Epoxidové podlahy: Typy, výhody a spôsob inštalácie

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérPodlahy a krytinyVideo

Epoxidové podlahy: Typy, výhody a spôsob inštalácie

Epoxidove podlahy

Epoxidové podlahy sú typom povrchu, ktorý sa skladá z viacerých vrstiev epoxidu, ktorý sa nanáša na podlahu s hĺbkou aspoň dvoch milimetrov. Epoxid je druh syntetickej živice, ktorá sa tvrdí pri zmiešaní s tvrdidlom a vytvára pevný, odolný a lepiaci materiál. Epoxidové podlahy majú mnoho výhod, ako napríklad vysokú odolnosť voči opotrebeniu, chemikáliám a nárazom, dlhú životnosť, estetický vzhľad a možnosť prispôsobenia farbami a vzormi. Veľkej obľube vo svete sa teší 3D epoxidova podlaha, ktorá interéru dodá šmrnc, ilúziu hĺbky a realizmu. 

 

 

Pýtate sa či sú vhodné do domácností?

Odpoveď na vašu otázku je: áno, epoxidová podlaha môže byť vhodná pre eko domy, ak je vyrobená z ekologických materiálov a aplikovaná správnym spôsobom. Epoxidová podlaha ponúka nielen pevnosť a odolnosť, ale aj estetiku a možnosť prispôsobenia farbami a vzormi. Ak sa rozhodnete pre epoxidovú podlahu, uistite sa, že si vyberiete typ, ktorý je certifikovaný ako ekologický alebo obsahuje recyklovaný obsah, ako napríklad sklenené fľaše, meďový piesok alebo rozdrvený porcelán a že ju necháte nainštalovať odborníkom, ktorý dodržiava bezpečnostné opatrenia.

3D epoxidova podlaha Epoxidové podlahy

Typy epoxidových pojidiel

Existuje niekoľko typov epoxidových pojidiel, ktoré sa líšia podľa zloženia, hrúbky a účelu. Niektoré z najbežnejších typov sú:

 • Epoxidová samonivelačná podlaha: Tento typ epoxidu sa používa na vyrovnanie nových, starých, popraskaných alebo poškodených betónových podláh a vytvorenie hladkého, trvanlivého a rovnomerného povrchu. Samonivelačná epoxidová podlaha je vhodná pre komerčné, priemyselné aj rezidenčné priestory.
 • Epoxidová maltová podlaha: Tento typ epoxidovej podlahy sa skladá zo 100% pevných epoxidov a kremičitého piesku. Je to najodolnejší epoxidový systém dostupný na použitie. Maltové systémy sú ideálne pre priestory, ktoré vyžadujú podlahu, ktorá je veľmi odolná voči chemikáliám a dokáže zniesť veľký náraz. Tento epoxid sa môže použiť aj na opravu trhlín pred aplikáciou iného typu epoxidovej podlahy.
 • Epoxidová kvartzitná podlaha: Tento typ epoxidovej podlahy obsahuje kombináciu farebných kremičitých pieskov a pevných epoxidov. Vytvára dekoratívny povrch s vysokou odolnosťou voči opotrebeniu a šmyku. Kvartzitná epoxidová podlaha je vhodná pre športoviská, školy, nemocnice a ďalšie verejné priestory.
 • Epoxidová šupinatá podlaha: Tento typ epoxidovej podlahy obsahuje farebné šupiny alebo plaky rozptýlené na povrchu epoxidovej vrstvy. Vytvára atraktívny povrch s rôznymi textúrami a vzormi. Šupinatá epoxidová podlaha je vhodná pre garáže, obchody, reštaurácie a ďalšie priestory, kde je potrebné zvýšiť estetiku a bezpečnosť.
 • Antistatické epoxidové podlahy: Tento typ epoxidovej podlahy obsahuje antistatickú zložku, ktorá zabraňuje vzniku statickej elektriny na povrchu. Antistatické epoxidové podlahy sú vhodné pre priestory, kde je potrebné chrániť citlivé elektronické zariadenia alebo zabrániť vzniku iskier, ako sú laboratóriá, nemocnice, počítačové miestnosti a ďalšie.

Spôsob inštalácie epoxidových pojidiel

Inštalácia epoxidových pojidiel vyžaduje niekoľko krokov, ktoré zahŕňajú prípravu podkladu, výber a miešanie epoxidu a aplikáciu epoxidu.

Tu je postupný návod, ako nainštalovať epoxidovú podlahu:

 • Skontrolujte vhodnosť podkladu pre epoxid. Podklad by mal byť suchý, čistý a bez prachu, mastnoty, farby alebo iných nečistôt. Ak je podklad betónový, skontrolujte jeho vlhkosť pomocou plastového vrecka pripevneného na podlahu lepiacou páskou po dobu 24 hodín. Ak je podklad suchý, môžete pokračovať v epoxidácii. Ak je podklad vlhký, musíte použiť iný typ povrchu. Tiež skontrolujte, či podklad nie je ošetrený betónovým tesničom pomocou nalejte vodu na podlahu.

„Ak sa voda okamžite zhrnie, znamená to, že podklad má tesničku a nie je kompatibilný s epoxidom.“

 • Vyčistite podklad pomocou odmasťovača a odstráňte akékoľvek škvrny od oleja alebo tuku. Použite metlu alebo vysávač na odstránenie akéhokoľvek prachu alebo nečistôt. Opravte akékoľvek trhliny alebo diery pomocou betónovej výplne a nechajte ju zaschnúť.
 • V tomto bode ak sa rozhodnete pre 3D podlahu, nalepte 3D obrázok na podklad pomocou lepidla. Vyberte si 3D obrázok, ktorý sa vám páči a ktorý zodpovedá veľkosti a tvaru vašej podlahy. Nalepte obrázok na podklad pomocou lepidla a vyhladzujte ho tak, aby neostali žiadne vzduchové bubliny ani záhyby. Nechajte lepidlo zaschnúť a orežte prebytočný obrázok okolo okrajov podlahy. Aplikujte priehľadnú epoxidovú vrstvu na vrch 3D obrázka pomocou valčeka alebo štetca. Zmiešajte epoxidovú živicu s tvrdidlom podľa pokynov výrobcu a nalejte ju na povrch 3D obrázka. Rozotrite ju rovnomerne po celej ploche a vyhnite sa tvorbe bublín alebo nerovností. Nechajte epoxid zaschnúť po dobu 12-24 hodín alebo podľa pokynov výrobcu pred aplikáciou ďalšej vrstvy. Odporúčajú sa aspoň 2 vrstvy.

 • Zvoľte typ epoxidu podľa vašich potrieb a preferencií. Epoxid sa dodáva vo forme dvoch zložiek: živice a tvrdidla, ktoré sa musia zmiešať pred aplikáciou. Množstvo a pomer zložiek závisí od typu epoxidu a pokynov výrobcu. Zmiešajte epoxid v čistej nádobe pomocou elektrickej miešačky alebo ručnej lopatky po dobu asi 3 minút alebo kým nebude hladký a homogénny.
 • Aplikujte epoxid na podklad pomocou valčeka s krátkym chlpom alebo štetcom. Začnite od najvzdialenejšieho rohu miestnosti a postupujte smerom k východu. Naneste rovnomernú vrstvu epoxidu s hrúbkou aspoň 2 mm a vyhnite sa tvorbe bublín alebo nerovností. Nechajte epoxid zaschnúť po dobu 12-24 hodín alebo podľa pokynov výrobcu pred aplikáciou ďalšej vrstvy. Pre väčšinu typov epoxidových poidiel sú potrebné aspoň dve vrstvy pre dosiahnutie optimálnej pevnosti a trvanlivosti.
 • Aplikujte vrchnú vrstvu ak je to potrebné pre dodatočnú ochranu alebo dekoráciu. Niektoré typy epoxidových pojidiel vyžadujú vrchnú vrstvu z polyuretánu, polyaspartu alebo iného materiálu, ktorý zvyšuje odolnosť voči poškriabaniu, šmyku, UV žiareniu alebo chemikáliám. Iné typy epoxidových poidiel vyžadujú vrchnú vrstvu z farebných šupín, pieskov alebo iných dekoratívnych prvkov, ktoré sa posypú na povrch epoxidu pred jeho zaschnutím. Vrchnú vrstvu aplikujte rovnakým spôsobom ako epoxid a nechajte ju zaschnúť podľa pokynov výrobcu.

Pýtate sa na výhody epoxidových podláh?

Epoxidové podlahy prinášajú množstvo výhod pre rôzne druhy priestorov, ako napríklad:

 • Ponúkajú vynikajúcu pevnosť a odolnosť voči opotrebeniu, nárazom, chemikáliám a teplote.
 • Chránia podklad pred poškodením a koróziou.
 • Zvyšujú estetiku priestoru a ponúkajú širokú škálu farieb a vzorov na výber.
 • Poskytujú pridanú bezpečnosť a protišmykovosť vďaka textúre a vrchným vrstvám.
 • Sú ľahko čistiteľné a údržbové, pretože nemajú švy ani škáry.
 • Sú odolné voči škvrnám a neabsorbujú tekutiny ani nečistoty.
 • Sú ekologické, pretože obsahujú nízke alebo žiadne organické zlúčeniny.

Epoxidové podlahy

Zhrnutie

Epoxidové podlahy sú typom povrchu, ktorý sa skladá z viacerých vrstiev epoxidu, ktorý sa nanáša na podlahu s hĺbkou aspoň dvoch milimetrov. Epoxid je druh syntetickej živice, ktorá sa tvrdí pri zmiešaní s tvrdidlom a vytvára pevný, odolný a lepiaci materiál. Epoxidové podlahy majú mnoho výhod, ako napríklad vysokú odolnosť voči opotrebeniu, chemikáliám a nárazom, dlhú životnosť, estetický vzhľad a možnosť prispôsobenia farbami a vzormi. Existuje niekoľko typov epoxidových pojidiel, ktoré sa líšia podľa zloženia, hrúbky a účelu. Inštalácia epoxidových poidiel vyžaduje niekoľko krokov, ktoré zahŕňajú prípravu podkladu, výber a miešanie epoxidu a aplikáciu epoxidu. Niektoré typy epoxidových pojidiel vyžadujú aj vrchnú vrstvu pre dodatočnú ochranu alebo dekoráciu.

Vedeli ste, že epoxid bol vynájdený v roku 1934 dvomi vedcami, Paulom Schlackom z Nemecka a Pierrim Castanom zo Švajčiarska. Obaja pracovali na kondenzácii epoxidov a amínov, ktoré sú základnými zložkami epoxidových živíc.

Galéria

Zdroj foto: e-poxycreativefloors.com
Redakcia

>> Vhodné čističe a prostriedky
na podlahy TU <<

 

 

Komentáre (3)

 1. Wou, vôbec som netušila, že existujú epoxidové podlahy.
  Viem, že z epoxidu sa vyrábajú šperky a prívesky, ale podlahy…
  Vyzerajú naozaj krásne.

 2. Jeej, krásne to je.😍
  Musí to byť aj naozaj kvalitné.
  Ak by sme ešte potrebovali podlahy, určite porozmýšam nad epoxidovými.

 3. Krása, krása 😍
  my doma z epoxidu vyrábame šperky, a je to naozaj kvalitný material.

Komentáre