Povrchová úprava dreva – brúsivá, brúsenie a brúsne prostriedky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytokPovrch. úpravy, maľby tapetyUrob si sám

Povrchová úprava dreva – brúsivá, brúsenie a brúsne prostriedky

Povrchová úprava dreva – brúsivá, brúsenie a brúsne prostriedky, interier, dom, byt

V našom seriáli o povrchovej úprave dreva sa budeme venovať prvej fáze úpravy a tou je brúsenie. Povieme si aký je rozdiel medzi brúsivami a brúsnymi prostriedkami, tiež to čo k nim patrí a ako sa používajú.

1. Brúsenie

Je najdôležitejšia časť práce každého stolára. Od neho závisí celá povrchová úprava a vlastne celá stolárska práca je odrazom dobrého a kvalitného brúsenia. Ak je drevo dôkladne vybrúsené, dá sa bez problémov naolejovať (olej všade rovnomerne vsiakne), navoskovať, prípadne natrieť farbou do požadovaného dekoru.

2. Brúsivá

Brúsivo je prírodná (minerál, hornina) alebo syntetická zrnitá kryštalická látka veľkej tvrdosti, ktorá sa používa na brúsenie, hladenie alebo vŕtanie pri opracovaní rôznych výrobkov (kov, drevo, kameň, sklo). Rozlišujeme 2 druhy brúsiva: prírodné a syntetické. Stále viac sa však používajú syntetické brúsivá. Tie totiž neznečisťujú drevo, sú chemicky čisté a dostupné.

Povrchová úprava dreva, zvoľte si vhodné nástroje a materiál na prácu, interier, nabytok

Neprehliadnite:
Povrchová úprava dreva

3. Brúsne prostriedky

Tie slúžia rovnako ako brúsivá na opracovanie dreva. Poznáme však viacero brúsnych prostriedkov a na základe toho, na čo slúžia sa delia na:

– Voľné zrná – ide o brúsne a leštiace prášky. Používajú sa pri leštení a vyrovnávaní lakových filmov
– Zrná rozptýlené v mazive – sem patria brúsne a leštiace pasty a vosky. Používajú sa pri dokončovaní lakových filmov.
– Zrná na podklade – ide o plošné brúsne prostriedky. Pre pásové brúsky sa používajú brúsne a leštiace pásy. Pre valcové brúsky sa používajú zvitky (rolky) a pre kotúčové brúsky a ručné brúsenie slúžia listy. Všetky tieto prostriedky sú určené na vyrovnávanie a zahladzovanie plôch a hrán.

Povrchová úprava dreva – brúsivá, brúsenie a brúsne prostriedky, interier, dom, byt

Brúsiť možno ručne alebo pomocou elektrickej či aku brúsky, ktorá môže byť kotúčová alebo pásová. Ak s brúsením iba začínate, odporúčame ručné brúsenie. Predídete znehodnoteniu dreva. Ručné brúsenie šmirgľom budete mať viac pod kontrolou. Brúska elektrická či aku pracuje pod otáčkami, preto potrebujete nabrať zručnosť, aby bol povrch dreva hladký a všade rovnomerne zabrúsený.

Nezabúdajte tiež na to, že ak brúsite malé plochy, poprípade potrebujete obrúsiť hrany, použiť môžete pásovú brúsku so stojanom. Čo aj odporúčame, pretože máte len dve ruky a ak v jednej budete držať drevo, s druhom rukou musíte brúsiť. Je to však dosť komplikované. Fachmani zvládnu aj to. My však odporúčame pásovú brúsku obrátiť, resp. postaviť naopak, ak sa to dá, a tak môžete drevo pekne obrúsiť.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre