TOP 4 inovácie v stavebníctve pre rok 2023, ktoré by vám nemali uniknúť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

TOP 4 inovácie v stavebníctve pre rok 2023, ktoré by vám nemali uniknúť

TOP 4 inovácie v stavebníctve pre rok 2023

Najmodernejšie trendy a inovácie v oblasti stavebníctva sa zameriavajú predovšetkým na udržateľnosť a efektivitu. Či už je to automatizácia, rozšírená realita či 3D tlač, to všetko má už dnes v stavebníctve silné meno. Rok 2023 nám prinesie ďalšie vymoženosti a spôsoby, ako tieto technológie využiť. My sme si preto pre vás pripravili krátky sumár tých najdôležitejších inovácií, ktoré sa môžu dotknúť aj spotrebiteľov.

 

 

Robotizácia stavieb

Automatizácia a robotizácia doposiaľ nebola bližšie k bežným spotrebiteľom. Smart domácnosti sú dnes pomerne obľúbené, a to z toho dôvodu, že šetria svojim vlastníkom čas a energiu. Pojmom „robotizácia stavieb“ ale mám na mysli niečo trochu iné. Ide o tzv. automatizáciu robotických procesor, ktorá spočíva s strojovom vykonávaní opakujúcich sa procesov.

Hľadáte spôsob, ako si uľahčiť život v domácnosti? S týmito modernými vychytávkami zvládnete bežné domáce úkony ľavou zadnou!

Stavebné firmy vidia túto inováciu ako veľmi pokrokovú, keďže im šetrí množstvo peňazí a iných prostriedkov. Nás spotrebiteľov sa tento pokrok môže dotknúť hneď na niekoľkých úrovniach. V prvom rade môže dôjsť k zmenám cien a urýchleniu celého stavebného procesu.

Rozšírená a virtuálna realita

Rozšírená a virtuálna realita

Vďaka stále vyvíjajúcim sa technológiám je rozšírená realita čoraz detailnejšia. Stavebné firmy využívajú virtuálnu realitu predovšetkým pre vizualizáciu rôznych návrhov postavených na už existujúcich základoch. Táto technológia prináša do stavebníctva priestorové mapovanie, trojrozmernú vizualizáciu, automatizované meranie či rôzne druhy simulácií. Opäť ide tým pádom o vymoženosť, ktorá stavbárom uľahčuje a zefektívňuje prácu.

3D tlač a inovatívne materiály

Inovativne materialy

To, že každý z nás môže mať doma v polici 3D tlačiareň, už dávno nie je žiadnou novinkou. Stavbárske firmy dnes dokážu pomocou tejto technológie vytvoriť rôzne polymérové, betónové či kovové časti. Podobne, ako si aj vy dokážete na 3D tlačiarni vytlačiť takmer čokoľvek, aj stavbári dokážu s týmto nástrojom ozajstné divy.

Ekologické bývanie

Napriek tomu, že ide o pojem, ktorý je v spoločnosti často skloňovaný, jeho rapídna expanzia nás donútila spomenúť ho. Zelené budovy pribúdajú každým rokom rýchlejšie a s nimi aj iniciatívy za znižovanie našej uhlíkovej stopy. Kampaň „net-zero ready“ napríklad vyžaduje, aby do roku 2025 bolo aspoň 60 % všetkých novo postavených budov pripravených na spotrebu energie len z obnoviteľných zdrojov.

Technologický pokrok prináša každý deň nové nástroje a vymoženosti, ktoré nám uľahčujú bežný život. Výnimkou nie je ani stavebníctvo, v ktorom sú trendy zamerané primárne na efektivitu a ekológiu. Napriek tomu, že sa tieto trendy týkajú predovšetkým novostavieb, aj vy môžete vytvoriť zo svojej domácnosti smart domov plný rôznych vymožeností.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Zaujímavé Smart tehcnológie
TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Woou, zaujímavý článok.
    Je neskutočné čo všetko sa už bežne používa.
    O 3D tlačiarni som síce vedela, ale to, že dokáže vytvoriť polymérové, betónové či kovové časti som nevedel.
    Škoda, že keď sme pred 20 rokmi stavali dom neexistovala ešte virtuálna realita ako pomôcka v stavbárstve.

Komentáre