Týmto 6 chybám sa pri plánovaní dizajnu novostavby radšej vyhnite

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Týmto 6 chybám sa pri plánovaní dizajnu novostavby radšej vyhnite

Týmto 6 chybám sa pri plánovaní dizajnu novostavby radšej vyhnite

Plánovanie novostavby je dôležitým krokom pri tvorbe nového domova. Ak sa chcete doma cítiť naozaj pohodlne a príjemne, je dôležité si rozhodnutia vopred poriadne premyslieť. Aby sme vám rozhodovanie trochu uľahčili, pripravili sme si pre vás prehľad šiestich najčastejších chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť pri plánovaní a následnej realizácii stavby.

 

 

1. Vybrali ste nekvalitné okná

Okná nižšej kvality patria medzi najviac energeticky stratové časti novostavieb. Pri plánovaní novostavby preto zvážte nielen ich počet a umiestnenie, ale aj výrobcu, materiál a ich celkové prevedenie. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre plastové, drevené alebo hliníkové okná, v dnešnej dobe nebudete mať problém nájsť modely, ktoré kombinujú vysokú kvalitu s priaznivou cenou.

Šetríte na tieniacej technike plánovaní dizajnu novostavby

2. Šetríte na tieniacej technike

Dnes sú čoraz väčším trendom vonkajšie tieniace riešenia. Máme na mysli predovšetkým vonkajšie žalúzie a rolety, ktoré ponúkajú vyššiu efektivitu izolácie ako klasické interiérové žalúzie. Výhodné je tiež umiestnenie vonkajšej markízy, ktorá môže v horúcich dňoch zatieniť nielen okno, ale aj stenu okolo neho.

Vedeli ste, že…
… medzi tieniace techniky patrí aj umiestnenie okien a orientácia stien domu?

Vytvorili ste stiesnený priestor plánovaní dizajnu novostavby

3. Vytvorili ste stiesnený priestor

Samostatné miestnosti, ktoré na nákresoch pôsobia priestranne, môžu v skutočnosti po zariadení interiéru pôsobiť stiesnene a nepríjemne. Ak chcete tomuto problému aspoň z časti predísť, skúste prepojiť miestnosti, ktoré sú vzájomne kompatibilné. Dlhodobým trendom je v tomto prípade prepojenie obývačky s kuchyňou. Vznikne tak väčší priestor, v ktorom sa bude rodina stretávať pri rôznych príležitostiach v podstate každý deň.

4. Farby v interiéri a exteriéri neladia

Za výberom interiérových farieb sa skrýva množstvo premenných. Psychológia farieb je dokonca samostatnou disciplínou, ktorá skúma, ako menia jednotlivé farby našu psychiku. Nie všetci si však uvedomujú, že aj výber vonkajších farieb chce cit a zamyslenie nad tým, ako bude celý exteriér pôsobiť. Farba fasády, garážových a vchodových dverí, okien, vonkajších žalúzií – to všetko vytvára celkový vzhľad, ktorý by mal byť harmonický a nie rušivý.

Farby v interiéri a exteriéri neladia plánovaní dizajnu novostavby

5. Nedostatok miesta pre relax

Väčšina z nás si pod pojmom oddych predstaví leňošenie v posteli alebo poobedné schrupnutie na kresle v obývačke. V dnešnej uponáhľanej dobe je ale na mieste vytvárať si v domácnosti viac priestorov, v ktorých môžeme potenciálne načerpať energiu. Príkladom môže byť menší balkón alebo terasa, ktoré doplníte pohodlnou sedacou súpravou alebo hojdacou sieťou a živými rastlinami pre ešte príjemnejšiu atmosféru.

6. Neinvestujete do viacerých vykurovacích riešení

Dlhodobé vykurovanie jediným spôsobom patrí dlhodobo k veľmi nevýhodným riešeniam. Pri plánovaní dizajnu novostavby preto počítajte s viacerými spôsobmi vykurovania. Odporúčame vám investovať do tradičného krbu, ktorý je štýlovým doplnkom domácnosti, zlepšuje atmosféru v domácnosti a jeho obsluha je pomerne jednoduchá. Vyskúšať môžete tiež kúrenie obnoviteľnými zdrojmi, ktoré sa dnes teší veľkej popularite.

Plánovanie dizajnu stavby sa nezaobíde bez zvažovania cien, prínosu rôznych riešení a ich praktickosti. Z dlhodobého hľadiska je vždy výhodnejšie staviť na kvalitu, a to aj v prípade, že to znamená vyššie náklady. Pri plánovaní sa zamerajte na to základné – oddych po náročných dňoch, atmosféru interiéru a exteriéru, vykurovanie, ochladenie domácnosti či celkovú energetickú náročnosť domácnosti.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Zariaďte si byt alebo dom podľa svojich
predstáv Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre