Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek

Pavol Chvostek mal v srdci sen – vybudovať pre svoju rodinu domov, obkolesený prírodou a spojený s jeho túžbou pokračovať vo vinohradníckej tradícii, ktorá je pre Raču typická. Umenie dorábať víno sa v rodine dedilo, tradíciu začali prarodičia. Vinárstvo sídli v centre starej Rače v obnovených dvoch starých, typicky račianskych domčekoch, ktoré majú spoločný úzky dvor a 300-ročnú kamennú pivnicu. „Na začiatku sme zvažovali či staré zbúrať a stavať nové, alebo rekonštruovať. Rozhodli sme sa pre obnovu a dnes som rád, že sa tu teraz ľudia cítia dobre.“ Pri rozsiahlej a náročnej rekonštrukcii sa snažil z pôvodnej fasády aj celkového výzoru zachovať čo najviac pôvodných detailov.

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
Vinárstvo vzniklo obnovou dvoch typických račianskych domov, ktoré sú orientované štítom do ulice. Medzi sebou zvierajú úzky spoločný dvor, z neho sa vstupuje do jednotlivých priestorov radených za sebou do hĺbky pozemku. Pred vinotékou je symbolicky vysadený kolový vinohrad.

Za prvými domami v dvore sa kedysi radili postupne pristavované budovy. V tomto prípade jemne stúpali do kopca a na konci ústili do vinohradov.

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
Rekonštrukcia sa realizovala v rokoch 2013 – 2019.

Dom po ľavej strane spoločného dvora Pavol Chvostek odkúpil a zachránil ho tak pred zbúraním. Bol vo veľmi zlom technickom stave – cez poškodenú strechu zatekalo, palachové stropy v strednej časti boli natoľko poškodené, že ich už nebolo možné zachrániť. Museli ich rozobrať, čím vznikla miestnosť otvorená do podkrovia. Časť steny vybúrali a nahradili veľkoformátovým presklením. Vzniklo tak veľkorysé optické aj funkčné napojenie na dvor, interiér sa prepája s exteriérom. Priestor je dnes centrom spoločenských akcií, využíva sa ako vinotéka, konajú sa tu spoločenské posedenia a degustácie.

Povodny stav dvora chvostek
Takto vyzeral dvor úplne na začiatku cesty. Niet divu, že mnohí Pavlove rozhodnutie rekonštruovať považovali za čudný nápad… vzadu vidno dedovu garáž.

Predná izba má krásnu tehlovú klenbu a pôvodne slúžila na spanie celej rodiny. Do zadnej izby sa vstupuje po dvoch schodoch. Menšia miestnosť je zaklenutá plochou tehlovou klenbou a kedysi slúžila ako komora. Vstup do nej je aj z dvora a je lemovaný žudrom. V zadnej časti domu bola predtým dielňa, dnes je to malá technická miestnosť s nádobami na výrobu vína. Na dome bol urobený nový veniec, krov a bola znovu použitá stará škridla.

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
„Ten strom je z Rače, pri búrke sa na sídlisku odlomila zo suchej brezy obrovská haluz. Tak som muža požiadala… horko-ťažko ho napchal do auta, aby mi urobil radosť.“ Lodný kufor slúžiaci ako stôl so štítkami, na ktorých je vidieť, že precestoval kus sveta.
Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
V každom vinárstve sa nájdu staré demižóny. Pavol ich po svojich predkoch zdedil desiatky. Demižón je symbol dobrého vína, preto vyhodiť ich by bol hriech. Roky ich prekladali z kúta do kúta, až si nakoniec našli to správne miesto. Niektoré voľne položené ako dekorácia či váza, ale štyri sa stali svetlom vinotéky. Zaujímavým prvkom priestoru je starý obojstranný krb, na ktorom sa teraz dorábala krbová rímsa.

Majiteľ nechal väčšinou murované konštrukcie odhalené, bez omietky. Murivo je čiastočne ošetrené penetračným náterom, aby sa spevnila malta v škárach a nedrolila sa.

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
Interiér aj exteriér vinotéky tvoria prevažne použité veci. Mnohé sú „zachránené“ z bazárov. Všetky majú v sebe neskutočnú energiu, ktorú v obchodoch nenájdete.

Dom vpravo Pavol zdedil po svojich prarodičoch, bol a je dodnes obývaný. Je postavený z miešaného muriva – z väčšej časti z kameňa, miestnej žule. Má charakteristické usporiadanie priestorov – do domu sa vstupovalo cez pitvor s čiernou kuchyňou, odkiaľ sa dalo vojsť do prednej a zadnej izby. Priestor je dnes využitý na kúpeľňu. Predná izba sa používa ako obývačka, zadná izba je určená pre deti. Interiér prešiel celkovou obnovou.

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
Tzv. predná izba ľavého domu. Na oknách do ulice je vidieť, že nie sú pôvodné, račianske okná boli menšie. Pôvodné sú múry a krásne klenby. Ani zariadenie interiéru nie je račianske vinohradnícke: „Vyberáme si kúsky, ktoré majú svoj príbeh a dodávajú atmosféru nadčasovej pohody. Niektoré dostávame od známych, občas nám ich ľudia len tak nechajú pred bránou, ani nevieme, komu máme poďakovať.“

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek

Problém so vzlínajúcou vlhkosťou riešil majiteľ použitím sanačných omietok až do výšky jedného metra. Nové podlahy sú na teploizolačnej vrstve a vedie v nich elektrické podlahové kúrenie. Na dome bol urobený nový veniec, bol opravený krov; na streche bola čiastočne využitá pôvodná škridla.

Neprehliadnite:
Poruchy a prienik vody do domu, hľadanie postupu, ako tomu zabrániť

Za obytným domom pokračuje v rade bývalá prešovňa. V minulosti sa do nej dalo vchádzať aj z interiéru, dnes je prístupná iba z dvora. Prešovňa je mierne zapustená do stúpajúceho terénu. Kedysi tu stál veľký kladový preš, začiatkom 20. stor. ho vystriedal modernejší menší typ. Po starom preši zostalo mohutné kamenné závažie zapustené pod úroveň podlahy. V rohu prešovne sú malé schodíky do pivnice, ktorá je pod celou prednou obytnou časťou domu.

Aj takto môže vyzerať po rekonštrukcii malé rodinné vinárstvo Chvostek
Zrod vína a vinárske pivnice majú magickú moc pre každého, kto do nich vstúpi. Možno preto, že víno je staré ako ľudstvo samé.

Do pivnice sa pôvodne vchádzalo aj z ulice, ale zmenami na verejných komunikáciách sa cesta zdvihla, a tak ostal iba vchod z dvora. Strop pivnice bol nízky, preto ju majiteľ trochu prehĺbil, čím sa dostal až na prírodný terén tvorený žulou. Na dvoch miestach pivnice vznikli malé jazierka zachytávajúce vodu, ktorá steká zo svahu nad domom. Voda ďalej odteká starým trativodom z pivnice von. Celý interiér pivnice bol tak, ako ostatné priestory, zrekonštruovaný a vytvára fascinujúcu a tajomnú atmosféru zrodu vína.

Malé rodinné vinárstvo Chvostek
Na dvore možno vidieť recykláciu materiálu na každom kroku – tehly, ktorými je vydláždený dvor, dvere, trámy, staré škridle na dokončenie strechy nad prešovňou, ktoré získali na neďalekom farskom dvore, škridle z bývalej kostolnej strechy….

Priestor v hornej časti pozemku sa ešte stále upravuje. Obkolesovať by ho mal plot vedený z viniča. Vytvorilo sa tu malé prírodné jazierko, kam Pavol nasadil rybičky. Pôvodne sa terén ťahal do kopca, majitelia ho však v dolnej časti potrebovali dorovnať. Zdola odobratú hlinu navozili do hornej časti a vytvorili terasu, kde plánujú vysadiť ovocné stromy a vytvoriť kútik pre deti.

Malé rodinné vinárstvo Chvostek
Povyše tejto budovy kedysi stála garáž, ktorú postavil starý otec a parkoval tam svoju nablýskanú „šesťstotrojku“. Neskôr sa garáž zmenila na skladisko nepotrebných veci… až prišiel čas ju zbúrať. Spomienku na starého otca si však uchovali. Garáž šetrne rozobrali a drevo odložili. Po piatich rokoch dostalo novú šancu – ako okenice a dvere do pivnice.

Záhradu plánujú obnoviť na to, čomu slúžila pôvodne t. j. na založenie tradičného kolového vinohradu, ako ho vysádzali naši prarodičia.

Malé rodinné vinárstvo Chvostek, terasa
Pôsobivé je prepojenie interiéru strednej miestnosti a dvora. Dlho zvažovali a hľadali najlepšie riešenie. Až ho našli…

Projekt obnovy vinohradníckeho dvora a budov sa začal realizovať v r. 2013. Stavebné a remeselnícke práce boli z veľkej časti realizované svojpomocne. Za úžasnú prácu, ktorú na tomto diele majitelia vykonali, získali v r. 2019 Ocenenie za príkladnú obnovu, ktoré je projektom Academie Istropolitany Novy v úzkej spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a s podporou Prvej stavebnej sporiteľne.

Redakcia
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre