Odborník radí: Ako odhlučniť domácnosť bez veľkých investícií?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStavebné materiály

Odborník radí: Ako odhlučniť domácnosť bez veľkých investícií?

Ako odhlučniť domácnosť bez veľkých investícií

Hluk v domácnosti má celé spektrum negatívnych účinkov na osoby, ktoré v nej žijú. Mnohé výskumy poukazujú na zhoršenie sústredenia, zníženie kvality spánku či dokonca zmeny fungovania srdca a mozgu. Ak vás trápi nepríjemný hluk v domácnosti, v dnešnom článku vám poradíme, ako sa ho môžete zbaviť a odhlučniť domácnosť bez zásadných investícií.

 

 

Odhlučnenie stien zvládnete svojpomocne

Nedávno ste sa nás v diskusnom fóre opýtali, ako eliminovať nepríjemný hluk v domácnosti. Rušia vás susedia alebo zvuky prichádzajúce z exteriéru? Jedným z najdostupnejších spôsobov, ako zmierniť hluk v domácnosti, je využitie akustického materiálu. Ten môže mať rôzne podoby, najčastejšie však ide o rôzne nástenné dekorácie. Podobne ako rámované obrazy s členitým povrchom, aj akustické panely bránia odrážaniu zvukov, čím eliminujú hluk.

Náš TIP:
Akustické panely môžete jednoducho umiestniť aj na strop, ktorého profesionálne odhlučnenie býva pomerne náročné a nákladné.

Panely sú dostupné v rôznych tvarových spracovaniach a farebných prevedeniach. Vďaka tomu ich môžete zladiť so zvyškom miestnosti a vytvoriť tak harmonický priestor bez nežiaducej ozveny. Okrem závesných panelov nájdete tiež nalepovacie, ktorých montáž nevyžaduje žiadne náradie.

Odhlučnenie stien zvládnete svojpomocne

Hluk od podlahy zmiernite kobercom

V panelových domoch pochádza hluk nielen z exteriéru, ale aj z podlahy. V prípade rodinných domov je potom podlaha rozsiahlou odrazovou plochou pre vznik nepríjemnej ozveny. Pre eliminovanie hluku prichádzajúceho od podlahy vám odporúčame využiť dekoratívne koberce.

Máte otázky týkajúce sa bývania či stavby? Poraďte sa s ostatnými v našom diskusnom fóre.
Diskusné fórum

Tie na jednej strane tlmia hluk prichádzajúci zo spodnejšieho poschodia a zároveň bránia vzniku ozveny zvukov v miestnosti. Bez ohľadu na to, či zvolíte krátky, stredný alebo dlhý vlas, efekt jeho umiestnenia pocítite prakticky okamžite.

Hluk od podlahy zmiernite kobercom

Pri odhlučnení nezabudnite na okná

Okná sú v porovnaní s obvodovými stenami omnoho tenšie a komplexnejšie. Práve preto väčšinou prepúšťajú viac hluku ako tehlové steny. Výnimkou môžu byť moderné vákuové okná, ktoré sa svojími termoizolačnými a akustickými vlastnosťami približujú ku klasickej stene.

Pre zlepšenie zvukovej izolácie klasického dvoj- a trojskla vám odporúčame osadenie záťažových záclon. Tie bývajú vyrobené z hrubších tkanín, ktoré bránia prieniku zvuku od okien a vzniku ozveny vnútri. Podobným spôsobom môžete odhlučniť aj vchodové dvere alebo dvere na terasu.

Nepríjemné zvuky v interiéri zhoršujú naše sústredenie, zhoršujú kvalitu spánku a z dlhodobého hľadiska zhoršujú zdravie. Napriek tomu, že bývajú často spôsobené nesprávnymi stavbárskymi riešeniami, zbaviť sa ich môžete aj svojpomocne bez veľkých investícií. Staviť môžete na akustické nástenné panely, koberce alebo záťažové závesy a záclony.

Foto: Pexels
Text: Redakcia

>> Zariaďte si domácnosť
podľa svojich predstáv TU <<

 

Komentáre