Ako vymeniť krov a aplikovať bobrovku?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaStrechaUrob si sám

Ako vymeniť krov a aplikovať bobrovku?

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

V tomto článku si opíšeme ako sa dá jednoducho vymeniť starý rozpadajúci sa krov s krytinou za nový. Keďže sme chceli ušetriť peniaze a hlavne si to doma urobiť sami, rozhodli sme sa pre takzvanú bobrovku teda kanadský šindel.

 

 

Rozmýšľali sme, ako to urobiť čo najjednoduchšie aby sme si nekomplikovali prácu strechou, ktorá sa nachádza medzi dvoma domami a je nad drevárňou. Na celý tento malý projekt sme boli traja a trval 2 dni. Rozmer strechy bol do 18 m².

Pôvodná stará strecha bola už v havarijnom stave a bola nutná výmena. Strecha bola pokrytá 60 ročným hliníkovým plechom, pod ktorým bolo latovanie na ktoré už miestami zatekalo aj na trámy.

Deň 1. (krov a jeho výmena)

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

  • Prvým krokom bola demontáž starého plechu, ktorý bol priklincovaný. Po odstránení plechu sa pokračovalo s latovaním aj s trámami. Celá táto robota trvala asi 4 hodiny.
  • Druhým krokom bolo osadenie trámov. My sme kúpili hranoly 8 x 10 cm ktoré sme si predtým naimpregnovali chémiou proti škodcom. Hranoly sme začali ukladať na šírku 55 cm od seba a posledné 2 ks sme prispôsobovali šírke OSB dosky. Latkovanie sme nechceli používať, tak sme hranoly uložili bližšie k sebe aby udržali váhu minimálne 250 kg.

Prvý hranol sme uložili na miesto pôvodného hranolu, ten bol uložený na štíte a dolný koniec na pomúrnici. Na hranole sme si naznačili body (miesta kde hranol najlepšie dosadal na fasádu prístavby) a tie sme následne prevŕtali cez hranol. Cez predvŕtané diery sme si tak mohli naznačiť na stene body vŕtania, kde sa umiestnili chemické kotvy.

Čo je chemická kotva?

Chemická kotva sa skladá z dvoch zložiek: chemického lepidla a kovovej tyče, skrutky alebo závitovej tyče. Chemické lepidlo sa vstrekuje do vŕtaného otvoru v stene a potom sa doň zasunie kovová časť. Chemické lepidlo vytvrdne a vytvorí pevné spojenie medzi kovom a stenou. Tiež má výhodu oproti bežným hmoždinkám, že nevytvára rozperné tlaky na stenu a umožňuje kotvenie bližšie k okraju a v menšej osovej vzdialenosti. Chemická kotva tiež odoláva náročným podmienkam, ako sú vlhkosť, voda alebo extrémne teploty.

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

Keď chemická kotva vytvrdla asi po 2 hodinách v stene, priložil sa 1. hranol ku stene a nasunul sa na závitové tyče ktoré sa následne pevne utiahli maticami. My sme použili M8. V mieste štítu a na pomúrnici sa hranol priskrutkoval šróbami aby pevne držal. Medi hranolmi sme dodržali odstup 55 cm a predposledný hranol prispôsobili tak, že keď bolo treba dorezávať rozmer strechy aby sa nadpájaná OSB doska pribila na ten istý hranol ako prvá. Posledný hranol sme presne tak isto aplikovali ako ten prvý a to tak, že sa ukotvil na stenu chemickými kotvami.

  • Tretím krokom bolo osadenie OSB dosiek. My sme ich ukladali na šírku strechy aby bol čo najmenší odpad. OSB dosky sme priskrutkovali do trámov a tak sa celý krov zakryl a poriadne spevnil.
  • Štvrtým krokom v prvom dni bolo ešte napnutie pásovej bitumenovej hydroizolácie na OSB dosky ak by náhodou večer pršalo. Prvý pás sa zakladal zo spodnej časti strechy smerom nahor aby sa hydroizolácia prekrývala. Každý pás sa pribil o dosky lepenkovými klincami.

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

Deň 2. (krov a jeho výmena)

  • Na druhý deň sa pokračovalo s osadením odkvapových plechov. Plechy sa osádzajú pod bobrovku vtedy, keď je pripravený podklad z OSB dosiek a prichytia sa klincami. Vrchnú časť sme natreli bitumenovým lepidlom. Medzi domom a prístavbou je dobré dať odkvapové plechy, no my sme sa rozhodli kôli nerovnostiam na oboch starých domoch dať lepiace asvaltové pásy. Práca s nimi bola jednoduchá a kopírovali staré brizolitové steny.
  • Ďalším bodom bola pokládka bobrovky. Bobrovka sa lepí od okraja strechy smerom k hrebeňu. Dôležité je založiť správne zakladací pás, odrezať konce zo vzoru tak ako je na obrázku. Na metrový plát bobrovky čo je dĺžka pásu, sme použili 5 klincov.

Prvá rada sa začínala kompletným pásom smerom od prístavby k druhému domu. Veľkou výhodou takejto krytiny je, že si ju viete pekne odstrihnúť a ukončiť rad aj klasickými nožnicami, ktoré určite máte doma. Netreba kupovať hneď špeciálne náradie kým sme na to prišli, používali sme orezávací nôž a kovové pravítko.

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

Druhá rada sa začínala nekompletným pásom. Toto narezanie je dôležité aby sa krytina šachovnicovo prekrývala a vytvorila zvolený vzor. Odpad, ktorý vznikol na začiatku sa spotreboval na ukončenie rady na konci. Konce sa vyhli trochu ku stene a priklincovali. Takto sme pokračovali až ku hrebeňu kde sa priskrutkovali hrebeňové škridle.

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

  • Posledným bodom bolo osadenie hákov a odkvapových žľabov. Rozhodli sme sa pre plastové, keďže na prispôsobenie dĺžky žľabu nám stačila obyčajná uhlová brúska.

Ako na vymeniť krov a aplikovať bobrovku

Veríme, že sme pomohli zodpovedať aspoň pár základných otázok ohľadom výmeny strechy a ako na krov.

Galéria

Foto: Ing. Roman Kahan, webrok.sk
Text: redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Fuu, keď to vidím myslím na to, že aj náš dom by to potreboval.
    Je to naozaj presne opísane.
    Celý postup+ foto.
    Veľmi užitočné.

Komentáre