Stavbársky kvíz: Poznáte najpoužívanejšie stavbárske výrazy?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Stavbársky kvíz: Poznáte najpoužívanejšie stavbárske výrazy?

Stavbársky kvíz, poznáte najpoužívanejšie stavbárske výrazy

Žaba, nivelizácia, kartuša, nika, šambrána, pucovka. Ak aspoň niektoré z týchto slov počujete po prvýkrát, určite čítajte tento článok ďalej. Dozviete sa v ňom totiž, čo tieto často používané stavbárske výrazy znamenajú.

Pri výstavbe, či rekonštrukcii rodinného domu sa skôr či neskôr stretnete s výrazmi, ktoré nie sú pre bežného človeka príliš známe. Dnes sme pre vás vybrali niektoré z tých najpoužívanejších, ktoré sa oplatí poznať.

Žaba nie iba pri rybníku

Ak vám stavebník spomenie použitie žaby, myslí tým takzvané vibračné dusadlo, ľudovo nazývané aj žaba, ktoré sa používa na zhutnenie výkopov, základov, a podobne.

Neprehliadnite:
Čo by mal mať nafukovací bazén pre deti a ako ho správne vybrať?

Pri realizovaní podlahy rodinného domu je zas dôležitá nivelizácia. Toto slovo predstavuje vyrovnanie podkladovej vrstvy do roviny. Pri nivelizácii sa používajú rôzne nivelizačné materiály, medzi ktoré patrí napríklad aj anhydritový poter.

Trochu žargónu z kúpeľne

Pri výbere sprchovej batérie sa taktiež istotne stretnete s výrazom kartuša, ktorý pomenúva tú časť vodovodnej batérie, ktorá mieša teplú a studenú vodu pri jednopákových batériách a zároveň aj otvára a zatvára prívod vody.

No a ak staviate sprchový kút od piky, pri jeho plánovaní rátajte aj s výstavbou niky. Je to akási murovaná polička zapustená v stene prakticky využiteľná na odloženie šampónov a sprchových gélov. Zabezpečí vám tak minimalistické uloženie potrebných vecí bez nutnosti vešania dodatočných kúpeľňových poličiek zmenšujúcich priestor sprchy.

Stavbársky kvíz, poznáte najpoužívanejšie stavbárske výrazy

Murárske výrazy vás môžu taktiež prekvapiť

V prípade, že meníte aj exteriér domu, sa môžete stretnúť s výrazom šambrána, označujúcim architektonický fasádny prvok plniaci dekoračné účely. Ide o orámovanie okien, prípadne dverí, ktoré sa realizuje dekoračnými pásmi v ich okolí. Tieto pásy zvyknú vystupovať z plochy vonkajšieho obvodového múru domu.

Stavbársky kvíz, poznáte najpoužívanejšie stavbárske výrazy

Tento kvíz zakončíme výrazom, ktorý je azda najznámejší zo všetkých spomínaných, a tým je pucovka. Pucovka je tenká, iba pár milimetrov hrubá vrstva omietky, ktorá má za úlohu vytvoriť hladký povrch steny pred náterom. Nanáša sa spravidla na hrubú jadrovú omietku, ktorej funkcia je zas udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu v priestore.

Aké špeciálne stavbárske slová a výrazy poznáte vy? Dajte nám vedieť a možno práve aj váš tip zaradíme do pokračovania tohto článku.

Foto:
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre