Obrovské zrkadlo v Rjukan: Ako priviesť slnko do tieňa položeného mesta

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Obrovské zrkadlo v Rjukan: Ako priviesť slnko do tieňa položeného mesta

Obrovské zrkadlo v Rjukan: Ako priviesť slnko do tieňa položeného mesta

Rjukan je malebné mestečko v južnom Nórsku, ktoré leží v hlbokom údolí medzi dvomi impozantnými horami. Je to krásne miesto, ale má jeden háčik: šesť mesiacov v roku je Rjukan ponorený do tieňa, pretože slnečné lúče nikdy nedosiahnu priamo na mesto. Občania Rjukanu tak museli žiť bez priameho slnečného svitu a jeho blahodarných účinkov na náladu a zdravie.

 

 

To sa však zmenilo v roku 2013, keď bol na vrchole hory nad mestom nainštalovaný Solspeilet, teda slnečné zrkadlo. Ide o počítačom riadený systém troch obrovských zrkadiel, ktoré odrážajú slnečný svit dole do mesta. Zrkadlá sú umiestnené 450 metrov nad mestom a sú programované tak, aby sa pohybovali so slnkom a každých 10 sekúnd upravovali svoj uhol tak, aby udržiavali stály lúč svetla smerujúci na Rjukan.

Slnecne luce v Rjukan
Zdroj foto: theatlantic.com

Nápad na slnečné zrkadlo nebol nový. Už pred sto rokmi ho mal Sam Eyde, zakladateľ a priemyselník Rjukanu, ktorý sa staral o svojich zamestnancov pracujúcich v továrňach na umelé hnojivá. Eyde si uvedomoval, že ľudia potrebujú slnko pre svoju pohodu a produktivitu, ale nemal vtedy Eyde však nemal vtedy technológiu, ktorá by umožnila realizovať jeho plán. Namiesto toho postavil Krossobanen, lanovú dráhu, ktorá mohla prevážať obyvateľov Rjukanu, väčšinou jeho zamestnancov spoločnosti Norsk Hydro, z mesta hore do slnečného svitu na horách.

Vďaka slnečnému zrkadlu už však miestni nemusia jazdiť Krossobanen 814 metrov hore po hore, aby dostali dávku slnečného svitu, hoci lanovka stále funguje a je obľúbená. Spočiatku neboli všetci obyvatelia presvedčení, že slnečné zrkadlo stojí za peniaze. Investícia stála v tom čase (asi 778 000 dolárov), peniaze, ktoré mnohí považovali za lepšie vynaložené. Bolo to nič viac ako trik, niektorí argumentovali, veľa peňazí za malý kúsok slnka.

Ale mnohí z týchto kritikov sa čoskoro zmierili, keď zrkadlá pomohli dostať Rjukan na mapu. Medzinárodná pozornosť pomohla vyvolať novú vlnu turizmu a ľudia stále navštevujú Rjukan, aby stáli v svetle Solspeilet.

Slnečné zrkadlo je tak nielen technickým a estetickým zázrakom, ale aj symbolom ľudskej tvorivosti a túžby po lepšom živote. Zrkadlo ukazuje, že aj v najtemnejších časoch je možné nájsť svetlo a teplo.

Ako povedal Martin Andersen, iniciátor projektu: “Slnko je najdôležitejšia vec na svete.”

Počuli ste už o zrkadlovom dome?

Ak hľadáte originalitu bývania tak ste tu správne. Dnes si povieme o firme Oodhouse zaoberajúcej sa vývojom hotelov, ktorá bola založená v roku 2018 dvomi bratmi Jaakom a Andreasom Tiikom. Tím Oodhouse má viac ako 19 rokov skúseností v stavebnom sektore. Za pár rokov činnosti vyvinuli projekty Oodhouse pre klientov po celom svete od Ghany po Kaliforniu až po Island. Spoločnosť ponúka atraktívne bývanie priamo späté s prírodou. Atraktívny a domestikovane zariadený interiér vás očarí.

Zrkadlovy dom
Zdroj foto: oodhouse.com

Nádherné  zrkadlové domy sú prefabrikované domy, ktoré majú tri strany pokryté zrkadlovými panelmi. Tieto domy sú navrhnuté tak, aby sa splynuli s okolitou krajinou a ponúkali nádherné výhľady.

Pýtate sa, ako taký dom postavíte?

Vy nemusíte robiť nič, o všetko sa postará vyškolený tím, ktorý stavbu postaví na kľúč, vrátane dopravy, montáže a inštalácie.

Aké typy domov sú v ponuke?

  • Signature Houseje najmenší a najlacnejší model s celkovou plochou 21,1 m². Má jednu spálňu, kúpeľňu a obývaciu izbu s kuchynkou. Je ideálny pre jednu alebo dve osoby, ktoré hľadajú útulný a moderný priestor. Cena takého domu sa pohybuje od 74 900 €.
  • Möön Houseje väčší a luxusnejší model s celkovou plochou 25,4 m². Má jednu spálňu, kúpeľňu a obývaciu izbu s kuchynkou a krbom. Je ideálny pre dve alebo tri osoby, ktoré hľadajú komfortný a elegantný priestor. Cena domu je od 136 400 €.
  • Glääzy Houseje najväčší a najexkluzívnejší model s celkovou plochou 26,4 m². Má jednu spálňu, kúpeľňu a obývaciu izbu s kuchynkou a veľkým oknom. Je ideálny pre dve alebo tri osoby, ktoré hľadajú priestorný a svetlý priestor. Cena tohto domu je od 134 600 €.
Zrkadlovy dom
Zdroj foto: oodhouse.com

Zrkadlové domy je tiež možné prispôsobiť podľa individuálnych potrieb a preferencií. Je možné zvoliť rôzne farby, materiály, vybavenie a doplnky. Je tiež možné pridať saunu alebo iné prvky. Sú vyrábané v Európe z kvalitných materiálov a technológií. Sú energeticky účinné, odolné voči poveternostným vplyvom a ľahko prenosné. Sú tiež certifikované podľa európskych noriem.

Môže krupobitie poškodiť zrkadlá na dome?

Odpoveď je áno, krupobitie môže poškodiť zrkadlá ak sú krúpy rýchle a veľké čo môže viesť k úniku vody, stratám tepla a zhoršeniu vzhľadu domu. No treba brať do úvahy, že zrkadlá boli navrhnuté tak, aby vydržali. Sú vyrobené z bezpečnostného skla, ktoré je pevné a nepraská ľahko. Tiež sú pokryté UV ochrannou vrstvou, ktorá zabraňuje vyblednutiu a poškodeniu. Ak by sa však stalo, že krupobitie poškodí zrkadlá, je možné ich opraviť alebo vymeniť. Spoločnosť Oodhouse ponúka servis a údržbu a aby sme to neplatili zo svojho vrecka, je tiež možné si dať dom poistiť.

Zrkadlové domy z ponúkajú jedinečný zážitok z bývania v harmónii s prírodou.

Galéria

Titulná foto: en.visitrjukan.com
Redakcia

>> Zaujímave zrkadlá do interiéru
nájdete TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre