Takto dosiahnete zdravé bývanie rýchlo a jednoducho

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Takto dosiahnete zdravé bývanie rýchlo a jednoducho

Takto dosiahnete zdravé bývanie rýchlo a jednoducho dostatok svetla

Na základe doterajších štatistík sa potvrdilo, že v interiéri našej domácnosti trávime až 90 % celkového času. Znamená to, že by mal byť vybavený tak, aby sme sa v ňom cítili čo najlepšie. My sami totiž môžeme do veľkej miery ovplyvniť to, v akom stave bude naše zdravie. Ako dosiahnuť zdravé bývanie rýchlo, efektívne a hlavne jednoducho? Na to sme sa pozreli bližšie!

 

 

Základom je dostatok svetla

Ak budete tráviť veľa času v miestnosti, ktorá je tmavá, nemusí to vplývať dobre na vaše zdravie. Preto by ste mali do svojho interiéru vniesť čo najviac prirodzeného svetla. V tomto prípade sú skvelým riešením napríklad francúzske okná, ktoré sa vyznačujú veľkými rozmermi. Vďaka nim vnesú do každého interiéru množstvo prirodzeného svetla.

Štúdie naznačujú, že ak je miestnosť príliš tmavá, môže negatívne vplývať na vašu psychickú pohodu a duševné zdravie. Okrem iného, nedostatok prirodzeného svetla spôsobuje aj rozladenie vnútorných hodín. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko vzniku ochorení.

Oživte priestor rastlinami zdrave byvanie

Oživte priestor rastlinami

Zdravé bývanie vám dokážu zabezpečiť aj rastliny. Samozrejme, nemusíte byť odborník na to, aby ste ich mohli pestovať. V súčasnej dobe si totiž môžete vybrať aj také druhy, ktoré nie sú náročné na starostlivosť. Trendy je pridať do interiéru rastliny ako paprade, fikusy či azalky. Tie majú za úlohu pohltiť zo vzduchu všetky škodlivé látky.

Naša rada:
Výborným riešením pre zdravé bývanie je aj drevo v interiéri. Nielen, že dokáže navodiť príjemnú atmosféru, ale zároveň vyniká aj praktickými vlastnosťami. Napríklad, je o ňom známe, že výrazne reguluje vlhkosť a neutralizuje pachy. Vďaka tomu znižuje riziko vzniku plesní, čím podporuje aj vaše zdravie.

Pravidelne vetrajte

Základom k zdravému bývaniu je aj čerstvý vzduch. Ako dobre viete, v domácnosti sa často varí, suší bielizeň alebo sprchuje. Samozrejme, ide o bežné aktivity, ktorých sa nemusíte vzdať. Je však dôležité, aby ste mysleli na pravidelné vetranie.

Práve tieto činnosti totiž dokážu znečistiť vzduch a zvýšiť vlhkosť, kvôli čomu môžu vzniknúť ochorenia ako je astma či iné dýchacie problémy. Riešenie je opäť jednoduché. Postačí ak budete vetrať pravidelne, približne 3 – 4 krát do dňa.

Nezabúdajte:
Odporúčame vám sušiť bielizeň na balóne, v pivnici, prípadne sušičke. Určite nie je dobrým riešením, ak ho vyvesíte priamo v interiéri. Taktiež platí, že ak varíte, mali by ste si pritom zapnúť digestor, ktorý je súčasťou každej kuchyne. Pohltí všetky pachy a vzduch vo vašej domácnosti tak bude čistý.

Maľujte ekologickými farbami

Ak sa chystáte vymaľovať svoj interiér, zvoľte prírodné a ekologické farby. Určite sa vyhnite tým, ktoré sú syntetické a plné chémie. Prečo by ste tak mali urobiť? Dôvod je jasný. Ekologické farby sú vyrobené zo šetrných zložiek a neobsahujú žiadne ťažké kovy.

Vďaka tomu sú tieto prírodné farby šetrné nielen k vášmu zdraviu, ale aj celkovému životnému prostrediu. Okrem iného, ich výhodou je aj skutočnosť, že nezapáchajú a majú, dokonca, dezinfekčné účinky.

Zbytočne nepáľte sviečky

Občas si chcete navodiť v interiéri príjemnú atmosféru, a to tým, že si zapálite sviečku. Samozrejme, na tom nie je nič zlé, no mali by ste pálenie sviečok obmedziť. Dokážu totiž znečistiť vzduch, a to do pomerne vysokej miery, kvôli čomu sa môže sťažiť aj vaše dýchanie. Preto radšej uprednostnite difuzéry či iné alternatívy, ktoré vedia navodiť príjemnú vôňu, ale aj čistiť vzduch.

Vytvoriť si doma zdravé bývanie nie je nič zložité, len je potrebné dostatočné odhodlanie. Ak sa však budete riadiť našimi odporúčaniami, výrazne sa vám môže zlepšiť zdravie, čo určite radi oceníte.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné doplnky
pre vaše zdravie Tu <<

 

 

Komentáre