August v záhradke je mesiac hojnosti, čo je potrebné ešte spraviť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

August v záhradke je mesiac hojnosti, čo je potrebné ešte spraviť?

August v záhradke je mesiac hojnosti, čo je potrebné ešte spraviť

Mesiac august je mesiac, kedy sa záhrada premení na raj plný farieb, vôní a chutí. Ovocné a zeleninové rastliny nás obdarúvajú svojimi plodmi, ktoré si môžeme vychutnať čerstvé alebo spracovať na zimnú zásobu. Popri grilovaní na záhradke sa okrem dobrého pivka viete osviežiť aj doma vypestovaným šťavnatým melónom, paradajkami alebo uhorkami.

 

 

Ale ako spoznať, kedy je melón sladký a zrelý?

Tu je pár trikov, ktoré ti pomôžu vybrať ten najlepší melón:

Ak ide o vodný melón, pozri sa na jeho farbu a tvar. Zrelý vodný melón má tmavozelenú šupku bez pruhov alebo škvŕn. Na spodnej strane by mal mať žltú alebo krémovú škvrnu, ktorá vznikla pri ležaní na zemi. Tiež by mal mať suchý a hnedý „riasok“ alebo zvlnenie tam, kde bol pripojený k stonke. Ak potľapkáš melón dlaňou, mal by znieť dutý a tupý.

Ale ako spoznať, kedy je melón sladký a zrelý

Bylinky nám ponúkajú svoje liečivé a aromatické účinky, ktoré si môžeme zachovať sušením alebo mrazením. Kvetiny nás potešia svojou krásou a vôňou, ktorú si môžeme preniesť do vázy alebo do kvetináča.

Ale august je tiež mesiac, kedy sa treba starať o záhradu, aby bola pripravená na jeseň a zimu.

Tu je niekoľko tipov, čo robiť v auguste v záhrade:

  • Nezabúdajme na zalievanie a hnojenie ovocných a zeleninových rastlín, ktoré teraz produkujú plody. Zalievanie je najlepšie robiť ráno alebo večer, aby sa zabránilo vyparovaní vody a popáleniu listov. Hnojenie je dôležité pre dodanie potrebných živín rastlinám, najmä tým, ktoré majú vysokú spotrebu draslíka, ako sú paradajky, uhorky a baklažány. Tieto rastliny nám odmenia bohatou úrodou, ktorú si môžeme užiť čerstvú alebo spracovať na lekvár, kompót, šalát alebo iné pokrmy.
  • Využime august na zber a sušenie byliniek, ktoré sa dajú použiť na varenie alebo liečenie. Niektoré bylinky, ako napríklad levanduľa a yzop, sa dajú tiež rozmnožovať odrezkami. Bylinky sa zbierajú pred kvitnutím alebo počas kvitnutia, keď majú najviac aromatických látok. Sušia sa na suchom a vetranom mieste, potom sa skladujú v uzavretých nádobách. Bylinky nám poslúžia nielen ako prísada do jedál, ale aj ako liek na rôzne neduhy, ako napríklad bolesť hlavy, kašeľ alebo tráviace problémy. Nie je nič lepšie ako si v jeseni alebo v zime urobiť domáci medovkový alebo mätový čajík.
  • Nezabudnime na rez a odstraňovanie odkvitnutých kvetov z trvaliek a letničiek, aby sme podporili tvorbu nových púčikov. Niektoré rastliny, ako napríklad ruže a ľalie, potrebujú pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov, aby sme zabránili tvorbe semien a udržali vitalitu rastlín. Niektoré rastliny, ako napríklad levanduľa a skalničky, sa tiež režú po odkvitnutí, aby sme udržali kompaktný a hustý tvar. Tieto rastliny nám dodajú krásu a vôňu do záhrady aj do interiéru.
  • August je ideálny čas na sadenie jesenných cibuľovín, ako sú napríklad zimné narcisy či neríny, do kvetináčov alebo záhonov. Tieto rastliny kvitnú na jeseň alebo začiatkom zimy a prinášajú farbu do záhrady po letných kvetoch. Cibuľoviny sa sadia do dobre priepustnej pôdy na slnečnom mieste s hĺbkou asi trikrát väčšou ako je veľkosť cibule. Tieto rastliny nás potešia svojimi nádhernými kvetmi, ktoré sa dajú rezať do vázy.
  • Pripravme si pôdu pre budúcoročné sejby tvrdých jednoročných rastlín, ako sú gypsomilky „nevestin závoj“, slnečnice a ľubovníky. Tieto rastliny sa sejú na konci leta alebo začiatkom jesene na slnečné miesta v záhrade, kde prežijú zimu a zakvitnú skoro na jar. Pôda sa prekopáva a obohatí kompostom alebo hnojivom. Tieto rastliny nám prinesú radosť svojimi veselými farbami a tvarmi.

Ako si uchovať úrodu zo záhrady?

August je vhodný mesiac na konzervovanie ovocia a zeleniny, ktoré sú v tomto období bohato dostupné a zrelé. Existuje niekoľko spôsobov, ako si uchovať čerstvosť a chuť plodov, napríklad: zaváranie, vákuovanie, sušenie, mrazenie alebo nakladanie. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody, a preto je dobré si vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a možnostiam.

Ako si uchovať úrodu zo záhrady je zavárnie potravín

Zaváranie je jednou z najpopulárnejších a najtradičnejších techník konzervovania ovocia a zeleniny tepelnou úpravou. Suroviny sa uložia do pohárov, uzavrú viečkom a privedú na tú správnu teplotu okolo 85 °C. Prebehne pasterizácia, vytlačí sa nadbytočný vzduch. Jedlo je chránené pred mikroorganizmami a dôjde k zvýšeniu trvanlivosti. Na zaváranie sa pripraví raz za rok každá správna gazdiná. Možností ako zavárať je hneď niekoľko. Od klasického zaváracieho hrnca, rúry, až po mikrovlnku a dokonca to ide i v umývačke riadu! Výber je na osobnej preferencii. Je však dôležité dodržiavať niekoľko zásad, ako napríklad hygienu, kvalitu surovín, utesnenie pohárov a označenie štítkami.

Vákuovanie je ďalšou z alternatív, ako vyriešiť problém skladovania potravín. Potraviny tak zachovajú čerstvosť v priemere až 4-násobne. Je to prirodzený spôsob, ako predísť rýchlemu pokazeniu, baktériám, plesniam a pod. Navyše si potraviny zachovajú vôňu, chuť aj vitamíny. Vákuovačka odsáva vzduch zo špeciálnych misiek a vreciek, a tak potraviny nemôžu oxidovať. Vákuovanie je oveľa jednoduchší proces ako zaváranie.

Ak sa rozhodnete pre konzervovanie ovocia alebo zeleniny v auguste, môžete si vybrať z rôznych druhov plodín, ktoré sú v tomto mesiaci sezónne. Napríklad šalát siaty, špenát, orientálne listové šaláty, rukola, valeriánka poľná, repa alebo čakanka. Tieto druhy sú vhodné na výsev priamo do pôdy alebo do nádob aj v auguste. Keď teploty na jeseň začnú klesať, prikryte ich fóliou.

August je teda bohatý na prácu doma aj v záhrade, kde môžete naplno využiť svoju kreativitu, či už pri vytváraní svojich domácich pochúťok.

Galéria

Foto: Shutterstock, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu záhradu
nájdete TU <<

 

Komentáre (3)

  1. Dobrý deň,
    mne sa nejako poslednu dobu nedarí vybrať chutný melon.
    Vždy je nejaky sypký a málo sladký. Tak neviem čím to je.

    • Treba si vlastné pestovať, nie také, čo sú zbierané zelené a dovážané z ďalekých krajín. My pestujeme vlastné dyne a síce ich je menej, ale stoja za to

  2. Jeej keby bol zase august 😎

Komentáre