Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérVýsadbaZáhrada

Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Aj keď nám ešte stále pretrváva pomerne teplé počasie, jeseň je nenávratne tu a s ňou prichádzajú aj nevyhnutné úkony v záhrade, ktoré ju pripravia na dlhé zimné obdobie. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako by mali vyzerať jesenné práce v záhrade. A uloženie záhrady na zimný spánok – zazimovanie záhrady.

Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Čistenie záhrady

Okrem toho, že staré a zvädnuté rastliny nevyzerajú na záhrade vábne, môžu začať hniť, lákať škodcov, nežiaduci hmyz, choroby a plesne, a narobiť nám tak veľké problémy. Preto ako prvý krok pred zazimovaním záhrady vytiahneme zo zeme všetky jednoročné rastliny, ktoré nám už doslúžili. Odstránenie starých a vyčerpaných rastlín zo záhrady zabráni rýchlemu nástupu škodcov na jar. Nezabudnite, že takéto rastliny nemusíte rovno vyhadzovať, stačí ich zakopať do prekyprenej pôdy, kde sa z nich stane organická hmota, ktorá zlepší celkové zdravie pôdy v záhrade.

Neprehliadnite:
V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru

Dôkladne je potrebné odstrániť aj plevel rôzneho druhu a invázne buriny, ktoré sa uchytili v záhrade počas vegetačného obdobia. Rovnako to platí aj pre rastliny, ktoré sa počas leta príliš rozrástli na miesta, kde ich nechceme mať. Medzi rozrastajúce sa druhy patria napríklad maliny, černice, mäta a podobne.

Pripravte si pôdu na jarnú výsadbu

Rastliny si počas leta vytiahli z pôdy takmer všetky živiny, a práve preto je dobrým nápadom obohatiť pôdu opäť o bioaktívne zložky. Napriek tomu, že väčšina ľudí si túto činnosť vyhradzuje na jar, jeseň je skvelým časom na revitalizáciu pôdy. Začneme prekopaním pôdy plytkou motykou. Pridáme hnoj, kompost, kostnú múčku alebo fosforečnany.

Dva najdôležitejšie kroky pre zazimovanie záhrady

Toto samozrejme neplatí pre pôdu s plodinami so zberom na jeseň, akými sú napríklad tekvica a koreňové zeleniny ako mrkva, petržlen, či cvikla. Týmto rastlinám, ako aj stromom v záhrade, by ste mali naopak dopriať jesenný postrek proti škodcom.

Foto zdroj: unsplash.com a shutterstock
Redakcia

>> Vhodné záhradné doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre