7 tipov pre výber podlahy, ktorá bude vhodná aj pre vašich domácich miláčikov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPodlahy a krytiny

7 tipov pre výber podlahy, ktorá bude vhodná aj pre vašich domácich miláčikov

Podlahy, vhodné aj pre domácich miláčikov, pes-macka-koberec

Pri výstavbe nového domu alebo renovácii existujúcej nehnuteľnosti je nevyhnutná voľba správnej podlahy. Je to ešte dôležitejšie pre tých, ktorí majú domáce zvieratá, pretože ich chlpatí spoločníci v priebehu času nepochybne poznačia podlahu škrabancami, škvrnami alebo špinou.

Pri výbere typu podlahy pre domáce zvieratá je potrebné zvážiť niekoľko vecí:

– Je odolná proti poškriabaniu / poškodeniu?
– Dá sa ľahko vyčistiť?
– Má dostatočnú priľnavosť?
– Je pre domácich miláčikov dosť pohodlná?

Aby sme vám pomohli nájsť najlepšiu možnosť podlahy pre váš domov, zostavili sme zoznam 7 najvhodnejších druhov podláh, ktoré sú vhodné aj do domácností s domácimi zvieratami.

Laminát

laminatova podlaha, interiér, stavaj s nami

Laminátová podlaha uľahčuje čistenie po vašom domácom maznáčikovi. Je vodeodolná, trvalá a vďaka vysokému lesklému povrchu sú škrabance zvyčajne menej viditeľné. Šmykľavejší povrch tohto druhu podlahy však môže mať za následok, že domáce zvieratá sú o niečo menej stabilné na nohách. Tento problém môžete vyriešiť zvolením podlahovej krytiny, ktorá má textúrovanú alebo reliéfnu povrchovú úpravu, aby sa znížilo riziko pošmyknutia. Prípadne môžete položiť na tento typ podlahy aj koberec, ktorý poskytne vášmu zvieraťu pridanú stabilitu.

Vinyl alebo PVC

Podlahy, vhodné aj pre domácich miláčikov, vinylova-podlaha, pokladanie podlahy

V porovnaní s väčšinou ostatných podlahových materiálov je vinyl pre majiteľov domácich miláčikov mimoriadne cenovo dostupná voľba. Ľahko sa čistí, je odolný voči poškriabaniu a škvrnám a dá sa nainštalovať takmer kdekoľvek v domácnosti. Je k dispozícii v mnohých prevedeniach a udržuje nízku hladinu alergénov. Vinyl je odolný materiál a vďaka viacerým prevedeniam si môžete vybrať štýl, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Nevýhodou možno je, že je veľmi podstatná správna príprava podlahy pomocou poterov a nivelačných hmôt pred pokládkou.

Tvrdé drevo

Podlahy, vhodné aj pre domácich miláčikov, tvrde-drevo, starostlivost o podlahu

Pre mnohých majiteľov domácich miláčikov je práve tvrdé drevo ideálnou voľbou. Podlahy z tvrdého dreva sú jednoduchou možnosťou s klasickým vzhľadom, ktorý je z väčšej časti odolný proti poškriabaniu. Ak sa rozhodnete pre povrchovú úpravu, môžete tak vašu podlahu urobiť ešte odolnejšou proti poškriabaniu a škvrnám.

Neprehliadnite:
Baktérie nemajú šancu, neprežijú – antimikrobiálne povrchy dlažieb

Drevená podlaha je všeobecne náročnejšia na údržbu, keďže je náchylnejšia na poškodenie vodou a trvalými škvrnami. Práve soľné kryštály v moči domácich zvierat môžu spôsobiť  ťažšie odstrániteľný zápach a škvrny. Samozrejme, keď ste rozhodnutý pre krásny štýl tvrdého dreva, najlepšie materiály vhodné aj k domácim zvieratám sú: mahagón, orech, bambus, orechovec, platan, dub, čerešňa a javor.

Kamenné dlaždice

domace-zvierata-dlazdice

Dlaždice sú dobrou voľbou pre majiteľov domácich miláčikov, keďže sú mimoriadne odolné, nepoškriabu sa a ľahko sa čistia. Niektoré mäkšie, pórovitejšie kamene (napríklad mramor) budete musieť udržiavať trochu viac. Pravdepodobne jediná nevýhoda dlaždíc je, že sú na dotyk studené a tvrdé, čo nevyhovuje každému v rámci domáceho pohodlia. Pri tejto možnosti by ste mali zvážiť podlahové kúrenie a vhodne zvolené rozmiestnenie kobercov pre pohodlie pod nohami. Váš domáci miláčik určite ocení aj svoju pohodlnú posteľ a v lete sa bude môcť na chladnejšej dlažbe schladiť.

Koberec

koberec-vysavac

Koberec ponúka pohodlné miesto na oddych pre vás a vašich domácich miláčikov. Koberce sú dostupné v rôznych farbách a štýloch, ak vás omrzí jeden dizajn alebo farba, môžete ho ľahko vymeniť. Veľkou nevýhodou koberca je však jeho čistenie, čo je potrebné zvážiť, keď vlastníte domáceho maznáčika. Na niektorých kobercoch, ktoré sú náchylné na sfarbenie a silný zápach, môžete použiť čistiace prostriedky na báze peroxidu vodíka, ale pokiaľ ide o chlpy domácich miláčikov, je ťažké sa ich zbaviť použitím konvenčných vysávačov. Mali by ste teda rátať aj s pravidelným tepovaním a hĺbkovejším čistením.

Bambus

Podlahy, vhodné aj pre domácich miláčikov, bambusova-podlaha

Z veľkého výberu drevených podláh je bambus pravdepodobne najlepší. Je to tiež jeden z najobľúbenejších povrchov pre domácnosti s domácimi zvieratami, najmä so psami. Vďaka svojej prirodzenej tvrdosti je odolnejší voči vysokej záťaži, škvrnám a poškriabaniu, v porovnaní s inými tradičnými podlahami z tvrdého dreva. Ďalšou výhodou je, že sa jedná o ekologický materiál.

Korok

Podlahy, vhodné aj pre domácich miláčikov, korkova-podlaha

Rovnako ako bambus, aj korková podlaha je ekologická a prirodzene antimikrobiálna, keďže pomáha znižovať rast plesní a iných alergénov. Môže však časom zmeniť svoj farebný odtieň pôsobením slnečného žiarenia a korok nie je vhodný do miestností, kde sa bude nachádzať ťažký nábytok. Nevyžaduje veľkú údržbu, je teplý a flexibilný, vďaka čomu je pohodlný na dotyk. Zaujímavým faktom je, že tlmí zvuk, a teda nebudete počuť hlučné dupotanie.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Zaujímavé exteriérové podlahy
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre