ekologickým trendom.

 

Svoje trendy má aj technická stránka stavby. Najmodernejšie výstrelky, ktoré Vám pri nej môžu dopomôcť sú napríklad drony, virtuálna či rozšírená realita. Vďaka týmto vymoženostiam môžete nie len urýchliť proces stavania, ale taktiež si stavbu doviesť bližšie ku dokonalosti.

Šetrenie energií a životného prostredia

Domy postavené v pasívnom štandarde poskytujúce zdravé bývanie sa stali hitom, ktorý podporujú aj samotné smernice Európskej Únie. Týmto smerom sa teda neriadia už len klienti a developeri, ale aj výrobcovia materiálov, ktorí sa snažia používať a ponúkať čo najekologickejšie alternatívy a materiály.

Rekuperácia domu vzduchotechnika

Svoju pozornosť by ste mali zamerať napríklad na vzduchotechniku „rekuperácia“, vďaka ktorej budete maximálne využívať vyprodukované teplo a taktiež nonstop vetrať bez straty tepla. Týmto systémom zabezpečíte zdravé dýchanie sebe aj vášmu domu, predídete rôznym plesniam a taktiež ušetríte na kúrení.

Medzi ďalšie trendy v ekologickom bývaní patria čoraz viacej rozšírené obnoviteľné zdroje energií. Tie sa môžete buď pokúsiť nainštalovať na vlastnú päsť, alebo si zaobstarať poskytovateľa, ktorý distribuuje energie z obnoviteľných zdrojov. V prípade, že si budete chcieť zelené energie zabezpečiť sami, mali by ste sa popozerať po solárnych paneloch, veterných turbínach, alebo ich kombinácií.

Inteligentná domácnosť

V poslednom odseku sa opäť ohliadneme po moderných technológiách, no tentokrát už nie pri realizovaní stavby, ale priamo pri prevádzke hotového domu. Do popredia sa totižto čoraz viac dostávajú inteligentný pomocníci z kategórie „smart home“, ktorý nám môžu spríjemňovať každodenný život našom novom príbytku. Jedná sa napríklad o praktické veci ako bezpečnostné systémy, kamery, ale aj drobnosti ako svetlá, domáce meteostanice a rôzne iné veci od výmyslu sveta, ktoré by Vám pár rokov späť ani len nenapadli.

Inteligentná domácnosť smart home

Všetky tieto produkty sú napojené na wifi a môžete ich ovládať pomocou svojho smartphonu. Večné nadávanie pri tom ako zabudnete vypnúť svetlo a už ležíte v posteli tak môže byť navždy minulosťou.

Foto: Shutterstock a Pixabay
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre