Najčastejšie ručné výtvarné techniky. Originálne obrazy môžete mať aj vy.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTechnológieVideo

Najčastejšie ručné výtvarné techniky. Originálne obrazy môžete mať aj vy.

linoryt umelecká výtvarná technika

Umenie robí náš život krajším, a preto niet divu, že sa ním radi obklopujeme. Či už ste umelec, ktorý trávi hodiny so štetcami a farbami, alebo patríte k obdivovateľom umeleckých diel, tento článok je pre vás. Dozviete sa, aké sú najčastejšie ručné výtvarné techniky a ako bonus vám prinesieme tipy na dokonalé umelecké diela.

Výlet do histórie

Väčšina ručných umeleckých techník pochádza z dávnej minulosti. Práve zub času overil ich kvalitu a odolnosť, a preto sa tešia veľkej obľube aj medzi modernými umelcami. V porovnaní so strojovými technikami sú ručné výtvarné techniky nielen exkluzívnejšie, ale predovšetkým nezameniteľné.

>> Chcem jedinečné umelecké dielo <<

Medzi najstaršie umelecké techniky jednoznačne patrí rytina, ktorú poznali a využívali už pravekí ľudia. Tí do skál a jaskýň vyrývali najrôznejšie obrazy, symboly či varovania. Dnes sa využíva predovšetkým mediryt, ktorý spočíva vo vyrytí obrazu do medi a jeho následnom prenesení na papier.

linoryt umelecká výtvarná technika
Umelecká technika linoryt
linoryt umelecká výtvarná technika
Umelecká technika linoryt
Smutný mních Ivan Herényi linoryt
Smutný mních, Ivan Herényi, linoryt

Už v 18. storočí bol známy tzv. linoryt, ktorý spočíva vo vyrytí obrazu do linolea. Následne sa na linoleum nanesie farba a tlakom sa prenáša na papier či iný podklad.

Túto techniku vo svojej práci využívali viacerí známi umelci, medzi ktorými nechýbal Pablo Picasso či Henry Matisse. Zo slovenských umelcov zmieňme najvýraznejšieho milovníka linorytu, ktorým bol Ľudovít Fulla.

 

Výtvarné techniky pre náročných

Ďalšou známou technikou, ktorá sa využívala už v dávnej minulosti, je tzv. lept. Táto grafická technika je založená na využití silnej kyseliny, ktorá dokáže narušiť povrch kovovej dosky.

Suchá ihla lept grafická technika
Suchá ihla, lept
Pulz života Čiernobiely sen suchá ihla lept Alexej Vojtášek
Pulz života Čiernobiely sen, Alexej Vojtášek, lept

Umelec pri tvorbe diela využíva meď, zinok či oceľ, ktoré následne pokryje na určitých častiach voskom odolným proti kyseline. Nechránené časti potom narúša ihlou a kyselinou. V tomto prípade sa obraz prenáša na papier pomocou lisu.

Lithografia umelecká technika
Litografia umelecká technika
Len on John, Marián Komáček litografia
Len on John, Marián Komáček, litografia

Na princípe vzájomného odpudzovania vody a mastnoty funguje technika zvaná litografia. Na rozdiel od dvoch vyššie zmienených techník, pri litografii sa do podkladu nijako nezasahuje. Na papier sa prostredníctvom lešteného kameňa, tušu a farieb otláča obraz.

Vedeli ste, že…
… na výrobu sieťok sa v minulosti využívali aj ľudské vlasy?

Sériografia sieťotlač
Seriografia umelecká technika

Technika zvaná sieťotlač prišla do Európy až z ďalekej Číny. V 18. storočí sa technika založená na pretláčaní cez sito stala populárnou aj medzi umelcami, ktorí jej názov upravili, vďaka čomu ju dnes poznáme pod názvom seriografia.

Na podobnom princípe ako vyššie zmienená rytina funguje aj technika zvaná suchá ihla. Rytím do mäkkej kovovej dosky vzniká obraz, ktorý sa potom prenáša na papier. Obrazy vytvorené touto technikou sú vždy originálne, pretože použitie jednej dosky je možné na tvorbu maximálne 60. kusov.

Chcete mať doma originálne umelecké dielo, ktoré dodá vášmu interiéru nezameniteľnú atmosféru a šarm? Navštívte galériu AVE a vyberte si zo zbierky hodnotných umeleckých diel s dušou.

atelier viki a galeria ave logo

Foto: Galeria AVE, Shutterstock
Redakcia

Viac na www.galeriaave.sk

>> Vhodné bytové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre