Postav si vlastný skleník, takto to zvládnete aj sami

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérUrob si sám

Postav si vlastný skleník, takto to zvládnete aj sami

Stavba skleníka na zahrade

Chceli by ste si užívať chutnú úrodu aj počas chladnejších mesiacov? Skleník je skvelou voľbou nielen pre zanietených záhradkárov, ale pre každého, kto obľubuje domácu zeleninku či ovocie. Odtrhnite si vlastný šalát o niekoľko mesiace skôr než váš sused. Stačí, ak si doma postavíte kvalitný skleník. Držte sa našich rád a už zajtra môžete vysádzať.

Než začnete stavať: sklo vs. lexan?

Pred tým, než sa pustíte do stavby, budete sa musieť rozhodnúť, či zvolíte skleník zo skla alebo z lexanu (polykarbonát).

Skleník s výplňou zo skla je rokmi overená klasika. Sklo dobre prepúšťa slnečné lúče, nemení svoje vlastnosti a jednoducho sa čistí. Nevýhodou je vysoké riziko rozbitia a tiež pomerne zlé tepelno-izolačné vlastnosti.

Naopak, skleník s polykarbonátovou výplňou ponúka vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a vysokú mechanickú odolnosť. Vďaka svojim dobrým vlastnostiam a cenovej dostupnosti je polykarbonát stále obľúbenejšou možnosťou.

Spodná konštrukcia sklenika, vlastný skleník
Skleník si môžete postaviť celkom sami a musí stáť vždy na rovnom povrchu.
Stavba stien sklenika vlastný skleník
Stavba stien skleníka
Dvere do skleníku vlastný skleník
Poskladaný skleník môžete presunúť na miesto, kde bude stáť.

Keď máte vybratý materiál, vyberte sa do špecializovaného obchodu, v ktorom si môžete kúpiť všetko potrebné.

Nezabúdajte, že na stavbu budete potrebovať aj skrutkovače a kľúče na zaťahovanie šraubov – náradie nebýva súčasťou balenia.

 

 

Pripraviť sa, pozor… staviame skleník!

Akonáhle máte nachystané všetky diely a náradie, môžete sa pustiť do práce. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí každý návod okamžite vyhodia do koša, radi by sme vás varovali. Pri stavbe skleníka je totiž dôležité držať sa návodu a postupovať krok za krokom.

Pri stavbe sa vždy začína so spodnou konštrukciou. Keď máte spodnú časť hotovú, je dobré presunúť ju na miesto, kde bude skleník stáť – takto zistíte, či je podklad rovný. Ak by stál na nerovnomernom podklade, nebol by pevný ani odolný.

Dajte si pozor, aby vám pri stavbe lexan
správne zapadol – ak by bol nakrivo,
nesedela by vám ani druhá časť skleníka.

V prípade, že chcete stavbu umiestniť na miesto, kde rastie tráva, bude potrebné, aby ste trávu vykopali a zarovnali zem. Skleník musí stáť vždy na rovnom povrchu.

Kvalitné zemina pre skleník
Skleník musí stáť na rovnom mieste a až potom do neho naneste kvalitnú zeminu.
Pestovanie potravín v skleniku vlastný skleník
Zasadiť, poliat a čakať na plody svojej práce.

Stavba skleníka nie je náročná, pripravte sa však na dve zložitejšie etapy – dvere a strešné okno. Aj ich namontovanie však zvládne každý šikovný majster, takže sa nemusíte báť, že by ste ho nepostavili.

Keď máte skleník hotový, preneste ho na miesto, kde bude stáť. Dovnútra naneste kvalitnú zeminu, zarovnajte ju a môžete začať sadiť.

Foto: autor
Redakcia

>> Viac vhodných skleníkov
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre