Nevyhadzujte starý nábytok, je čas na renováciu – 3 kroky na obnovu starého nábytku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Nevyhadzujte starý nábytok, je čas na renováciu – 3 kroky na obnovu starého nábytku

Nevyhadzujte starý nábytok, je čas na renováciu – obnovu starého nábytku

Leží vám doma stará stolička, starožitná skrinka, ktorú ste kúpili pred rokmi na trhu, alebo skriňa, ktorú ste zdedili po starých rodičoch? Je čas na renováciu!

Pred tým, než začnete renovovať váš drevený nábytok, uistite sa, že máte na to všetky potrebné pomôcky. Nie je totiž nič horšie, než pustiť sa do nového projektu a v polovici zistiť, že vám niečo chýba.

Vyhnite sa utekaniu do obchodu s domácimi potrebami a pred začiatkom renovácie nábytku si pripravte: brúsny papier, prípadné brúsku, ak idete renovovať väčšie plochy ako napríklad skriňu, stôl alebo skrinky, ďalej štetec so šírkou prispôsobenou ploche, ktorú idete natierať, základný náter, handričku a farbu podľa vašej preferencie.

Pred začatím renovácie nábytku si ho poriadne prezrite

Existujú nejaké priehlbiny, praskliny alebo škrabance na vašom nábytku? Má váš nábytok vrstvu laku? Je na nábytku viac vrstiev farby? Ak ste odpovedali na niektorú z otázok áno, k renovácii nábytku budete s vysokou pravdepodobnosťou potrebovať aj tmel na drevo a špachtľu na jeho nanášanie.

Nevyhadzujte starý nábytok, je čas na renováciu – obnovu starého nábytku, brúsenie

Začíname s renováciou

Prvým krokom v rámci renovačného projektu dreveného nábytku je brúsenie. Brúsiť potrebujete dovtedy, kým sa vám neukáže pôvodné drevo. Drsný povrch, ktorý vznikne po brúsení vám navyše pomôže, aby váš základný náter lepšie chytal na drevo. Brúsením sa okrem iného zbavíte aj drobných škrabancov a iných nerovností na nábytku. Ak je na nábytku nanesený ťažko odstrániteľný lak alebo viac vrstiev farby, budete potrebovať brúsny papier s malou zrnitosťou.

Neprehliadnite:
Interiérový dizajn inšpirovaný japonskou kultúrou a filozofiou jednoduchého žitia

Ak aplikujete na nábytok aj tmel na drevo, teraz je ten správny čas. Tmel nechajte vždy zaschnúť dostatočnú dobu podľa pokynov na obale, alebo minimálne po dobu 24 hodín po nanesení.

Nevyhadzujte starý nábytok, je čas na renováciu – obnovu starého nábytku, nanesenie vrstvy základného náteru

Druhým krokom je nanesenie vrstvy základného náteru. Aj po nanesení a zaschnutí základného náteru sa odporúča nábytok jemne prebrúsiť brúsnym papierom s vysokou zrnitosťou, aby ste odstránili akékoľvek nánosy alebo kvapky náteru, ktoré mohli pri nanášaní vzniknúť. Po každom kole brúsenia nezabudnite celú plochu utrieť mierne navlhčenou handričkou.

Posledným krokom je už iba jednoduché natretie nábytku vami zvolenou farbou na drevo a voila. Máte nový dizajnový kúsok nábytku, za ktorým budete vidieť všetku prácu, ktorú ste do neho vložili zakaždým, keď prejdete okolo neho.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre