Zelená záhrada vs. betónová dlažba: Prečo je lepšie mať trávnik?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérTrávnikVideoZáhrada

Zelená záhrada vs. betónová dlažba: Prečo je lepšie mať trávnik?

Zelená záhrada vs. betónová dlažba Prečo je lepšie mať trávnik

Máte radi zelenú záhradu alebo radšej betónovú dlažbu? Niektorí ľudia si myslia, že betónová dlažba je praktickejšia a ľahšie sa udržiava, ako zelená záhrada ale je to naozaj tak? V tomto článku vám ukážeme niektoré výhody zelenej záhrady v porovnaní s betónovou dlažbou a prečo je lepšie mať trávnik.

 

 

Výhody zelenej záhrady

Zelená záhrada má mnoho výhod pre vás, vaše zdravie a životné prostredie. Tu sú niektoré z nich:

 • Zelená záhrada je príjemná pre oči a dušu. Zelená farba pôsobí upokojujúco a relaxačne, pomáha znížiť stres a podporuje dobrú náladu. Zelená záhrada tiež priťahuje vtáky, motýle a iné živočíchy, ktoré oživia váš priestor a prinesú vám radosť.
 • Zelená záhrada je prospešná pre vzduch a klímu. Tráva a rastliny produkujú kyslík a pohlcujú oxid uhličitý, čím čistia vzduch a znižujú skleníkový efekt. Tráva tiež ochladzuje povrch pôdy a okolitý vzduch oproti betónu, ktorý sa rýchlo zahrieva a vyžaruje teplo. Tým sa znižuje teplota v lete a šetrí sa energia na klimatizáciu.
 • Zelená záhrada je dobrá pre pôdu a vodu. Tráva a rastliny chránia pôdu pred eróziou a udržujú jej úrodnosť. Tráva tiež zachytáva dažďovú vodu a pomaly ju prepúšťa do pôdy, čím sa znižuje odtok a zabraňuje sa povodniam. Betónová dlažba naopak spevňuje povrch pôdy a bráni jej prieniku vody, čím sa spôsobuje suchosť a tvorba kaluží.

Betonove kocky v zahrade

Výhody betónovej dlažby

Betónová dlažba má tiež niektoré výhody, ale sú to skôr estetické alebo praktické aspekty než ekologické alebo zdravotné. Tu sú niektoré z nich:

 • Betónová dlažba je moderná a štýlová. Betónová dlažba ponúka rôzne farby, tvary a vzory, ktoré môžu zapadnúť do vášho dizajnu a vkusu. Betónová dlažba tiež dodáva vášmu priestoru pevnosť a stabilitu.
 • Betónová dlažba je ľahko udržiavateľná a odolná. Betónová dlažba nevyžaduje kosenie, hnojenie ani zalievanie ako trávnik. Stačí ju občas umyť alebo zamiesť. Betónová dlažba tiež odoláva poveternostným vplyvom, škodcom a plesniam.

Záver

Zelená záhrada a betónová dlažba majú svoje výhody a nevýhody, ale z hľadiska ekológie a zdravia je zrejmé, že zelená záhrada je lepšou voľbou. Zelená záhrada nielenže krášli váš priestor, ale aj prispieva k lepšej kvalite vzduchu, klímy, pôdy a vody. Zelená záhrada tiež zlepšuje vaše psychické a fyzické zdravie, pretože vám poskytuje relaxačné a rekreačné prostredie. Ak chcete mať peknú a udržateľnú záhradu, vyberte si trávnik namiesto betónovej dlažby.

Ako postupovať a na čo myslieť pri peknom trávniku

Ako postupovať a na čo myslieť pri peknom trávniku?

 • Zvoliť si vhodné trávne osivo podľa budúceho využitia trávnika
 • Dôkladne pripraviť pôdu, odstrániť burinu a kamene, prekypriť a urovnať
 • Vysiať osivo rovnomerne a uvalcovať plochu
 • Pravidelne a výdatne zavlažovať trávnik po výseve
 • Prevzdušňovať trávu vertikutátorom, odstraňovať mach a trávnu plsť
 • Hnojiť trávnik kompostom alebo špeciálnym hnojivom
 • Kosiť trávnik pravidelne a vysoko
 • Zlepšiť drenáž a prevzdušnenie pôdy pomocou záhradnej vidlice
 • Odstrániť buriny ručne alebo selektívnym herbicídom
 • Opraviť poškodené miesta trávnika pomocou špeciálnych trávnych zmesí alebo náplastí
 • Použiť kvalitný kosačku a ostré nože na kosenie
 • Nechať niektoré pokosené trávy na trávniku ako prírodné hnojivo

Ak chcete byť ešte kreatívnejší, môžete si vytvoriť rôzne tvary alebo vzory na trávniku pomocou kosačky alebo hraničníka. Môžete tiež vysadiť niektoré kvety alebo bylinky okolo okrajov trávnika, aby ste vytvorili farebný kontrast. Alebo môžete použiť rôzne druhy trávy, aby ste vytvorili textúrový efekt.

Ako sa rozhodnúť ktorú trávu zasadiť?

Slovensko má kontinentálne klímu s rozmanitými teplotami a zrážkami počas roka. Preto je vhodné použiť prechodný typ trávy, ktorý je kombináciou chladnomilných a teplomilných tráv. Takýto typ trávy dokáže prežiť aj extrémne horúce alebo studené podmienky.

 • Zoysia grass — Tento typ trávy má dobrú odolnosť voči chladu. Tráva rastie husto a zelene a udržuje si farbu po väčšinu roka. Cena za 1 kg semien je približne 20 €.
 • Tall fescue — Tento typ trávy je odolný voči suchu, tieni a zaťaženiu. Tráva má široké listy tmavozelenej farby a rastie rýchlo. Cena za 1 kg semien je približne 10 €.
 • Kentucky bluegrass — Tento typ trávy je populárny pre svoju jemnú textúru a svetlozelenú farbu. Tráva sa dobre regeneruje po poškodení a tvorí hustý koberec. Cena za 1 kg semien je približne 15 €.

Tip:
Zalievajte trávnik vždy ráno tak bude tráva v noci suchá a predídete výskytu slimákov. Slimáci sú najaktívnejší v noci vo vlhkom prostredí.

Galéria

Foto: Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Vhodná technika pre vašu
záhradu TU <<

 

 

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  úplne súhlasím.
  Trávník je číslo 1 aj v týchto horúčavách.
  Máme doma trávnik všade kde sa dá a je to neporovnateľné so záhradami, kde majú na veľkej časti plochy beton.
  A ak sa to kombinuje ešte aj s veľkým počtom stromov, tak míňať peniaze na klimatizáciu vôbec netreba

 2. Dobrý deň,
  Prírodný trávnik je určite oveľa lepší.
  Estetickej, šetrnejší k prírode a hlavne teraz keď prší a všade zaplavuje tak aspoň pohlcuje vodu.

Komentáre