5 overených trikov, ktoré vám čistenie terasy zjednodušia

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Exteriér

5 overených trikov, ktoré vám čistenie terasy zjednodušia

Čistenie terasy parný vysokotlakový čistič

Časté výkyvy počasia, dážď, sneh, padajúce lístie… to všetko prispieva k znečisteniu terasy, ktorého sa chceme pred letnými mesiacmi zbaviť. Základom peknej terasy je totiž jej pravidelné čistenie. Prinášame vám preto 5 tipov, ktoré vám čistenie terasy zjednodušia.

1. Čistenie terasy bez chemikálií

Najjednoduchším spôsobom čistenia terasy je obyčajná mydlová voda. Stačí vytvoriť penistú zmes, ktorú budete na dlažbu nanášať pomocou tvrdšej kefy. Takýmto spôsobom sa dajú pekne vyčistiť aj špáry. Táto metóda má ale jednu výraznú nevýhodu. Vďaka jej fyzickej a časovej náročnosti nie je vhodná pre každého.

 

 

2. Vysokotlakový čistič na terasu

Vysokotlakové čističe sú známe vysokým komfortom používania a vynikajúcou efektivitou čistenia. Pred čistením by ste mali terasu zbaviť väčšej špiny, akou sú listy a drobné vetvičky.

Náš TIP:
Ak je vonku vlhké či chladné počasie, nenechávajte na terase žiadne nechránené kovové doplnky. Ich korózia by mohla znečistiť dlažbu a sťažiť jej údržbu.

Ak to váš čistič podporuje, nezabudnite naplniť aj nádobku na saponát. Čo sa týka tlaku, na bežné pravidelné čistenie používajte strednú úroveň.

3. Bielidlo na čistenie terasy

Ak nemáte vysokotlakový čistič a radi by ste si čistenie terasy trochu uľahčili, môžete použiť bielidlo. Pred použitím sa ale uistite, že je vaša terasa pokrytá prírodnými dlažobnými kockami. U ostatných variant by mohlo bielidlo spôsobiť postupnú stratu farieb.

Pre čistenie terasy bielidlom najskôr zmiešajte 1 diel bielidla s 5 dielmi vody. Čistiť môžete opäť tvrdou kefou, ale používajte aj ochranné rukavice.

Dávajte si pozor, aby sa prípravok nedostal na okolitú zeleň, pre ktorú je toxický. Vďaka tejto vlastnosti vám bielidlo vyčistí terasu aj od machu či buriny.

Čistenie terasy parný vysokotlakový čistič

4. Octová voda pomáha aj terase

Ocot je univerzálny čistič povrchov, ktorý si poradí aj s vodným kameňom. Najskôr si pripravte zmes, ktorá bude obsahovať ocot a vodu v pomere 1:1. Z terasy následne odstráňte všetok záhradný nábytok a burinu. Zmes rozlejte rovnomerne po terase a nechajte 20 minút pôsobiť. Nakoniec kachličky prejdite kefou a opláchnite vodou.

5. Sóda bikarbóna na mierne znečistenie

Ak nemáte na terase rozrastenú burinu alebo mach, na čistenie vám môže stačiť aj sóda bikarbóna. Rozmiešajte v 4 litroch vody šálku jedlej sódy a následne zmes rozlejte na terasu. Prípravok nechajte pôsobiť 30 minút a následne povrch opláchnite čistou vodou.

Najúčinnejší spôsob čistenia terasy je za požitia vysokotlakového čističa. Ak ho však doma nemáte, existuje viacero spôsobov, ako sa o terasu postarať. Pred zvolením metódy sa ale uistite, že je pre vaše kachličky vhodná a nepoškodí ich povrch.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Spomínané čističe
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre