Vlhkosť drevostavby je problém, ktorý treba riešiť

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Vlhkosť drevostavby je problém, ktorý treba riešiť

Vlhkosť drevostavby je problém, ktorý treba riešiť

Vlhkosť v drevostavbe je veľkým nepriateľom materiálu (dreva). Pokiaľ sa teda rozhodnete pre bývanie v drevostavbe, alebo v nej už bývate, mali by ste jej údržbe venovať náležitú starostlivosť.

 

 

Ide hlavne o vlhkosť vo vnútri domu, ktorá vzniká predovšetkým pri sprchovaní alebo varení. Pokiaľ sú potom drevostavby stavané nekvalitne, môže vlhkosť napáchať v obydlí veľké škody. Ale aj napriek tomu zažívajú drevostavby veľký boom, pretože ich výhody prevažujú. Všeobecne sa pôsobenie vlhkosti charakterizuje ako rozmanité, navzájom sa prekrývajúce striedavé namáhanie. Tieto namáhania spôsobujú klimatické zmeny v letnom a zimnom období, striedanie dní a nocí alebo zrážky či slnečnú žiaru. Cieľom teda je všetky pôsobiace namáhanie obmedziť na minimum.

Zdroje vlhkosti:

  • zrážky (dažďové, snehové, hmla)
  • stavebná vlhkosť
  • difúzia vodných pár
  • prúdenie (konvekcia)
  • povrchová kondenzácia
  • prúdenie kapilárami dreva
  • zmena skupenstva

Správne vetranie vlhkosť zaháňa

Odborníci sa zhodujú, že najdôležitejšie je časté a pravidelné vetranie drevostavby. Najlepšie je vyvetrať krátko a intenzívne, tzn. otvoriť celé okno alebo balkónové dvere, aby sa v miestnosti vymenil čo najrýchlejšie vzduch a zároveň sa neochladili steny. Pri rýchlom vetraní môžete pokojne nechať kúrenie zapnuté a po zatvorení okien sa teplo v miestnosti veľmi rýchlo vráti do normálu.

Pliesen naznacuje vlhkost v dome

Ventilátory vám so správnym vetraním pomôžu

Pokiaľ nevlastníte špeciálny automatický vetrací systém, mali by ste vetrať drevostavbu čo najčastejšie, najmenej 3x denne. Automatické vetranie vám s touto úlohou ale hravo pomôže.

Keď sa zameriame na jednotlivé miestnosti v domácnosti, pre kúpeľne sa najlepšie hodia nástenné ventilátory. Najlepšiu službu vykonajú ventilátory so snímačom vlhkosti.

V kuchyni sa bez výkonného digestora skrátka nezaobídete. Pokiaľ je váš digestor málo účinný, pomôžu dizajnové ventilátory, ktoré vďaka svojmu vzhľadu nebudú kaziť vzhľad miestnosti. Tieto ventilátory oceníte predovšetkým pokiaľ máte prepojenú obývaciu izbu s kuchynským kútom. Potom vám pomôžu riešiť nielen vlhkosť, ale aj pachy vznikajúce pri varení.

Vzdušná vlhkosť v izolačných vrstvách

Izolačné vrstvy budovy bezprostredne nadväzujú na drevené prvky budovy. V prípade montovaných drevostavieb sú izolačné vrstvy už priamo súčasťou prefabrikovaných konštrukčných dielcov. Izolácia budovy slúži na udržanie tepla vo vnútri budovy a na minimalizáciu tepelných únikov. Pokiaľ izolačný materiál obsahuje vodu (či viazanú alebo vo forme vodných pár), sú jeho tepelné izolačné vlastnosti značne zhoršené. Aj keď sú izolačné materiály navrhované tak, aby neabsorbovali vlhkosť, je tento jav iba minimalizovaný.

Najčastejšie používanými izolačnými materiálmi dnešných drevostavieb sú minerálna vata, polystyrén, drvený polystyrén, materiály na báze celulózy a pod. Zvýšená vlhkosť izolačného materiálu neznamená iba zníženie izolačných vlastností, ale aj možnosť vzniku plesní priamo vo vnútri izolácie.

Parozábrana

Aké sú príčiny vlhkosti v drevostavbe?

1. Konštrukčné chyby drevostavby
Medzi najčastejšie chyby pri konštrukcii drevostavby patria tepelné mosty, zlá izolácia alebo nesprávne zhotovená konštrukcia plochej strechy.

2. Nehody na technologických rozvodoch
Zvýšenú vlhkosť môže taktiež zapríčiniť zlá konštrukcia rozvodov vody a kúrenia. Pre stavbu rozvodov vyhľadajte skutočného profesionála v obore, vyhnete sa tak zbytočným problémom v budúcnosti.

3. Nehody zapríčinené užívateľom a jeho nevhodným správaním
Pokiaľ sa človek nespráva k svojmu obydliu zodpovedne, necháva plnú vaňu vody, suší bielizeň v uzavretej miestnosti, sprchuje sa a potom nevetrá, môže si zarobiť na problémy s vlhkosťou v domácnosti, plesne a iných škodcov.

4. Nedostatočné vetranie
Vetranie raz denne je skutočne nedostačujúce. Vetrať by sme mali viackrát denne, rýchlo a intenzívne.

Čo dodať na záver?

Pokiaľ máte obavy, že sa do konštrukcie domu dostane vlhkosť a tým sa naruší jeho statika, pomoc je jednoduchá. Do nosného skeletu z KVH hranolov je možné zabudovať systém monitoringu vlhkosti, ktorý umožňuje cez zabudované múdre čidlá sledovať akékoľvek vlhkostné výkyvy. Vďaka centrálnej jednotke s pripojením na internet je tak možné zavčas odhaliť poškodenie dreva a predĺžiť tým životnosť stavby.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné ventilárory
na odvetranie TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre