Jednoizbový byt vs garsónka. Poznáte rozdiel a výhody?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérIzby

Jednoizbový byt vs garsónka. Poznáte rozdiel a výhody?

Jednoizbovy byt vs garsonka poznate rozdiel a vyhody

Pri hľadaní nového bytu sa celkom iste stretnete s ponukami jednoizbových bytov, ale aj garsónkami. Je dôležité poznať rozdiel medzi garsónkou a jednoizbovým bytom a uvedomiť si, že oba byty majú svoje výhody, ale aj nedostatky. Prečítajte si náš článok jednoizbový byt vs garsónka a nedajte sa nachytať.

 

 

Štyri steny urobia veľký rozdiel

Základným rozdielom medzi garsónkou, označovanou aj ako byt 1kk, a jednoizbovým bytom je ich priestorové riešenie.

Jednoizbový byt pozostáva z jednej oddelenej miestnosti, kuchyne a kúpeľne. Zväčša býva stenami oddelená spálňa, no stretnúť sa môžete aj so samostatnou kuchyňou – v takom prípade je spálňa spojená s obývačkou.

Vedeli ste, že…
… slovo garsónka pochádza z francúzštiny? Išlo o označenie staromládeneckého bytu.

Garsónkou sa označuje malý byt, ktorého rozloha nepresahuje 30 m2.  Takýto byt sa skladá z jednej väčšej izby a sociálneho zariadenia. Na niekoľkých mtak nájdete spálňu, obývačku aj kuchyňu. Pre niekoho nepraktické a nepredstaviteľné bývanie, pre iných cenovo dostupné a príjemné riešenie.

Nižšia cena alebo viac súkromia?

Ak sa rozhodnete pre garsónku, výhodou bude najmä nižšia cena. Za tú však „zaplatíte“ nižším komfortom a nedostatkom súkromia. Zároveň však platí, že garsónka je skvelou možnosťou pre slobodných ľudí alebo mladé páry, ktoré hľadajú vlastné bývanie za dostupnú cenu.

Jednoizbový byt vám poskytne jednu samostatnú miestnosť, v ktorej budete mať viac súkromia. Navyše, vďaka oddeleným miestnostiam nebudete musieť spájať spálňu s kuchyňou či pracovňou.

Nizsia cena bytu alebo viac sukromia

Náš TIP:
Stále častejšie sa stretávame s nesprávnym označovaním bytov s cieľom predať garsónku za cenu väčšieho bytu. Pred kúpou bytu si preto vždy overte jeho pôdorys. 

Odborníci tiež odporúčajú kúpu garsónky či jednoizbového bytu, ak hľadáte výhodnú investíciu pre pasívny príjem. Keďže situácia na realitnom trhu je momentálne vypätá, stále viac ľudí sa rozhoduje pre menšie byty. Ak vlastníte štýlovo a prakticky zariadený malý byt, máte poklad.

Spojte príjemné s užitočným

Pre malé byty platí, že treba myslieť prakticky. Ako však zariadiť maličký byt, aby spĺňal všetky vaše požiadavky, bol štýlový a zároveň praktický?

Spojte príjemné s užitočným! Stavte na vstavaný nábytok, ktorý nielen skvelo vyzerá, ale navyše je praktický a ušetrí vám veľa miesta. Myslite na to, že čím menej vecí máte na očiach, tým priestrannejšie byt vyzerá.

Niekoľko tipov na záver:

– myslite minimalisticky
– voľte svetlé farby a prírodné materiály
– rozkladací nábytok je must-have
zabezpečte si dostatok úložného priestoru

Foto: Pexels
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre