Na čo si dať pozor pri výbere strešných okien

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Obytné podkroviaOknáStavbaStrešné okná a svetlovody

Na čo si dať pozor pri výbere strešných okien

Na čo si dať pozor pri výbere strešných okien, stresne okno

Rozhodujete sa, či zvoliť strešné okná, alebo staviť na klasiku? Sú strešné okná iba záležitosťou dizajnu, alebo vášmu domu prinesú niečo viac? V niektorých priestoroch sú strešné okná jedinou možnosťou, v iných však máte na výber. V článku sa pozrieme na vlastnosti strešných okien a poradíme vám, na čo si dať pri výbere pozor.   

Strešné okná a tepelný zisk

So strešnými oknami často prichádza obava z príliš prehriateho podkrovia. Je pravda, že v lete sa môže cez strešné okná dostávať do miestnosti príliš veľa tepla. Tento problém však jednoducho vyrieši kvalitná exteriérová tieniaca technika.

Naopak, v zime sú strešné okná veľkou výhodou. Vďaka strešným oknám získate pasívne tepelné zisky, takže výrazne ušetríte na kúrení. Strešné okná sú preto mimoriadne obľúbenou súčasťou eko domov. Hoci je strešné okno zárukou tepelných ziskov, v prípade nedostatočného zatesnenia by mohlo dochádzať k únikom tepla. Pozor si preto treba dať na kvalitné zasklenie a tesnenie.

Neprehliadnite:
Ako eliminovať v letných horúčavách prehrievanie interiérov v podkroviach?

Dobrá cirkulácia vzduchu

Strešné okná vám zabezpečia perfektnú cirkuláciu vzduchu v podkroví. Žiadna klimatizácia predsa nenahradí čerstvý vzduch. Ak chcete zdravé bývanie v súlade s prírodou, potom by ste mali mať v byte nielen dostatok svetla, ale najmä čerstvého vzduchu.

Náš TIP:
V zime nezabudnite ani na pravidelné nárazové vetranie.
Zbavíte sa tak vydýchanej pary, ktorá by mohla spôsobovať pleseň.

Kvalitné strešné okná sú vybavené ventilačnými klapkami. Tie sa postarajú nielen o prívod čerstvého vzduchu, ale dokážu odviesť vydýchaný a vlhký vzduch z miestnosti. Nemusíte sa obávať, že by sa vám v podkroví kumuloval vlhký vzduch.

Prirodzené svetlo a príjemná atmosféra, na čo si dať pozor pri výbere strešných okien

Prirodzené svetlo a príjemná atmosféra

Strešné okná privedú do miestnosti dvakrát viac prirodzeného svetla než klasické fasádne okná. Okrem toho sa postarajú o jedinečnú atmosféru a nádherné výhľady. ak túžite po podkroví s romantickou atmosférou a jedinečnými výhľadmi, potom sú pre vás podkrovné okná ako stvorené.

Ak chcete, aby vám okná priniesli dostatok svetla, zapamätajte si jednoduché pravidlo: Plocha čistého zasklenia okna by mala predstavovať aspoň 10% plochy podlahy v miestnosti. Takto budete mať v miestnosti zaručený dostatok prirodzeného svetla.

Dobrá cirkulácia vzduchu, na čo si dať pozor pri výbere strešných okien

Niekoľko rád na záver:

– strešné okná sú investíciou na dlhú dobu – namiesto šetrenia investujte do kvality
– na montáž si vždy zavolajte kvalifikovanú firmu
– strešné okná si vyžadujú pravidelnú údržbu
– ak chcete znížiť hladinu hluku z vonku, použite zvukové izolačné zasklenie
– ak sa chcete vyhnúť problémom s plesnivením okien, zvoľte okná plastové

Zvažujete kúpu strešných okien, no neviete sa rozhodnúť? Zo strešných okien už dávno nemusíte mať obavy. Nové materiály a technológie sú zárukou vysokej kvality, takže nehrozí prehriate ani vlhké podkrovie. Strešné okná vám zabezpečia dostatok prirodzeného svetla, skvelú cirkuláciu vzduchu aj solárne zisky.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre