Pomoc, moja garážová brána je príliš hlučná! Aké sú najčastejšie príčiny tohto stavu?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

Pomoc, moja garážová brána je príliš hlučná! Aké sú najčastejšie príčiny tohto stavu?

Moja garážová brána je príliš hlučná

Vybrali ste si vysnívanú garážovú bránu, nechali ste si ju namontovať a už po krátkom čase zisťujete, že niečo asi nebude v poriadku? Mnohé problémy s garážovou bránou sa už relatívne po krátkom čase začnú prejavovať zvýšenou hlučnosťou. Zďaleka však nejde iba o akustický komfort, na ktorý by ste si nebodaj museli zvykať. Hlučná garážová brána naznačuje problém, ktorý by mohol skrátiť jej životnosť, poškodiť bezprostredné okolie alebo priestor garáže nedostatočne chrániť. Kde hľadať príčinu hlučnej garážovej brány?

 

 

Opotrebované valčeky

Valčeky a kolieska sú nevyhnutnou súčasťou mnohých garážových brán pričom zabezpečujú pohodlné zatváranie a ovládanie brány. Ich dôležitou úlohou je aj znižovanie opotrebovania vodiacich komponentov brány a tiež samotného pohonu. Ako väčšina pohyblivých súčastí brány, tak aj kolieska a valčeky podliehajú opotrebovaniu, čo môže viesť k zvýšenej hlučnosti. Ak vás teda trápi príliš hlučná garážová brána, tak práve kolieska a valčeky sú jedným z prvých komponentov, ktoré si zaslúžia vašu pozornosť.

Nedostatočné mazanie

Vŕzgavé, škrípavé alebo v horšom prípade aj pískavé zvuky pri pohybe garážovej brány môžu znamenať, že vodiace lišty a ďalšie pohyblivé diely brány sú nedostatočne mazané. Kým na jednej strane dokážu byť tieto zvuky poriadne otravné, na strane druhej ide o relatívne ľahko odstrániteľnú záležitosť, ktorá vás vôbec nemusí stáť veľa peňazí. Skúste siahnuť po silikónovom spreji, majte na pamäti ako dodržať bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, a postarajte sa o to, aby boli vodiace lišty vašej brány dostatočne premazané. Vyššie spomenuté zvuky by mali prakticky okamžite zmiznúť.

Nesprávny spôsob montáže

Montáž garážovej brány neradno podceniť. Hoci sa môže zdať, že ide o jednoduchý úkon, ktorý zvládne každý šikovnejší majster, nie je to celkom tak a dlhoročné skúsenosti sú v tomto smere na nezaplatenie. Nesprávna montáž môže zapríčiniť, že brána nebude vycentrovaná, prípadne bude nesprávne vyvážená a tak nebude plniť svoju úlohu tak, ako sa očakáva. Skúste si preto v prípade akýchkoľvek povinností nájsť garážové brány Prešov, alebo podľa svojej lokality, a oslovte profesionálov, ktorí vašu garážovú bránu odborne preveria.

Montaz a oprava hlucnej pokazenej garazovej brany

Uvoľnené pružiny

Uvoľnené alebo príliš opotrebované pružiny spôsobujú, že jedna strana garážovej brány sa zatvára skôr ako druhá, čo teda jednoznačne narúša ich rovnováhu a môže spôsobovať nemilé zvukové prejavy. Poškodené pružiny vo väčšom rozsahu dokonca môžu zapríčiniť rýchly pád brány a tým pádom aj ich výraznejšie vybočenie. Stav pružín môžete skontrolovať aj svojpomocne, zíde sa ale pohodlná pracovná obuv, ktorá vám poskytne dostatočnú oporu pri manipulácii s garážovou bránou.

Snažte sa čo najpresnejšie vystihnúť zvuk

Ak ste podľa vyššie uvedených tipov príčinu nevypátrali, zostáva obrátiť sa na odborníkov a čo najpresnejšie im zvuk popísať. Všímajte si, kedy presne sa zvuky vyskytujú, z akého miesta pochádzajú a odhaliť príčinu dokáže aj čo najpresnejší popis. Môže ísť o zvuky škrípavé, škrabavé, praskajúce alebo nebodaj aj silné búchanie. Každý z týchto zvukov má odlišnú príčinu a teda aj odlišný spôsob riešenia.

Foto: elements.envato.com

>> Všetko pre dokonalý
exteriér TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    nám otrasne vrzgala brána. Dlhšie sme to s manželkou prehliadali s tým, že snáď to prestane. Neprestalo.Pozrel som sa na to a zistil, že problém bol len v namazaní. Namazal som bránu a odvtedy to je úplne super.
    Dobrý článok.

Komentáre