Postavte si vyvýšené záhony pre vašu záhradku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVýsadbaZáhrada

Postavte si vyvýšené záhony pre vašu záhradku

Postavte si vyvýšené záhony pre vašu záhradku

Čoraz viac vlastníkov rodinných domov uvažuje o pestovaní základných plodín na svojom pozemku. Čo najväčšia sebestačnosť nebola nikdy v modernej histórií skloňovanejším výrazom ako teraz, počas globálnej pandémie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si založiť jednoduchú záhradku a postaviť si vyvýšené záhony.

Dôvodov, prečo sa rozhodnúť sadiť radšej do vyvýšených záhonov než do zeme je hneď niekoľko. Jedným z nich môže byť nekvalitná pôda na pozemku. Ďalším zas pes, ktorý by mohol ťažko-vypestované plodiny podupať, alebo inak zničiť. V neposlednom rade sa pre záhony môžete rozhodnúť tiež z pohodlnosti. Zohýbať sa k plodinám na zemi je omnoho náročnejšie, než obrábať políčko vo výške 50-60 cm, napríklad aj sediac na okraji záhonu. Ako si teda taký vyvýšený záhon postaviť?

Neprehliadnite:
Niečo pre záhradkárov: Využite zimu a pripravte svoju záhradku sa na jar!

Stavba vyvýšeného záhona

Existuje viacero typov vyvýšených záhonov. V dnešnom článku sa budeme venovať klasickým dreveným záhonom. Na stavbu budete potrebovať chemicky neošetrené drevo narezané na potrebné dĺžky. Odporúčame vám postaviť záhony s rozmermi 80 cm na šírku, 120 cm na dĺžku a 60 cm na výšku. Záhony môžete však urobiť aj štvorcové, alebo si ich rozmery prispôsobiť priestoru vo vašej záhrade. Nerobte ich však širšie než 90 – 100 cm, pretože budete mať problém dosiahnuť do stredu a ošetriť tam zasadené rastliny.

Výsadba vo vyvýšenom záhone

Na to, aby ste si už toto leto dopestovali voňavé paradajky a jahody ako na obrázku budete potrebovať pripraviť vaše záhony už ku koncu marca. Hotové drevené konštrukcie umiestnite na požadované miesto a dobre ich vyrovnajte. Keď budú plné zeminy, už nimi nebudete môcť hýbať.

Postavte si vyvýšené záhony pre vašu záhradku

Prvým krokom je vystlanie drevenej konštrukcie textíliou, alebo fóliou proti burine. Keďže bude slúžiť ako bariéra medzi pôdou v záhone a pôdou v zemi, ochráni vaše rastliny pred burinou, trávou a aj niektorými škodcami.

Takto pripravené záhony naplňte kvalitným záhradným substrátom s obsahom kompostu. Ak si chcete dať záležať, naštudujte si, akú pôdu preferujú rastliny, ktoré budete sadiť do jednotlivých záhonov a prispôsobte tomu váš nákup zeminy.

Posledným krokom je už iba jednoduché sadenie semien, alebo priesad a voila, máte vašu vlastnú záhradku, ktorá vám už o niekoľko týždňov prinesie prvé jedlo na tanier.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Vhodné doplnky do záhrady
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre