Spevnené plochy v záhrade: Na čo myslieť pri ich plánovaní

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérSpevnené plochy

Spevnené plochy v záhrade: Na čo myslieť pri ich plánovaní

Spevnené plochy v záhrade Na čo myslieť pri ich plánovaní

Spevnené plochy, a teda rôzne chodníky a terasy v záhrade sú neoddeliteľnou súčasťou jej charakteru. Práve preto by mali byť plánované s rozvahou tak, aby pôsobili s okolitým prostredím ako jeden celok. V dnešnom článku si povieme, ako môžeme pristupovať k vytváraniu harmonických spevnených plôch v záhrade.

Spevnené plochy by mali byť v prvom rade funkčné, a teda mali by sa nachádzať všade tam, kde potrebujeme prejsť k dverám, alebo k nejakému zásadnému prvku záhrady. Najčastejšie tvoria spevnené plochy na záhrade chodníky, terasy a vstupy do domu alebo do záhradných domčekov.

Spevnené plochy v záhrade Na čo myslieť pri ich plánovaní

Typy spevnených plôch v záhrade

Voľba správneho materiálu pre spevnenú plochu v záhrade sa musí odvíjať od celkovej koncepcie domu a záhrady. Ak u vás prevláda vidiecky štýl, stavte na prírodný kameň, napríklad andezit. K dispozícií je množstvo tvarov, hrúbiek, veľkostí a farieb kameňov, takže každý si príde na to svoje. Medzi najväčšie výhody kameňa patria jeho odolnosť a pevnosť, odolá aj zubu času. Naopak nevýhodou môžu byť zvýšené nároky na údržbu v súvislosti s odstraňovaním buriny a zametaním lístia.

Neprehliadnite:
Ako si vytvoriť záhradné jazierko (časť 1.)

Druhou možnosťou je využitie dreva, ktoré pôsobí v priestore plnom zelene veľmi jemne a harmonicky. I drevené plochy vyžadujú pravidelnú údržbu, ktorá je priam nevyhnutná pre udržanie dobrého zdravia drevenej outdoorovej podlahy. Či už si vyberiete spevnené plochy kamenné, alebo drevené, nemali by ste zabúdať na ich bezpečnosť. U predajcu si vždy overte šmykľavosť materiálu v prípade daždivého počasia.

Spevnené plochy v záhrade Na čo myslieť pri ich plánovaní

Aj tvar je dôležitý

Spevnené plochy na záhrade môžete v závislosti od použitého materiálu ukladať do rôznych vzorov. Základným rozhodnutím by však malo byť, či ich budete tvoriť do oblých tvarov, alebo využijete skôr priamky a pravé uhly. Chodníky koncipované do oblých tvarov pôsobia útulnejšie, no ak navrhujete menšiu záhradu, alebo plánujete minimalistickú výsadbu, odporúčame vám zachovať skôr čisté rovné línie.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre