V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérPlotyZáhrada

V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru

V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru Husqvarna plotostrih

Nielen v slovenských záhradách sa živé ploty vysádzajú predovšetkým preto, aby vytvorili prirodzenú prírodnú bariéru na zaistenie súkromia, prípadne ako okrasné solitéry na skrášlenie zeleného kráľovstva. Akú starostlivosť by ste im mali poskytnúť, aby boli dostatočne husté, zdravé a popri praktickej funkcii aj dobre vyzerali? August je podľa odborníkov na záhrady časom, kedy si živý plot vašu zvýšenú pozornosť zaslúži.

Nech ste si už do svojej záhrady vybrali listnatý hrab, vavrínovec, buk lesný alebo ihličnatý tis, tsugu či tuju západnú, v auguste by ste im mali dopriať ozdravný prestrih. Aby živý plot prospieval, je dobré dodržiavať pár základných rád od skúsených odborníkov.

V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru Husqvarna plotostrih

„Základom je rez celého tvarovaného profilu tak, aby bolo zaistené dostatočné osvetlenie bázy (základne) kríka, teda pri plotoch vyšších ako 1 meter režeme tak, aby sa profil tvarovania smerom k vrcholu zužoval,“ hovorí Jakub Víšek zo záhradníckeho štúdia JAMI Gardens. Dodáva, že práve august je ideálny na vykonanie druhého rezu plota, tretí je potom prípadne vhodný na prelome augusta až septembra. Zabúdať by sme nemali ani na pravidelnú a dostatočnú závlahu. Hoci k tomu spravidla nekvitnúce živé ploty nenabádajú tak naliehavo, vodu potrebujú. Vo chvíli, kedy príliš preschnú, prejaví sa to veľmi rýchlo na ich kvalite aj vzhľade.

Neprehliadnite:
Trávnik je vizitka každej záhrady, ako ho správne prebudiť k životu?

Ak váš živý plot prospieva a nejaví známky choroby, nie je potrebné ho hnojiť či používať postrek. „V opačnom prípade je možné ozdravný postrek (napríklad Kristalon + horúca soľ + vybraný prípravok proti hubovým chorobám) aplikovať priamo na list, avšak okrem dní so slnečným svitom,“ upresňuje Tomáš Peikert zo spoločnosti Compost, ktorá sa špecializuje na návrhy a realizácie záhrad. Jakub Víšek z JAMI Gardens doplňuje, že inak stačí porast hnojiť v 2- až 3-ročných cykloch prevažne tabletovým hnojivom, a to pri jarnej údržbe.

Ak živým plotom niečo nesvedčí, potom je to už zmienený zlý spôsob strihu. Jakub Víšek znovu apeluje: „Základňa musí byť vždy širšia ako vrchol. V opačnom prípade dochádza k tzv. vyholovaniu alebo tiež vyvetvovaniu, teda strate listových plôch v spodných partiách plota. Náprava potom býva hlavne pri starších živých plotoch veľmi problematická.“ Tomáš Peikert odporúča nevysádzať v blízkosti živých plotov žiadne ďalšie dreviny či traviny. Tie by mohli vytvárať zbytočné zatienenie, alebo by mohli do živého plota nevhodne vrastať, a tak sťažovať základnú údržbu.

V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru Husqvarna plotostrih

Záhrada – Záhradnícke nožnice alebo plotostrih?

Náradia, ktoré sa hodí na správnu údržbu živého plota, je samozrejme viacero. Od jednoduchých záhradníckych nožníc, ktoré sa však hodia skôr na drobné zástrihy, až po modernú akumulátorovú techniku, ktorá nám prácu zefektívni a uľahčí.

Patrik Truhlář zo spoločnosti Husqvarna radí: „Akumulátorové ergonomické plotostrihy môžete využívať prakticky na všetky druhy živých plotov. Maximálny priemer konára, ktorý je možné strihať akumulátorovým plotostrihom, je približne hrúbka malíčka na ruke. Tvrdé dreviny ako napríklad hraby odporúčame prestrihávať častejšie ako ostatné, tým postačí dôkladný prestrih 2x ročne.“ Medzi nesporné výhody akumulátorových výrobkov, na ktoré sa tradičný výrobca Husqvarna špecializuje, patria nízke prevádzkové náklady, tichá prevádzka a minimálna nutnosť údržby. „Pre správny chod akumulátorového plotostrihu je nutné udržovať strihacie ostrie čisté a namazané. Vhodné je na to používať mazivá v spreji. Samotné brúsenie nožníc však odporúčam prenechať na odborné servisy záhradnej techniky,“ dodáva Patrik Truhlář.

Akumulátorové plotostrihy sa dajú použiť nielen na údržbu živých plotov. Ale aj na starostlivosť o solitérne kríky či stromy, z ktorých vytvárame umeleckejšie poňaté tvary v štýle napríklad japonských záhrad. Tu už potom dosť záleží na miere vašej zručnosti a vkusu.

V lete si živé ploty vyžadujú ozdravnú kúru Husqvarna plotostrih

Plotostrih HUSQVARNA 136LiHD45, 196,90 € (vrátane DPH), viac na www.husqvarna.sk

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné exteriérové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre