Drevostavby áno alebo nie – výhody a nevýhody?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyStavba

Drevostavby áno alebo nie – výhody a nevýhody?

Drevostavby sú veľmi ekologické

V dnešnej dobe je využitie dreva z konštrukčného hľadiska jednou z hlavných tém odborných i verejných diskusií v stavebníctve. U nás sú drevostavby reprezentované predovšetkým rodinnými domami, a tak sa v tomto článku zameriame hlavne na ne. Na ich výhody a nevýhody.

 

 

Výhody drevostavby

Drevostavba je veľmi rýchlo postavená

Najvýraznejšou výhodou drevostavieb je rýchlosť ich výstavby. Za tým stojí prefabrikácia jednotlivých komponentov, ktoré sú do detailu vyrobené, čím sa tak skracuje doba výstavby.

Drevostavby sú veľmi ekologické. Okrem iného vzniká pri stavbe menšie množstvo stavebného odpadu. Likvidácia tak nie je následne príliš drahá. Drevo je skvelým materiálom, ktorý sa dá považovať zároveň za veľmi odolný a pritom ľahký. Navyše skvele izoluje teplo. Počas vykurovacej sezóny sa tak nemusíte obávať toho, že by vás vykurovanie rodinného domu stálo všetky úspory.

Hlavnou devízou dreva ako stavebného materiálu je jeho nízka hmotnosť, ktorá uľahčuje dopravu, manipuláciu aj samotnú výstavbu. Tá je potom mnohonásobne rýchlejšia ako pri murovaných stavbách. S tým súvisí jednoduchosť rekonštrukcií či opráv, ktoré sú uskutočniteľné aj v zimnom období, pretože nejde o mokré procesy výstavby, čím tiež odpadajú technologické prestávky.

Energetická náročnosť drevostavieb

Energetická náročnosť modernej drevostavby, teda náklady na vykurovanie, je veľmi nízka, v prípade využitia solárnych panelov môže byť aj nulová. Avšak za predpokladu kvalitnej tepelnej izolácie obvodových stien. Tým sa dostávame k ďalšej výhode, ktorou je využitie „sendvičových“ konštrukcií pri minimálnom zväčšení hrúbky steny, čo by mohlo zmenšiť obytnú plochu miestností. Z toho potom plynie jednoduchšia regulácia teploty vnútorného prostredia, pretože sa teplo nemá kadiaľ strácať.

Možnosť zmeny dispozícií aj počas stavby

Najmä pri prefabrikovaných stavbách je možné meniť dispozície nielen pred stavbou, ale aj počas samotnej stavby. Keď si na poslednú chvíľu uvedomíte, že by ste chceli mať väčšiu kuchyňu, nie je problém priečku posunúť. Kým nie je dom postavený a zastrešený, stále môžete hýbať s vnútornými dispozíciami. Zvlášť pokiaľ staviate svoj prvý dom, je to veľmi praktické. (Väčšinou sa totiž uvádza, že kto stavia murovaný dom, je až s tretím variantom spokojný – lenže ruku na srdce: kto si môže dovoliť postaviť za svoj život 3 domy.)

Drevostavba = ekologická stavba

Poslednými, avšak pre väčšinu z nás hlavnými výhodami drevostavieb je ich estetickosť, aj fakt, že stavba aj jej priebeh sú ekologické, teda nezaťažujú životné prostredie a hlavne lacné. 1 m2 zastavanej plochy drevostavby je o 5 až 15% lacnejšie ako pri murovanom dome.

Drevostavby áno alebo nie – výhody a nevýhody

Nevýhody drevostavieb

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, hlavná nevýhoda drevostavieb sa prejaví už na samom počiatku. Teda pri investičnom zámere a tvorbe projektovej dokumentácie drevostavby. Tu sa musia vyriešiť zásadné otázky ohľadom technológie, konštrukčného systému a všetkých detailov, ktoré potom priamo ovplyvnia vlastnosti stavby, o ktorých sa ešte zmienime. Odborná znalosť projektanta je teda zásadná a na tejto položke by sa v rozpočte rozhodne nemalo šetriť. Vynaložené financie sa určite vrátia.

K nevýhodám patrí väčší výskyt plesní. Drevostavby inými slovami trpia na plesne, čo je pochopiteľné. V dnešnej dobe ale existuje mnoho prípravkov, ktoré vám pomôžu s týmto problémom bojovať. Ďalej sa musíte zmieriť s tým, že je drevo menej odolné proti požiarom. Hoci sa na drevostavby aplikujú protipožiarne prostriedky, stále je tu väčšie riziko ako pri murovaných rodinných domoch.

Poslednou nevýhodou je zlá izolácia hluku. Ak sa bude vaša drevostavba nahádzať na frekventovanejších miestach, je potrebné si zvyknúť na hluk, ktorý v dome budete počuť zvonku.

Ďalšími nevýhodami sú problémy s odvetrávaním budovy, ktoré je vo väčšine prípadov nútené, čo sa tiež prejaví pri rozpočte. Drevo je samozrejme horľavý materiál, avšak dnes sa stavia z lepeného dreva, ktoré je tvarovo stále, má vyššiu hustotu, tým aj vyššiu požiarnu odolnosť, ktorá môže byť navýšená chemickými nátermi a nástrekmi. Tým sa hodnoty požiarnej odolnosti takmer vyrovnajú oceli. Ďalšími problémami sú náchylnosť na vlhkosť (viac sa dočítate v článku vlhkosť pri drevostavbách), ktorá sa môže prejaviť objemovými zmenami a hnilobou, nízka kročajová nepriezvučnosť a celkovo dobré šírenie zvuku, čo je v stavebníctve nežiaduce.

Galéria

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné náradie pre vašu
stavbu TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň, drevostavba je síce rýchla, ale ja by som to za tehly nemenil…

Komentáre