5 tipov ako sa vyznať vo svete podláh

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Podlahy a krytiny

5 tipov ako sa vyznať vo svete podláh

Dizajnová laminátová podlaha Shufflewood 5 tipov ako sa vyznať vo svete podláh a nezblázniť sa

Stresuje vás už len pri pomyslení na to, že potrebujete novú podlahu? Alebo patríte skôr do skupiny ľudí, ktorí sa na celý proces výberu, renováciu a následné pokladanie plávajúcej podlahy naozaj tešia? Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, vám prinášame 5 užitočných tipov. Tie vám pomôžu sa vyznať vo svete podláh.

 

 

Ak plánujete zakúpiť novú podlahu, pravdepodobne vám napadnú dve otázky. Prvou sú súčasné trendy v oblasti podláh. Krytinu nemeníme často a preto sa chcete uistiť, že výber dodá vášmu domovu šmrnc a bude nadčasový. Nie je nad spokojnosť, keď si po rokoch poviete, že vybraná podlaha je stále štýlová.

Druhá otázka sa týka pokládky – pustíte sa do inštalácie a výberu svojpomocne, alebo si necháte poradiť od odborníkov a spoľahnete sa na ich služby? Tu je nutné poznamenať, že existujú 2 druhy inštalácie podláh. Lepenie podlahy a využitie kliku, teda takzvaný plávajúci spôsob pokládky. Od vybraného spôsobu závisí náročnosť inštalácie podlahy.

Svet sa vyvíja, podlahy s ním. Drevené, kompozitné, vinylové, laminátové, korkové?

Za uplynulé dve dekády sa svet výrazne zmenil, odvetvie podláh nie je výnimkou. Pribudli inovácie, materiálové zlepšenia, zaujímavé dekory a štruktúry. Dnes vie vhodne zvolená podlaha vytvoriť krásny a zdravý interiér.

Plávajúca podlaha svet podláh
Zdroj: David Libeert / CC BY 4.0

V závislosti od rozpočtu a preferencií si viete zvoliť skutočné drevené podlahy, alebo ich imitáciu v podobe kompozitných či laminátových podláh. Aj tie sú dnes na vysokej úrovni a záleží tak len na vašich možnostiach. A tiež preferenciách.

Zvážiť musíte aj to, že podlahy v kúpeľni či v kuchyni si vyžadujú iné parametre ako ostatné miestnosti. Netreba preto zabúdať na účel miestnosti a frekvenciu používania, aby ste vedeli, čo máte od podlahy očakávať. Je to vodeodolnosť, výdrž, mäkkosť, odolnosť pri záťaži, izolácia? Čítajte ďalej naše tipy na výber správnej podlahy.

1. ŠTUDUJTE. ČÍTAJTE. SPOZNÁVAJTE DRUHY PODLÁH.

Druhov podláh je nepreberné množstvo. V skratke si ich predstavíme. Vinylové podlahy sú 100% syntetické a ich základ tvoria sklenné vlákna s PVC vinylovým a plastifikačným povlakom. Určitou nadstavbou vinylu sú kompozitné SPC podlahy, ktoré sa podľa odvetvových štatistík tešia ešte vyššej popularite. Kompozit je materiál súčasnosti, ktorý už predbehol aj technologicky starší vinyl.

Laminát je dnes stále najrozšírenejší materiál, opäť ide o syntetický produkt vyrobený z drevovláknitých dosiek s nalepeným vzorom materiálu. Okrem dreva majú dekory aj podobu tehly či kameňa. Na vrchnej strane laminátovej podlahy je ochranná vrstva. Tento druh je ekonomicky výhodný, avšak môže pripomínať plast vzhľadom aj na dotyk. Navyše, pri kontakte s vodou má tendenciu šmýkať sa. Preto sa neodporúča do kúpeľní alebo práčovní.

Laminátová podlaha Dub Toscolano tabakový svet podláh
Rustikálny dekor laminátovej podlahy Dub Toscolano tabakový. Zdroj: www.egger-home.sk

Z hľadiska inštalácie je pokládka laminátovej podlahy pomocou plávajúceho systému užívateľsky menej náročná. Ak máte podlahové kúrenie, hoci existujú lamináty vhodné aj pre takéto priestory, no rozhodne sú aj vhodnejšie materiály.

Trvdé drevo. Skutočné. S drevenou podlahou nemôžete urobiť chybu. Je prírodná, ekologická, odolná a prirodzene obnoviteľná. Prakticky jednou z mála nevýhod je vyššia cena a fakt, že drevo nie je vodotesné. Preto sa neodporúča sa do práčovní, kúpeľní alebo suterénov.

Drevená podlaha na podlahové kúrenie vám prinesie relaxáciu – ak sa drevo príjemne nahreje, chôdza naboso je ako raj na zemi. Je vhodné na teplovodné aj elektrické kúrenie. Pri pokladaní drevenej podlhy si dajte pozor na čistý, suchý podklad. Väčšinou sa odporúča aklimatizovať podlahy v miestnosti aspoň 4 dní pred inštaláciou.

Posledným typom, ktorý spomenieme, je korkový materiál. Tu je výhoda jednoznačná – oproti niektorým iným druhom je oveľa tichší, mäkší a teplejší. Vďaka vlastnostiam samotného korku má podlaha schopnosť udržať teplo a je rovnako príjemná na dotyk.

Je zložená z drevovláknitej nosnej HDF dosky, ktorá chráni pred napúčaním, ale nie je 100% vodeodolná, a preto nie je vhodná do kúpeľne. Naopak, korková podlaha je priam ideálna do detských izieb, kde vytvorí príjemné prostredie aj počas hrania sa na zemi. Hoci pri korkovej podlahe nehrozia tepelné straty aj keď vonku mrzne, je vhodná aj pri podlahovom kúrení, a to na teplovodné aj elektrické kúrenie.

2. POROVNÁVAJTE VLASTNOSTI PODLÁH

Podlahy sa medzi sebou líšia vo vlastnostiach, funkciách, dizajne. Aby ste pochopili význam podlahy, treba poznať ich vlastnosť. Ak vyberáte podlahu do kupeľne, chodby či kuchyne, ich parametre sa líšia. Musíte vyberať z podláh, ktoré majú vodeodolné vlastnosti a vďaka svojej technologickej vyspelosti zvládnu styk s vodou.

Pri výbere podlahy do obývačky či spální, detskcýh izieb, myslite na frekvenciu ich užívania. Aby nedošlo k rýchlejšiemu opotrebovaniu, voľte odolný materiál a kvalitného výrobcu. Medzi tých radíme značky PARADOR, EGGER či AFIRMAX.

Odolná podlaha svet podláh
Zdroj: www.egger-home.sk

Podstatnou vlastnosťou, ktorú sme načrtli v predošlých paragrafoch, je akustická izolácia podlahy. Mať dobré vzťahy so susedmi je na nezaplatenie, takže hľadáme podlahy na elimináciu kročajového zvuku. Izolácia v podlahe zároveň funguje aj ako tepelný izolant.

Odolnosť podlahy vychádza z nášľapnej vrstvy, ktorá je v priamom kontakte s prevádzkou v miestnosti. Musí mať dostatočnú pevnosť alebo odolnosť voči poškodeniu či prerezaniu. Odolnosť voči vode je čoraz populárnejšou vlastnosťou.

Vodeodolné podlahy, napríklad PARADOR HYDRON 600, zvyknú byť odlíšené už v názve od ostatných podláh. Výrobcovia ich označujú tiež ako H2O floor, water-resistant alebo waterproof. Vodeodolnosť sa môže líšiť – rádovo od pár hodín až do 72 hodín.

Málo diskutovanou vlastnosťou je antistatická úprava, teda schopnosť odvádzať elektrostatický náboj skôr, než sa dostane na hranicu ľudskej citlivosti. Síce to nevnímame, ale antistatická vlastnosť podlahy vám zabezpečí pohodlie pri chôdzi. Keď po podlahe kráčate, nepocítite výboj.

3. INŠPIRUJTE SA. SKÚŠAJTE A VIZUALIZUJTE

Pri množstve rôznych farebných variácií, vzoroch dreva a kameňa sa vám môže až hlava zatočiť. Ktorý dekor vybrať? Najlepšie to zistíte tak, že v dlhšom časovom horizonte sledujete množstvo inšpirácii. A kde nájsť inšpiráciu?

Okrem tradičných zdrojov ako sociálne siete sú to stránky výrobcov, predajcov podláh alebo aj osobná návšteva predajne. Tu uvidíte naživo vzorky podláh a môžete si ich aj vyskúšať – prezrieť a ucítiť textúru, teplotu a podobne.

Pomocnú ruku vám podajú aj rôzne aplikácie, ktoré vám priamo v priestore ukážu rôzne druhy podláh. Takou je aj PARADOR Room Designer, vďaka ktorému si viete digitálne prezrieť vašu miestnosť s kvalitným podlahami na jedno kliknutie.

4. PORADŤE SA S ODBORNÍKOM

Áno, podlaha je investícia. A pri nej je dobré poradiť sa. Školení profesionáli vám vlastnosti a rozdiely medzi podlahami vysvetlia a pomôžu v rozhodovaní. V ideálnom prípade, ktorý reprezentujú vyškolení predajcovia partnerských predajní distribučnej spoločnosti SOLIDWAY, si volíte vhodný dekor. Ostatné vám poradia k vašej spokojnosti.

Ak už máte predstavu, pripravte si vopred otázky, na ktoré nemáte ešte odpoveď, rozmery plochy a účel miestnosti. Ak máte vybranú podlahu, ale nie ste si istí, či je vhodná do danej miestnosti, pýtajte sa. Ak nechcete časom podlahu opäť meniť, tak je výber správnej podlahy a jej pokládka ešte dôležitejšia ako cena, za ktorú ju viete kúpiť.

Vďaka odborníkovi spoznáte rôzne značky, ktoré sa od seba líšia materiálmi a výrobou. Medzi populárne a desiatkami tisíc domácností preverené značky podláh patria PARADOR a EGGER, alebo novinka na trhu AFIRMAX. Pýtajte si tieto podlahy a máte takmer istotu, že nestúpite vedľa.

5. MAJTE RADOSŤ UŽ ZO SAMOTNÉHO VÝBERU

Aj keď vybrať podlahu je niekedy pekný oriešok, nezabúdajte na to užiť si proces výberu – ide predsa o vaše budúce bývanie. Neviete sa rozhodnúť medzi dvoma takmer identickými dekormi? Nezaťažujte sa a vyberte si ktorýkoľvek. Naozaj.

Po krátkom čase užívania si zvyknete a nebudete riešiť, či ste si zvolili správne.

Kvalitná podlaha má predsa prispieť ku kvalitnejšiemu a spokojnejšiemu životu. Takže vyberajte síce s rozumom, ale nenechajte voľbu, aby vás prenasledovala ešte dlho po nainštalovaní novej podlahy.

Základom je správne zvolený materiál podlahy, kvalitná značka, dobrá pokládka a jeden z dekorov, ktorý sa vám páči. V takto zrenovovanom domove sa budete cítiť dobre. Dlhodobo.

Galéria

Foto: Solidway, Parador, Egger

Solidway logo
www.solidway.sk

>> Zariaďte si domov vhodnými bytovými
doplnkami Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre