Prírodné materiály v interiéri – ako ich vybrať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Prírodné materiály v interiéri – ako ich vybrať

V minulosti boli prírodné materiály často vnímané výlučne ako niečo módne. Teraz sú však skôr potrebou, pretože obyvatelia miest strácajú kontakt s prírodou. Poradíme vám ako správne umiestniť takéto materiály do interiéru, aby sa neznížila jeho praktickosť.

Na dekoráciu použite drevo

Ideálnou možnosťou podlahy je materiál s textúrou dreva. Aby podlaha harmonicky zapadla do prostredia a vynikla v interiéri, je potrebné zvoliť pre ňu správne pozadie. Napríklad to môžu byť steny natreté svetlou farbou. Upozorňujeme, že ak si vyberiete drevo teplej farby, béžové farby nepoužívajte, inak podlaha splynie so stenami. To je síce dobré pre vizuálne zväčšenie priestoru, ale pre náš účel je dôležité, aby drevo kontrastovalo so stenami, čím pritiahne pozornosť.

 

 

Prírodný materiál tiež vyzerá skvele ako dekorácia stien. Nemusí byť všade, postačí jedna akcentujúca plocha. Najlepšou možnosťou, ktorá vždy vyzerá skvele, bez ohľadu na štýl interiéru, sú hladké kusy s krásnou textúrou dreva.

Použite prírodný kameň

Áno, je drahý. Ale neskutočne krásny a kvalitný a to takpovediac po stáročia. Pri zdobení bytu majte na pamäti, že kameň je studený materiál, takže rozsah jeho použitia bude priamo závisieť od vlastností vášho domova. Napríklad v južných interiéroch môže byť ako podlaha namiesto dreva použitý mramor alebo bridlica, ktoré v horúcom podnebí poskytnú požadovaný chlad. V chladnejších oblastiach, kde je chladno aj bez kameňa, sa dá lokálne použiť, napríklad na zvýraznenie celej steny mramorom.

Prírodný kameň Prírodné materiály v interiéri

Bridlica dokonale zapadne do interiéru kúpeľne a kuchyne. Má dva veľké plusy: po prvé, materiál má veľmi zaujímavú a krásnu textúru a po druhé, pri inštalácii sa ľahko spracováva. Ak vaša voľba padne na mramor, použite radšej tmavé kamene: biela nakoniec stratí svoju pôvodnú farbu a získa lacnejší vzhľad.

Prírodné tkaniny

Bohužiaľ, úplne prírodné tkaniny sa napriek svojmu atraktívnemu vzhľadu pre svoju nepraktickosť nehodia do interiéru. Potrebujú špeciálnu starostlivosť (napríklad špeciálne čistenie) a môžu tiež spôsobiť alergie. Najlepšou možnosťou by boli poloprírodné materiály – zachovávajú krásu prírodných, ale zároveň sú oveľa praktickejšie.

Vyberte si správne izby Prírodné materiály v interiéri

Vyberte si správne izby

Praktickosť a trvanlivosť prírodných materiálov priamo závisí od toho, v ktorých miestnostiach sa budú používať. Ak napríklad položíte na chodbu drevenú podlahu, časom sa opotrebuje. Ak ale použijete prírodný materiál na dekoráciu spálne alebo obývačky, kde nie je zvykom chodiť v topánkach, materiál vydrží dlhé roky.

Živé rastliny

Ecostyle využívajúci prírodné materiály si len ťažko vieme predstaviť bez kvetov a rastlín, ktoré dodávajú bytu útulný a obývateľný vzhľad. Ak nemáte čas sa o rastliny starať, presádzať ich, kŕmiť a polievať, zvoľte umelé. Teraz sú vyrobené tak kvalitne, že ak ich nebudete podrobne skúmať, určite ich nerozoznáte od tých skutočných.

Do bytu si môžete vybrať aj nenáročné izbové rastliny, ktoré treba raz týždenne poliať. Napríklad chlorofyt, ktorý dokonale čistí vzduch, cíti sa skvele v zle osvetlených miestnostiach a môže dlho žiť bez zalievania. Interiér môže byť doplnený o sukulenty, ktoré sú v podstate rovnaké ako kaktusy. Nemusíte ich zalievať mesiac alebo dva a ešte sa vám za to poďakujú.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Vhodné bytové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre