Sklenená vaňová zástena – rôzne typy a ich výhody

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanita

Sklenená vaňová zástena – rôzne typy a ich výhody

Sklenená vaňová zástena

Moderná kúpeľňa a vaňová zástena už nie je len miestnosťou na hygienické procedúry, ale priestorom, kde trávime veľa času – staráme sa o seba, relaxujeme a dopĺňame zásoby energie. Preto je také dôležité, aby aj kúpeľňa bola oku lahodia a všetko bolo na svojom mieste.

Vaňová zástena je skvelým riešením na ochranu pred striekajúcou vodou. S takýmto zariadením je všetko, čo je mimo sprchového priestoru, bezpečne chránené pred vodou. To znamená, že po sprche nebudete musieť sušiť a utierať okolité predmety a nikto sa na mokrej podlahe nepošmykne. Sklenená vaňová zástena je dobrá nielen pre bezpečnosť, ale aj ako dizajnový prvok – dodáva priestoru osobitú estetiku a robí ho modernejším.

 

 

Dnes v obchodoch s kúpeľňovými potrebami nájdete veľa možností pre takéto zásteny – rôzne v dizajne, veľkosti a cene.

Sklo alebo plast?

Vaňová zástena môže byť sklenená alebo plastová. Sklo je praktická, ekologická, odolná ale aj drahšia možnosť. Plast je lacnejší, ľahší, ale časom sa nevyhnutne pokryje škrabancami a aj vplyvom vody po čase už nevyzerá tak esteticky.

Spravidla sa na výrobu zásten používa hrubé tvrdené sklo, ktoré je odolné voči miernemu mechanickému namáhaniu. Môže byť priehľadné, matné alebo kombinované.

Sklo alebo plast vaňová zástena

Transparentné sklo dobre prepúšťa svetlo, takže takáto zástena je sotva viditeľná pre oko, zatiaľ čo matné sklo zabraňuje toku svetla a vizuálne zaberá priestor. Preto je v prípade matného skla dôležité vopred si premyslieť osvetlenie. Je tu však plus, keďže nepriehľadná priečka vytvára súkromie, čo sa oplatí najmä pre veľké rodiny a spoločné kúpeľne.

Aby kvapky na skle nezaschli, ale rýchlo a bez stopy stekali, povrch je ošetrený špeciálnym vodoodpudivým náterom (pozor, nie všetky zásteny ho majú, preto si tento bod skontrolujte v predajni). Ak si vyberiete sklenenú zástenu, nebudete sa musieť potýkať s plesňami ako pri závesoch. Sklenenú dosku a dokovacie prvky stačí pravidelne utierať mäkkou handričkou navlhčenou špeciálnym prostriedkom. Na čistenie sa neodporúča používať abrazívne čistiace prostriedky, ako aj prípravky obsahujúce kyseliny a chlór.

Posuvná zástena

Na vytvorenie uzavretého sprchovacieho priestoru použite systém posuvných dverí. Toto riešenie úplne izoluje vaňu a vytvorí efekt sprchového kútu. Počet dverí v štandardnej posuvnej zástene je od 2 do 6, čo dáva širokú škálu veľkostí a konfigurácií pre rôzne vane, od najmenších až po “kráľovské”.

Dvere sa inštalujú pomocou hliníkového profilu a otvárajú sa s prekrytím a pohybujú sa pozdĺž vodidiel. Mechanizmus zaisťuje priliehanie zásten k sebe a plynulý, tichý chod. Dostupné sú rôzne textúry skla, od úplne priehľadných až po reliéfne matné. Výška zásteny býva štandardne od 120 do 150 cm, čo neruší bežné vetranie, pričom na ochranu zvyšku kúpeľne postačí.

Posuvná zástena vaňová

Sklo a hliník sú materiály šetrné k životnému prostrediu, ktoré nereagujú s vodou, kozmetikou a čistiacimi prostriedkami.

Otočenie zásteny

Otočný mechanizmus tvoria jedny alebo viac otočných dverí pripevnených k stene hliníkovým profilom. Spodný koniec zásteny je vybavený odnímateľným pogumovaným prvkom, ktorý zabraňuje pretekaniu. Existujú dve možnosti umiestnenia priečky – pravá a ľavá.

Tento dizajn poskytuje najpohodlnejší prístup k batérii, sprchovému systému a ďalším prvkom vane, pretože krídlo sa otáča o 180 stupňov vzhľadom na vertikálnu montáž. Existujú modely vybavené držiakom na uterák, ktorý je upevnený na krídle, aby bol uterák vždy po ruke.

Takáto zástena uľahčuje čistenie kúpeľne, v prípade potreby ju možno otočiť do akéhokoľvek vhodného uhla, aby ste sa dostali aj do tých najužších a ťažko dostupných miest.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Ako si zariadiť kúpelňu
za dobrú cenu nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre