Plánujete obnovu či začínate zariaďovať novostavbu a hľadáte inšpirácie na nové podlahy?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPodlahy a krytiny

Plánujete obnovu či začínate zariaďovať novostavbu a hľadáte inšpirácie na nové podlahy?

Plánujete obnovua hľadáte inšpirácie na nové podlahy

Máte pravdu, je to náročná úloha, nakoľko podlahoviny dávajú základ novým interiérom. Výber novej podlahy je doslova a do písmena umenie. Podlaha v dome musí byť ideálne rovná a musí byť aj pevná aj na 100 rokov! Jej povrchová úprava je však ešte dôležitejšia, pretože “ju” budete mať tých sto rokov dennodenne na očiach. Aká je tá najkrajšia, najfunkčnejšia a vydrží všetky spôsoby namáhania a údržby?

Plánujete obnovua hľadáte inšpirácie na nové podlahy

Po podlahe chodíme bosou nohou, papučami, topánkami, ale aj v gumákoch! Podlahu teda nešetríme a nároky na ňu sú vysoké. Ako odstrániť špinu, ktorá sa pri nešetrnom užívaní na podlahách uloží, tak aby jej kvalita a aj elegancia vydržali dlho? Už z týchto otázok je zrejmé, že výber podlahovej krytiny je náročný úkon, navyše ho musíte urobiť vy, neodborníci.

Východiská pri výbere

Podlahová krytina sa skladá z niekoľkých vrstiev, ktoré sú z rôznych materiálov. Najdôležitejšou vrstvou podlahy je tzv. nášľapná vrstva, ktorá má určitý stupeň tvrdosti a podľa toho odoláva (alebo neodoláva) oteru od chôdze v topánkach. Všeobecne platí, že sú miestnosti, ako napríklad predsieň, kuchyňa, obývačka (priestor dennej zóny v otvorených dispozíciách), ktoré sú najviac namáhané. To isté je aj v prípade detskej izby. V určitom veku dieťaťa, ktoré má už školské povinnosti a musí sedieť pri písacom stole, je toto miesto rozdielne namáhané od koliesok či nôh stoličiek. Podlahová krytina by tu preto mala byť odolná voči oteru i znečisteniu. Súčasne je potrebné, aby sa dala jednoducho a bezproblémovo udržiavať v čistote.

Samostatnej pozornosti podlieha podlahová krytina v kuchyni. Podlaha v nej by mala byť bezpečná a dostatočne odolná voči „úrazom“, pádom kuchynského riadu, znečisteniu i neustálemu pohybu členov rodiny. Ešte pred pár rokmi platili určité nepísané pravidlá, aký druh materiálu na podlahy sa uprednostňuje do jednotlivých miestností. Vďaka technológiám a novým materiálom, ktoré odolávajú vlhkosti či vysokej záťaži, ani toto už nie je obmedzujúcim kritériom, a tak, napríklad aj v kúpeľni je už bežne vidieť drevené podlahy, ktoré boli predtým určené výlučne do obývačiek.

Plánujete obnovua hľadáte inšpirácie na nové podlahy

Pojem – plávajúca podlaha

Väčšina realizovaných podláh súčasnosti sú plávajúce podlahy. Bežne tento pojem ľudia používajú, ale väčšina ľudí nerozozná technické riešenia takýchto typov podláh. Pritom je to veľmi jednoduché! Plávajúca podlaha nie je pevne spojená s podkladom. Plne postačí, ak medzi podlahu (krytinu) a podklad vložíte zvukovú izolačnú vrstvu – a vytvorili ste plávajúcu podlahu. Obyčajne a najčastejšie sa to týka laminátových a (nelepených) drevených podláh ukladaných na tzv. klip. Najznámejším materiálom sú laminátové podlahy. V dnešnej interiérovej architektúre sú najobľúbenejšie. Možno aj preto, že svojou cenou sa radia k najlacnejším podlahovým krytinám, prípadne cenové rozpätie je také široké, že si v ňom svoju podlahu dokáže vybrať každý. Ďalšou výhodou laminátových podláh je nenáročná pokládka. Z estetického hľadiska laminátové podlahy nemajú konkurenciu. Ich možnosti vzorov, farieb a štruktúr sú neobmedzené.

Ako sa orientovať v laminátových

Laminátové podlahy odolávajú rôznemu stupňu zaťaženia a podľa toho ich treba vyberať pre jednotlivé miestnosti a priestory v interiéri. Pre súkromné rodinné účely sú vhodné napr. záťaže v triede 21, 22, 23, teda pre predsieň, ale aj obývačky a chodby. Najčastejšie laminátové podlahy sú dvojvrstvové a trojvrstvové. Laminátové podlahy sú pre podlahové vykurovanie tiež vhodné. Aj tu však platí pravidlo pevnej fixácie k podkladu, vtedy sa zlepší tepelná vodivosť materiálu parkety. Plávajúca podlaha sa podkladá separačnou vrstvou (kročajová útlmnosť) a tá musí byť pri podlahovom kúrení špeciálna (nie 3 mm pena). Vyšší tepelný výkon má podlaha vtedy, keď sa pod vrchnú vrstvu vkladá vhodná útlmová fólia.

Laminátové Podlahy

Ako protihlukovú krokovú izoláciu je vhodné použiť len materiály s vysokou tepelnou vodivosťou, napr. „uhlíkový papier“. Prípadné obavy z nežiaducich dôsledkov tepelnej rozťažnosti laminátových podláh vplyvom zmien teploty sú neopodstatnené. Pod laminátovú podlahu odporúčame systémy s maximálnym výkonom 100 W/m2! Nízka cena, ľahká údržba, jednoduchá montáž, dlhá životnosť a skutočne široká škála rôznych vyhotovení. Toto sú základné benefity plávajúcich podláh. A ešte jeden argument. Na povrchu nebude táto podlaha nikdy taká chladná ako keramická dlažba.

Neprehliadnite:
7 tipov pre výber podlahy, ktorá bude vhodná aj pre vašich domácich miláčikov

Keramické podlahy

Z pohľadu rýchlosti nahriatia a aj odovzdávania a šírenia tepla z podlahových kúrení je keramická dlažba tou najvhodnejšou krytinou pre tieto systémy kúrenia. Dlažby sa k základnej (statickej) vrstve, kde je položený vykurovací „had“, pevne prilepia. Dlažba má vysokú objemovú hmotnosť a do tejto hmotnosti sa teplo akumuluje. Rýchlo sa zahreje, a tak je oveľa rýchlejšie príjemná na dotyk bosej nohy. Aj pri elektrickom kúrení sa jej hmotnosť vypláca. Naakumulované teplo v štruktúre – hmote dlažby má vyššiu tepelnú zotrvačnosť. Vyššia objemová hmotnosť je teda prínosom pre rýchlosť prestupu tepla z betónového poteru či anhydritu, v ktorom sú zaliate vykurovacie rúrky alebo káble elektrického vykurovania.

Plánujete obnovua hľadáte inšpirácie na nové podlahy

Nevýhodou keramickej dlažby je, že počas obdobia, keď sa nekúri (t.j. na skorú jeseň a neskorú jar), cítite mierny nedostatok tepla na bosú nohu. Používa sa najmä do predsiení, kuchýň, kúpeľní a aj obývacích izieb. Pri elektrickom systéme vykurovania možno správnou reguláciou – podlahovým snímačom riadiť nielen teplotu v priestore, ale aj v podlahe a eliminovať nedostatok keramických podlahových krytín, teda pocit chladu v prechodných obdobiach. Takže podlahový snímač zabezpečí správnu teplotu po­dlahy z hygienického hľadiska (27 °C) v potrebnom časovom horizonte (napr. ráno po dobu 1 hod.). Tepelná zotrvačnosť kytiny – dlažby potom ešte nejaký čas ohrieva interiér.

Drevené podlahy

V porovnaní s laminátovými podlahami sú drahšie, dokonca veľakrát náročnejšie aj na pokládku s povrchovou úpravou a aj údržbu. V ich prospech však hovorí to, že sú kupované na celý život, ďalej ich dizajnová nadčasovosť – neexistuje obdobie, kedy by neboli v móde, majú eleganciu, interiéru dokážu dať neopakovateľné čaro, na dotyk je to hrejivá a príjemná podlaha.

V prospech drevených podláh hovorí aj to, že je to prírodný a prirodzený prvok so schopnosťou vytvoriť tepelnú pohodu, ktorý má schopnosť absorbovať a rovnako aj uvoľňovať vlhkosť zo vzduchu. V čase, keď sa nevykuruje, je drevená podlaha príjemná na dotyk bosej nohy a nevyvoláva pocit chladu. Drevo je však aj dobrý tepelný izolant, a tak voľba typu dreviny a jej hrúbka je pri „podlahovkách“ veľmi dôležitá. Veľký vplyv na tepelnú vodivosť má predovšetkým hustota dreva. Aby bolo odovzdávanie tepla efektívne, tak platí podmienka: Vždy si overte, aby tepelný odpor vrchnej podlahy z dreva R bol max. do 0,10 m2 K/W.

Drevene podlahy

Vďaka moderným dizajnom povrchov a farebnosti sa linoleum, marmoleum či vinylové podlahy opäť začínajú využívať čoraz častejšie. Ponuka vzorov je mimoriadne bohatá. Je to materiál vhodný pre inštaláciu podlahového kúrenia. Dôležitá je hrúbka linolea, vinylu… stačí 2 – 2,5 mm. Na hrubú podlahu, v ktorej je uložený „had“ podlahového kúrenia, sa táto povrchová úprava ukladá bez akejkoľvek izolácie, teda ani kroková tenká izolácia sa neinštaluje.

Pre použitie je nevyhnutný absolútne rovný podklad. Vytvorí sa samonivelačnou hmotou. Aby nedošlo k nechceným zmenám povrchu krytiny, musia sa vrstvy týchto nových podláh ukladať na vyschnutý poter. Spravidla by mal betón schnúť minimálne 80 dní a anhydritový poter min. 1 mesiac. Táto podmienka platí pre všetky typy povrchov. Stavebná vlhkosť poškodí všetky typy podláh, a tak jej venujte tiež pozornosť v tej chvíli, keď idete pokladať novú podlahovú krytinu.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné čističe podláh
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre