Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérNábytokZáhrada

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok, aby vám slúžil čo najdlhšie, exterier, zahradny nabytok, ochrana dreva, impregnacia

Drevený záhradný nábytok je elegantný, nadčasový a mimoriadne obľúbený. Chcete, aby vám drevený nábytok vydržal čo najdlhšie? Hoci je drevo odolné, treba sa oňho pravidelne starať. Ak máte kvalitný drevený nábytok, nebudete s ním mať veľa práce. Ako sa starať o záhradný nábytok z dreva, aby vám slúžil čo najdlhšie?

Drevený nábytok dobre uskladnite

Hoci je drevo mimoriadne odolný materiál, nemali by ste ho zbytočne vystavovať nepriaznivému počasiu. S príchodom zimy preto drevený nábytok schovajte do pivnice, garáže alebo pod prístrešok, kde bude chránený pred vlhkom aj snehom. Nemali by ste ho skladovať na teplých a suchých miestach, kde by drevo zbytočne vysychalo. Ak nechcete, aby drevo vlhlo a plesnivelo, vyhnite sa nepriedušným obalom, ako sú napríklad igelitové fólie.

Neprehliadnite:
Impregnácia dreva – ochrana dreva je základ kvalitnej strechy

Dôležitá je impregnácia záhradného nábytku

Základným ošetrením záhradného nábytku z dreva je hĺbková impregnácia. Tá zaručí vysokú ochranu pred nepriaznivým počasím, vlhkom, škodcami, plesňami aj slnečnými lúčmi. Prvý ochranný náter by ste mali na nábytok aplikovať ešte pred prvým použitím.

Vedeli ste, že…
… nábytok z exotických drevín je odolnejší než nábytok z tuzemského dreva?

Drevený nábytok by ste potom mali impregnovať aspoň dvakrát ročne, aby ste dosiahli vysokú ochranu. Nábytok dôkladne umyte – postačí vám obyčajná handrička a čistá voda. Použiť môžete impregnačný olej či moridlo. Ak je nábytok už napadnutý škodcami či plesňou, poškodené miesta musíte obrúsiť. Až potom môžete aplikovať ochranný náter.

Neprehliadnite:
Nevyhadzujte starý nábytok, je čas na renováciu – 3 kroky na obnovu starého nábytku

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok, aby vám slúžil čo najdlhšie, exterier, zahradny nabytok, ochrana dreva, impregnacia

Starší nábytok zachráni šmirgeľ a lak

Ak máte starší nábytok, ktorý chcete oživiť, postačí vám šmirgeľ či brúska. Drevo dôkladne obrúste, aby ste sa zbavili plesní, škodcov či iného poškodenia, a následne naneste ochranný náter. Akonáhle je drevo suché, môžete nábytok nalakovať.

Ak máte nábytok z olejovaného dreva, postupujete rovnako. Avšak namiesto laku nanesiete na záhradný nábytok olej. Ten, na rozdiel od laku, prechádza hlbšie do dreva, vďaka čomu je nábytok chránený čiastočne aj zvnútra.

Drevený nábytok vám pri správnej starostlivosti vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Dôležité je správne skladovanie a pravidelná starostlivosť. Impregnácia zaručí vysokú ochranu pred počasím aj škodcami, takže by ste ju mali aplikovať aspoň dvakrát ročne. Nezabudnite ani na občasné šmirgľovanie a lak či olej.

Foto: Pexels
Redakcia

>> Vhodný exteriérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    my sme mali veľmi zničený plot a šmirgel a lak úplne pomohli.
    Tie vedia spraviť veľké veci.

Komentáre