Viac generačný dom BULBUL – Thajsko

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaZvislé konštrukcie

Viac generačný dom BULBUL – Thajsko

Viac generačný dom BULBUL – Thajsko

Architektúra je umenie a veda tvorby priestorov pre ľudí. Niektoré domy sú nielen funkčné a pohodlné, ale aj nádherné a originálne. V tomto článku si predstavíme viac generačný dom BULBUL, ktoré navrhlo Volume Matrix studio v Bangladéši. Dom je inšpirovaný tradičnými vidieckymi domami tejto krajiny a využíva lokálne materiály a techniky s rôznymi zaujímavými vlastnosťami, ktoré si podrobnejšie opíšeme.

 

 

Najskôr si povedzme, že išlo o viac ako 100 ročný dom rozprestierajúci sa kedysi pri frekventovanej rieke alebo takzvanom kanále a pri veľmi veľkom tamarindovom strome, ktorý vytváral príjemný chládok. Majiteľ túžil o novom domove, ktorý by prispôsobil svojím potrebám a hlavne rozrastajúcej sa rodine. Chcel dom, ktorý by si zachoval tradičné línie, ale zároveň aby vznikli nové priestory pre syna.

Dom bol postavený v roku 2019 v Bangkoku v Thajsku o rozlohe 420 m². Názov tohto domu je inšpirovaný červeno-škvrnným vtákom Red-Whiskered Bulbul, ktorý je medzi milovníkmi vtákov, najmä majiteľom, dobre známy.

Rozloženie

Rozloženie domu je podobné tradičným thajským domom, ktoré majú oddelené vnútorné priestory spojené vonkajšími terasami. Budova je navrhnutá tak, aby bola moderná a zjednodušujúca. Skladá sa z troch hlavných navzájom prepojených oblastí a to prvá oblasť je pre rodičov, druhá oblasť je spoločný priestor a tretia oblasť je pre dieťa, ktoré sa nachádza na hornej úrovni a zabezpečuje mu súkromie.

Podorys domu 1 podlazie

Podorys domu 2 podlazie

Orientácia

Dom je orientovaný smerom na rieku a nie na cestu ako by sa očakávalo. Pokiaľ by ste prišli na návštevu museli by ste ísť smerom od rieky prejsť cez záhradu a prišli by ste do priestoru Tai Thun, ktorý je viacúčelovým priestorom na vítanie hostí, posedenie, oddych  a vychutnávanie si vánku počas celého dňa. Vedľa neho sa nachádza terasa,  ktorá vedie do centrálneho spoločného priestoru.

Je navrhnutá tak, aby bola v správnej výške na pohodlné sedenie so zvesenými nohami. Vo vnútri centrálnej chodby sa nachádza obývacia časť, jedálenský kút a malý bar, ktorý je prepojený s priestorom Tai thun, aby si majiteľ  mohol vychutnať raňajky s výhľadom na rieku. Naľavo od priestoru špajze sa nachádza thajská kuchyňa a kúpeľňa pre hostí. Na pravej strane je súkromná zóna majiteľa, ktorú tvorí spálňa so šatníkom a vlastnou kúpeľňou.

Táto kúpeľňa má vonkajšiu terasu, ktorá oddeľuje kúpeľňu od thajskej kuchyne, aby sa vytvorilo dobré vetranie oboch priestorov. Predtým ako sa vydáte na druhé poschodie po drevom obložených schodoch je okno a pri ňom posedenie z ktorého je vidieť na 100 ročný strom. Tento okenný arkier slúži aj ako vitrína na trofeje, zo speváckych súťaží vtákov, ktorá je obľúbeným koníčkom majiteľa.

Druhé poschodie tvorí súkromný obytný priestor rodiny syna vrátane spální, šatníkov, kúpeľní a balkóna orientovaného smerom k rieke.

Dom BULBUL

Dom BULBUL

Materiál

Základným materiálom použitým pri výstavbe domu leštený betón a drevo z pôvodného domu. Betón je použitý predovšetkým na hlavnú konštrukciu a steny domu vzhľadom na jeho pevnosť a ľahkú dostupnosť v tejto oblasti. Znovu zmontované drevo je stále funkčné, slúži rovnakej úlohe, ale ako sekundárna konštrukcia, napríklad stĺpy a trámy odkvapu. Drevo, ktoré sa kedysi používalo ako nástenné dosky,  je upravené na použitie ako fasáda a dekoratívny strop.

Táto starostlivá metóda nielenže šetrí stavebné náklady, ale pomáha zachovať aj nostalgickú atmosféru pôvodného domu. Niektoré dvere z pôvodného domu sa stále používajú, zatiaľ čo iné boli zmenené na okná, aby sa do domu dostal vzduch. Z dreva z majiteľovho móla kde sa ako deti hrávali, sa stal nádherný kus nábytku a to kuchynský stôl, ktorý môžu stále vidieť a tým si zachovať pekné spomienky na detstvo.

Lustre v centrálnej hale sú vyrobené z vtáčích klietok majiteľa a nábytok v dome je zmesou starých a nových kúskov.

Architektka verí, že zachovávať a opatrovať veci neznamená ich hromadiť, ale vhodným spôsobom ich využiť, aby sa ich príbeh mohol ďalej rozprávať.

Okrem fyzického prevedenia sa zachovala aj tradičná atmosféra domu. Či už ide o priestor pod domom, ktorý sa nachádza v blízkosti rieky ktorý stále poskytuje výhľad a tieň pre interiér domu. Hoci budova nevyzerá rovnako ako predtým, keď slnečné svetlo presvitá cez 100-ročný tamarindový strom a časť starého dreva, ktoré bolo použité na výrobu fasády, vytvára na stenách nového domu tieň stromov a starého dreva. Akoby v ňom zostala duša starého domu.

Galéria

Foto: archdaily.com
Redakcia

>> Kvalitný nábytok
za dobrú cenu TU <<

 

 

Komentáre