Feng shui v kuchyni a jedálni – 2. časť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Feng shui v kuchyni a jedálni – 2. časť

Feng shui v kuchyni a jedálni

Feng shui je starodávna čínska filozofia, ktorá učí, ako sa zladiť s energiou okolia a dosiahnuť harmóniu, prosperitu a pohodu. Kuchyňa a jedáleň sú dve z najdôležitejších miestností v dome podľa feng shui, pretože predstavujú miesta, kde sa pripravuje a konzumuje jedlo, ktoré nás živí a posilňuje. Ak chcete využiť túto starodávnu múdrosť na zlepšenie svojho života, tu je niekoľko tipov, ako si zariadiť kuchyňu a jedáleň podľa tejto starobylej vedy.

 

 

1. Poloha kuchyne a jedálne

Podľa feng shui by kuchyňa a jedáleň mali byť umiestnené v strede alebo hlboko vo vnútri domu, aby boli chránené pred negatívnou energiou prichádzajúcou zvonku. Vyhnite sa umiestneniu kuchyne alebo jedálne pri hlavnom alebo zadnom vchode, pretože by ste tým mohli strácať pozitívnu energiu. Ak to nie je možné, použite nejaký typ zásteny, zvonkohru alebo krištáľu, aby ste presmerovali energiu späť do domu.

Tiež sa vyhnite umiestneniu kuchyne alebo jedálne do priestoru, ktorý predstavuje priechodnú izbu, pretože by sa tým odčerpávala energia. Poloha kuchyne a jedálne ovplyvňuje nielen energetickú rovnováhu domu, ale aj vzťahy medzi rodinou a hosťami. Kuchyňa by mala byť miestom, kde sa ľudia cítia pohodlne a spokojne, a jedáleň by mala byť miestom, kde sa ľudia stretávajú a komunikujú.

2. Tvar stola a stoličiek

Tvar stola a stoličiek v jedálni môže ovplyvniť atmosféru a vzťahy medzi rodinou a hosťami. Zaoblené tvary sú lepšie ako ostré hrany, pretože podporujú hladký tok energie a zabraňujú konfliktom alebo poraneniam. Okrúhly alebo oválny stôl je ideálny pre vytvorenie príjemnej a pohostinnej nálady. Stôl by mal mať dostatok miesta pre všetkých členov rodiny a hostí. Stoličky by mali byť pohodlné a stabilné, aby sa ľudia cítili uvoľnene a bezpečne.

Tvar stola a stoličiek Feng shui

Tvar stola a stoličiek tiež súvisí s piatimi živlami podľa feng shui: oheň, zem, kov, voda a drevo. Každý živel má svoje charakteristiky, farby a symboly. Pre dosiahnutie optimálnej rovnováhy je dobré mať na stole aspoň jeden predmet z každého živlu. Napríklad: sviečka (oheň), keramická váza (zem), strieborný príbor (kov), sklenená misa (voda) a drevený tanier (drevo).

3. Farby a materiály

Farby a materiály v kuchyni a jedálni by mali byť svetlé, veselé a prírodné. Svetlé farby ako žltá, oranžová, béžová alebo biela symbolizujú čistotu, jas a radosť. Tieto farby môžete použiť na steny, nábytok alebo doplnky. Červená farba je tiež vhodná pre kuchyňu, pretože predstavuje oheň, vášeň a bohatstvo. Môžete ju použiť na akcenty, ako sú záclony, uteráky alebo riady. Zelená farba je zasa dobrá pre jedáleň, pretože predstavuje drevo, rast a vitalitu. Môžete ju použiť na rastliny, obrázky alebo textílie.

Farby a materiály by mali byt svetle Feng Shui

Farby a materiály by mali byť v súlade s piatimi živlami podľa feng shui. Každý živel má svoje príslušné farby a materiály, ktoré ho reprezentujú. Pre dosiahnutie optimálnej rovnováhy je dobré mať v kuchyni a jedálni aspoň jeden predmet z každého živlu. Napríklad: červený koberec (oheň), hnedý stôl (zem), kovový luster (kov), modrá zástena (voda) a zelená stena (drevo).

4. Čistota a poriadok

Čistota a poriadok sú nevyhnutné pre dobré feng shui v kuchyni a jedálni. Udržujte svoje pracovné plochy, sporák, drez a chladničku čisté a bez zbytočných vecí. Odstraňujte staré potraviny, odpadky a nečistoty. Ukladajte svoje pomôcky, riady a príbory do skriniek alebo šuplíkov. Používajte len toľko vecí, koľko potrebujete. Čistota a poriadok vám pomôžu cítiť sa lepšie, pracovať efektívnejšie a variť chutnejšie jedlo. Čistota a poriadok tiež súvisia s piatimi živlami podľa feng shui.

Čistota a poriadok feng shui

Každý živel má svoje príslušné oblasti v kuchyni a jedálni, ktoré by mali byť udržiavané v čistote a poriadku. Pre dosiahnutie optimálnej rovnováhy je dobré mať v kuchyni a jedálni aspoň jeden predmet z každého živlu. Napríklad: červený hrniec (oheň), hnedý košík (zem), kovový nožík (kov), modrá fľaša (voda) a zelený obrus (drevo).

5. Suroviny v kuchyni

  • Soľ je známa svojimi čistiacimi a ochrannými vlastnosťami. Môžete použiť morskú soľ alebo himalájsku soľ na vytvorenie soľných roztokov, ktoré môžete nastriekať po kuchyni alebo použiť na umývanie podlahy. Tiež môžete položiť misu so soľou do stredu kuchyne alebo do rohov, aby ste absorbovali negatívnu energiu.
  • Ocot je ďalšia potravina, ktorá má silné antiseptické a dezinfekčné účinky. Môžete použiť biely ocot alebo jablčný ocot na vytvorenie octových roztokov, ktoré môžete nastriekať po kuchyni alebo použiť na umývanie podlahy. Tiež môžete položiť misu s octom do stredu kuchyne alebo do rohov, aby ste neutralizovali negatívnu energiu.
  • Citrusové plody ako pomaranče, citróny alebo grapefruity sú plné vitamínu C a antioxidantov, ktoré posilňujú imunitu a zvyšujú náladu. Môžete použiť citrusové šťavy alebo oleje na vytvorenie citrusových roztokov, ktoré môžete nastriekať po kuchyni alebo použiť na umývanie podlahy. Tiež môžete položiť citrusové plody do misy alebo do vázy, aby ste pritiahli pozitívnu energiu.

Galéria

Foto: Unsplash, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodný nábytok
do bytu alebo domu TU <<

Komentáre (1)

  1. Wou to ma toľko pravidiel a odporúčaní?
    Vôbec som nevedela.
    Ale niektoré ma naozaj zaujali 🙂

Komentáre