Vyrobte si vlastné hnojivo bez námahy 3. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérUrob si sámZáhrada

Vyrobte si vlastné hnojivo bez námahy 3. časť

Vyrobte si vlastné hnojivo bez námahy 3 časť, mlieko, exterier, zahrada, hnojiva

V tretej časti nášho seriálu o prírodných hnojivách Vám opäť ponúkneme nejaké tipy ako si pripravíte vlastné hnojivo v pohodlí domova. Táto časť bude venovaná mlieku a zemiakom.

1. Mlieko

Už naši starí rodičia vedeli, že mlieko je zdravé, pretože obsahuje veľa minerálov ako: vápnik, fosfor, draslík, meď, zinok, selén, jód, molybdén a tiež vitamíny A, C, K, D, E a kyseliny listovú a pantoténovú. To je hlavný dôvod prečo je z mlieka aj dobré hnojivo. Posilňuje paradajky, papriky, uhorky, patizóny, tekvice, kaleráb, brokolicu ale aj listovú zeleninu a prispieva tak k lepšej, bohatšej  a oveľa zdravšej úrode.  Hnojivo na zeleninu si pripravíme takto: 500 ml čerstvého kravského mlieka zmiešame s 5 litrami vody.

Neprehliadnite:
Vyrobte si prírodné hnojivá bez námahy 2. časť

Týmto roztokom polievame rastliny 1x do týždňa. Mlieko sa v záhradkárstve používa aj ako dezinfekcia, predovšetkým proti plesniam. Roztok proti plesniam si vyrobíte zmiešaním mlieka s vodou v pomere 1:2 (1 diel mlieka a 2 diely vody). Tento roztok dokáže plesne nielen zastaviť ale im aj predchádzať. Aplikujte ho na rastliny minimálne 1x do týždňa.

2. Biely jogurt a kefírové mlieko

Okrem mlieka sú skvelými pomocníkmi proti plesniam aj biely jogurt či kefírové mlieko. Neprekáža ak budú po záruke. Využiť sa dajú a splnia svoj efekt. Stačí ak biely jogurt alebo kefírové mlieko (1 malý kelímok, ) rozmiešate v 5 litroch vody. Tento roztok môžete naliať do rozprašovača a postriekať ním napr. uhorky či inú zeleninu.

3. Zemiaky

Vyrobte si vlastné hnojivo bez námahy 3 časť, zemiaky, exterier, zahrada, hnojiva

Sú v našich končinách veľmi obľúbenou zeleninou. Obsahujú síce veľa škrobu, ktorý sa rozkladá na jednoduché cukry, no aj napriek tomu sú zdraviu prospešné. Obsahujú minerály ako draslík, horčík, vápnik a železo, vitamín C a vitamíny skupiny B. Ak Vám zostala nesolená voda zo zemiakov varených v šupky, môžete ju použiť ako hnojivo. Vďačné Vám budú najmä izbové rastliny, zelenina a bylinky pestované v kvetináči. Touto vodou však môžete polievať tiež jahody, maliny, ríbezle, egreše, ktoré rastú na záhrade.

4. Zemiakové šupky

Vyrobte si vlastné hnojivo bez námahy 3 časť, zemiakove supky, exterier, zahrada, hnojiva

Šupky obsahujú najmä veľa draslíka, ktorý je veľmi prospešný pre rastliny. Hnojivo na kvety si vyrobíte tak, že silnejšie (hrubšie) šupky asi z 2-3 zemiakov zalejete 500 ml vody. Pomaly privediete do varu, potom ich zložíte zo sporáka a necháte ešte 15 minút vylúhovať. Následne odvar scedíte a necháte vychladnúť. Toto hnojenie doprajte svojim kvitnúcim kvietkom 2 – 3x za mesiac. Do každého kvetináča stačí 1-2 lyžice. Zo šupiek tiež môžete pripraviť aj hnojivo na ovocie. Potrebovať na to budete šupky z 8 – 10 zemiakov (podľa veľkosti) a 2 litre studenej vody. Šupky necháte vo vode lúhovať 24 – 36 hodín pri izbovej teplote. Potom vodu scedíte. Týmto hnojivo môžete polievať  drobné ovocie priamo ku koreňom 1x do týždňa.

Pevne veríme, že všetky recepty prinesú do vašich záhrad želané účinky a Vy sa budete tešiť zo všetkého, čo Vám v záhrade narastie.

Foto: Shutterstock, Pixabay
Redakcia

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre