Čoraz viac vlastníkov rodinných domov uvažuje o pestovaní základných plodín na svojom pozemku. Čo najväčšia sebestačnosť nebola nikdy v modernej histórií skloňovanejším výrazom ako teraz, počas globálnej pandémie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si založiť jednoduchú záhradku a postaviť si vyvýšené záhony.
Dôvodov, prečo sa rozhodnúť sadiť radšej do vyvýšených záhonov než do zeme je hneď niekoľko. Jedným z nich môže byť nekvalitná pôda na pozemku. Ďalším zas pes, ktorý by mohol ťažko-vypestované plodiny podupať, alebo inak zničiť. V neposlednom rade sa pre záhony môžete rozhodnúť tiež z pohodlnosti. Zohýbať sa k plodinám na zemi je omnoho náročnejšie, než obrábať políčko vo výške 50-60 cm, napríklad aj sediac na okraji záhonu. Ako si teda taký vyvýšený záhon postaviť?
Neprehliadnite:
Niečo pre záhradkárov: Využite zimu a pripravte svoju záhradku sa na jar!
Stavba vyvýšeného záhona
Existuje viacero typov vyvýšených záhonov. V dnešnom článku sa budeme venovať klasickým dreveným záhonom. Na stavbu budete potrebovať chemicky neošetrené drevo narezané na potrebné dĺžky. Odporúčame vám postaviť záhony s rozmermi 80 cm na šírku, 120 cm na dĺžku a 60 cm na výšku. Záhony môžete však urobiť aj štvorcové, alebo si ich rozmery prispôsobiť priestoru vo vašej záhrade. Nerobte ich však širšie než 90 – 100 cm, pretože budete mať problém dosiahnuť do stredu a ošetriť tam zasadené rastliny.
Výsadba vo vyvýšenom záhone
Na to, aby ste si už toto leto dopestovali voňavé paradajky a jahody ako na obrázku budete potrebovať pripraviť vaše záhony už ku koncu marca. Hotové drevené konštrukcie umiestnite na požadované miesto a dobre ich vyrovnajte. Keď budú plné zeminy, už nimi nebudete môcť hýbať.
Prvým krokom je vystlanie drevenej konštrukcie textíliou, alebo fóliou proti burine. Keďže bude slúžiť ako bariéra medzi pôdou v záhone a pôdou v zemi, ochráni vaše rastliny pred burinou, trávou a aj niektorými škodcami.
Takto pripravené záhony naplňte kvalitným záhradným substrátom s obsahom kompostu. Ak si chcete dať záležať, naštudujte si, akú pôdu preferujú rastliny, ktoré budete sadiť do jednotlivých záhonov a prispôsobte tomu váš nákup zeminy.
Posledným krokom je už iba jednoduché sadenie semien, alebo priesad a voila, máte vašu vlastnú záhradku, ktorá vám už o niekoľko týždňov prinesie prvé jedlo na tanier.
Foto: Unsplash
Redakcia
Komentáre
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.