Vlhnú vám múry? Izolácia základov je ten spravný postup.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HydroizolácieStavba

Vlhnú vám múry? Izolácia základov je ten spravný postup.

Vlhnú vám múry, izolácia základov je ten spravný postup

Mokré murivo domu je problém, ktorého riešenie by ste určite nemali odkladať. Vlhké steny sú náchylné na tvorbu plesní, ktoré negatívne ovplyvňujú naše zdravie. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako sa zbaviť vlhkých múrov efektívne a čo možno aj cenovo výhodne. Izolácia základov je ten spravný postup.

Plesne však nie sú jediným problémom s vlhkými stenami. Ak sa priestorom šíri pach zatuchliny a vznikajú vám na stenách mokré mapy, prípadne praská a opadáva omietka, murivo môže byť vážne poškodené. Tieto zmeny v štruktúre muriva sa môžu časom rozšíriť natoľko, že narušia celkovú stabilitu konštrukcie rodinného domu.

Neprehliadnite:
Poruchy a prienik vody do domu, hľadanie postupu, ako tomu zabrániť

Nemusíte sa však obávať. Vlhké, alebo vlhnúce murivo je pri rodinných domoch veľmi častým problémom, s ktorým sa dá pomerne ľahko skoncovať. Riešením je izolácia základov.

Aplikácia nopovej fólie

Postup pri izolácií základov rodinného domu je nasledovný. V prvom kroku musíte samozrejme základy odkopať, a to po ich celej dĺžke aj hĺbke tak, aby ste sa tam vedeli dostať so spomínanou nopovou fóliou. Odkopte si preto aspoň 60 cm škáru, v ktorej sa bude s fóliou dobre manipulovať.

Vlhnú vám múry, izolácia základov je ten spravný postup

Následne priložte nopovú fóliu k základom, bublinkami smerom k základom. Pripevnite ju pri vrchnej časti a spodnú stranu zahnite smerom od základov. To zabezpečí, aby voda odtekala od vašej konštrukcie a nie smerom k nej.

Vo finále obložte nopovú fóliu ešte ochrannou geotextíliou s približnou gramážou 300g/m2 a výkop zasypte kamenivom, prípadne zeminou.

Ako teda vidíte, izolácia existujúceho rodinného domu proti vode a zemnej vlhkosti nie je žiadna veda. Stále však platí, že ak máte výrazné problémy s vlhkosťou muriva, ktoré si vyžadujú komplexnejšie riešenie, určite je múdrejšie kontaktovať odborníkov z firmy, ktorá sa zaoberá izoláciou základov. Tá vám dokáže ponúknuť aj iné metódy izolácie, napríklad za použitia injektáže.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre