The Water House: Vysnívaný dom na brehu jazera v Japonsku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaTechnológie

The Water House: Vysnívaný dom na brehu jazera v Japonsku

The Water House Vysnívaný dom na brehu jazera v Japonsku

Ak by ste mali možnosť navrhnúť si svoj vysnívaný dom, ako by vyzeral? Možno by ste si predstavili niečo ako The Water House, nádherný dom na brehu jazera v Šizuoce v Japonsku, ktorý je dielom renomovanej architektonickej firmy Nikken Sekkei. Tento dom je nielen krásny na pohľad, ale aj inteligentne navrhnutý tak, aby ponúkal nezabudnuteľný zážitok z bývania v harmónii s prírodou.

 

 

The Water House bol postavený v roku 2015 ako hosťovský dom pre majiteľov pozemku, ktorí chceli mať miesto na relax a pohostinnosť pre svojich priateľov a rodinu. Dom je situovaný na konci úzkeho poloostrova, ktorý sa tiahne do jazera. Z každej strany domu je nádherný výhľad na vodu a okolité kopce. Dom je navrhnutý ako kontinuálny špirálovitý priestor, ktorý sa vinie od prístupovej cesty až po spálne. Každým krokom hlbšie dovnútra sa mení perspektíva na jazero a jeho rôzne prostredia, vrátane zvuku špliechajúcej sa vody, svetla odrážajúceho sa od hladiny, vlhkosti a tepelného žiarenia.

The Water House Vysnívaný dom
Zdroj foto: re-thinkingthefuture.com

Aké materiály boli použité na vysnívaný dom?

Táto 7,2 m vysoká rezidencia má plochu 640 m2 a je zložený z troch hlavných častí: hlavného objemu s obytnými priestormi, bočného krídla s hosťovskou izbou a garážou a strešnej terasy s bazénom. Všetky časti sú prepojené vnútornou rampou, ktorá slúži aj ako schodisko.

Konštrukčný systém je hlavne železobetón. Paleta materiálov odráža jemné tóny farieb, ktoré vyvažujú farebnú paletu okolitého kontextu, ktorá sa mení v závislosti od ročného obdobia. Hlavný objem je tvorený betónovou konštrukciou s veľkorysými preskleniami a drevenou fasádou. Strešná krytina je z pozinkovaného plechu z nehrdzavejúcej ocele. Bočné krídlo je celé z dreva a má menšie okná. Strešná terasa je pokrytá drevenou palubovkou a má sklenené zábradlie. Všetky materiály sú prírodné a neutrálne, aby nekonkurovali scenérii.

Pýtate sa akými technológiami vysnívaný dom disponuje?

Dom má dve podlažia a je orientovaný na juhovýchod, aby využil slnečné svetlo a teplo a má špeciálny systém vetrania, ktorý využíva prirodzený prúd vzduchu z jazera a z otvorov v streche. Tento systém pomáha udržiavať príjemnú teplotu a vlhkosť v dome bez použitia klimatizácie. Solárne panely na streche, ktoré zabezpečujú elektrickú energiu pre domácnosť a bazén. Dom je teda energeticky efektívny a ekologický.

Akými technológiami dom disponuje
Zdroj foto: re-thinkingthefuture.com
Konstrukcne riesenie The Water House
Zdroj foto: re-thinkingthefuture.com
  • Dom je navrhnutý tak, aby sa dal ľahko uzavrieť počas zimnej sezóny, keď je jazero zamrznuté a dom nie je používaný. Vtedy sa dom stáva súčasťou krajiny a pripomína ľadovú sochu. Má špeciálne navrhnuté okná a dvere, ktoré sa dajú úplne zatvoriť a zavrieť pomocou kovových zámkov a pántov. Tým sa zabráni vniknutiu chladu, snehu alebo vetra dovnútra domu.
  • Inteligentný systém automatického vypnutia elektriny, plynu a vody, ktorý sa aktivuje pri uzatvorení domu. Tým sa predíde akémukoľvek plytvaniu energiou alebo riziku požiaru alebo úniku vody. Všetky tieto systémy sa dajú znova zapnúť pri otvorení domu.
  • Dom má aj izolačné panely, ktoré sa dajú prichytiť na vonkajšiu stranu okien a dverí. Tieto panely sú vyrobené z dreva a majú tepelnoizolačné vlastnosti. Tým sa zabezpečí, že dom zostane suchý a teplý aj počas dlhého obdobia nevyužívania.

Aký je interiér domu na jazere?

Rezidencia je zariadená tak, aby poskytovala maximálne súkromie a komfort pre svojich obyvateľov a hostí. Všetky izby majú vlastné kúpeľne a terasy. V dome sa nachádza aj malá knižnica, ktorá slúži ako miesto na čítanie a relax.

Vnútri domu je atmosféra príjemná a pohodlná. Priestory sú zariadené jednoducho a vkusne, s použitím dreva, kože, látky a kovu. Farby sú teplé a svetlé, s akcentmi modrej a zelenej. Nábytok je moderný a funkčný, s niektorými tradičnými japonskými prvkami, ako napríklad tatami podlahy alebo sklápacie dvere. V obytných priestoroch sa nachádzajú krb, kuchyňa, jedáleň, obývačka a pracovňa. V spálňových priestoroch sú postele umiestnené tak, aby boli orientované na jazero. V kúpeľniach sú vane a sprchy s výhľadom na vodu.

The Water House je dom, ktorý rešpektuje svoje okolie a ponúka svojim obyvateľom neopakovateľný zážitok z bývania na brehu jazera. Je to dom plný svetla, vzduchu a pohybu, ktorý sa mení podľa ročných období a denných cyklov ktorý je nielen architektonickým dielom, ale aj umeleckým dielom.

Vedeli ste že
bývanie pri jazere má pozitívny vplyv na zdravie a pohodu? Voda má upokojujúci a liečivý účinok na telo aj dušu.

Galéria

Zdroj foto: re-thinkingthefuture.com
Redakcia

>> Sezóna grilovania sa začala
TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Veľmi krásny dom.
    Je to zaujímavý nápad postaviť takýto dom. Vyzerá, že celý dizajn je premyslený a tiež aj technologie stavby.
    Páči sa mi, že je sezonny lebo asi by som v ňom nevedela vydržať celý rok.
    Ale určite by som ho chcela vidieť naživo..

Komentáre