Fakty, rady a tipy: plastové alebo drevené okná

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Fakty, rady a tipy: plastové alebo drevené okná

Plastové alebo drevené okná

Rozmýšľate ktoré okno by sa vám viac hodilo do domu, bytu alebo chalupy? Chystáte sa vymieňať alebo osádzať plastové alebo drevené okná? Neviete sa rozhodnúť, ktorý typ by bol pre vás lepší? Tak tento článok o oknách je potom určený pre vás.

 

 

Zamysleli ste sa niekedy ako sa správajú plastové okná pri nízkych a vysokých teplotách?

Ak nie, tak sa pozrime sa na plastové a drevené okná z iného uhla pohľadu. Žijete v horách? Budú vaše nové okná dlhodobo vystavené slnečnému žiareniu? Tieto otázky vyvolávajú zásadnú otázku. Záleží pri výbere medzi plastovými a drevenými oknami na nadmorskej výške? Odpoveď je jasná a prekvapivo sa na nej zhodujú zarytí odporcovia aj zástancovia plastových okien. Všetci prikyvujú a hovoria ÁNO.

Čo nám hovorí fyzika?

Všetky materiály menia svoj objem so zmenou teploty, zvyčajne sa rozpínajú. Keď teplota klesá, látky sa zmenšujú. Napätia v materiáli spôsobené teplotnou rozťažnosťou alebo zmršťovaním sú veľmi vysoké, a ak sa týmto zmenám zabráni, materiál sa deformuje a môže dokonca prasknúť. Je preto logické, že tepelným zmenám v materiáli sa musí prispôsobiť a konštrukcia okien musí byť zvolená tak, aby táto expanzia bola možná. Preto zvyčajne nie je príčinou prasknutia okenného rámu nevhodný výber materiálu, ale zlá konštrukcia alebo nedbalá montáž okna.

Ako využívať výhody plastových okien?

Aby ste si mohli užívať úspory, bez údržbovú prevádzku a vynikajúce izolačné vlastnosti, ktoré jednoznačne prinášajú plastové okná, je potrebné brať do úvahy teploty, ktorým budú okná vystavené. Je asi zrejmé, že rovnaké okná, ktoré sú vystavené dlhodobo nízkym teplotám, budú mať kratšiu životnosť ako okná v Podunajskej nížine. To isté však bude platiť aj pre drevené okná.

Všetci vieme, že plastové okná majú vo všeobecnosti veľmi priaznivé fyzikálne vlastnosti. Na využitie týchto vlastností je potrebné použiť správny profil so správnou hrúbkou pre nízke teploty. Plastové okná majú tiež zvýšenú odolnosť voči poveternostným vplyvom a korózii a sú odolné voči väčšine čistiacich prostriedkov.

Ako sme na tom teda s nízkymi teplotami

Drevo alebo plast? Vhodnosť okien do priestorov s nižšími teplotami jednoznačne závisí od kvality použitého materiálu. Napríklad drevené okná vyrobené v minulosti z prirodzene vysušeného dreva sú na tom oveľa lepšie ako dnešné okná, ktoré sú vyrobené z dreva, ktoré prešlo skráteným priemyselným procesom sušenia. To je nesporné. Rýchlo schnúce drevo sa neprispôsobuje tak dobre nepriaznivým poveternostným podmienkam a nasáva späť vlhkosť. To vedie k namáhaniu a deformácii dreva.

Montaz plastoveho okna

S postupom času majú drevené okná opačný problém ako plastové. Prvá generácia plastových okien, vrátane tých z 90. rokov, bola vyrobená z PVC materiálu, ktorý mal jednu malú chybu. Zmäkčovadlá použité pri výrobe profilu sa časom opotrebovali a materiál stratil svoju pružnosť a húževnatosť pri nižších teplotách. Tento problém sa však časom odstránil a nová generácia plastových okien si teraz bez problémov poradí s nízkymi teplotami.

V súčasnosti sa na výrobu plastových okien používa nový materiál PVC bez zmäkčovadiel, ktorý sa vyrába z pôvodného granulátu technológiou vytláčania. Surovina sa zahreje a premení na plastovú hmotu, ktorá sa pod tlakom vtláča do foriem na výrobu konečného profilu. Ako sa táto kvalitatívna zmena prejavila v praxi?

Životnosť dnešných plastových okien sa výrazne predĺžila a dostatočne spĺňajú vysoké nároky kladené na okenné otvory 21. storočia. Dnešné plastové okná oveľa lepšie odolávajú nízkym teplotám, a preto sú vhodné na použitie vo vyšších nadmorských výškach.

Majú vysoké teploty vplyv na výber materiálu?

Aj keď žijete v slnečných oblastiach s miernymi zimami, pri výmene starých okien za nové musíte zvážiť všetky aspekty. Samozrejme, nemusíte sa obávať deformácie materiálu spôsobenej nízkymi teplotami. Vo vzduchu je však stále prítomná vlhkosť, ktorá ohrozuje drevené okná, a navyše do hry vstupuje zvýšené ultrafialové žiarenie, ktoré spôsobuje starnutie a postupnú degradáciu farby.

Plastové okná sú na tom o niečo lepšie, ale aj tu treba mať na pamäti, že aj súčasné kvalitné PVC, z ktorého sa okná v súčasnosti vyrábajú, je termoplastický materiál citlivejší na vyššie teploty. Pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu sa povrch rámu zahrieva. Pri bielej farbe je to zvyčajne 40 až 50 °C a pri tmavších farbách približne 80 °C alebo viac.

Galéria

Foto: Freepick
Redakcia

>> Kvalitné plastové okná
za dobrú cenu TU <<

 

 

Komentáre